Despre fotografie

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  


O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Pupat Romania

taramea2.jpg

Desteptii, curajosii, talentatii si harnicii pleaca. Prostii, lasii, mediocrii si lenesii raman. Sau altfel? Infatuatii, nesatuii si "cosmopolitii" emigreaza. La coada Europei. Smeritii, modestii si "patriotii" raman. La coada vacii. Care-i formularea corecta?

Caramizi in gradini, campuri nelucrate, prunci draguti, tot mai raruti. Sate fara sateni, familii divortate, copii lasati de izbeliste. Scoli, hambare vechi si "bordeie" noi, cu doua nivele - goale. Crasme, puscarii si spitale pentru nebuni - pline. Ani de invatatura anapoda risipiti, scumpe investitii universitare aruncate pe garla Occidentului, cercetare stiintifica autohtona in paragina. Exporturi de creiere si, in contrapartida, importuri de doua parale.

Pasapoarte falsificate, vize frauduloase, santaje, trafic de persoane, datorii enorme pentru ilegale plecari, acoperite apoi prin munca la negru. Bani multi neinregistrati, impozite neplatite, coruptie in Ambasade, Politie si Vama.

Afara, economiile straine rasufla aer proaspat speculand la sange truda "murdarilor" din Est. Acasa, agricultura si-a trait traiul (fara sa-si manance malaiul), industria e o ramasita comunista iar serviciile n-au pe cine sa deserveasca. In rest, e bine.

Reclame colorate. Afisul unei modalitati rapide pentru a trimite in Tara valuta forte ne prezinta un muncitor constructor plin de aer occidental si, separat, in alt cadru, o mama vesela alaturi de un baietel ce-si plimba trenuletul electric. U-uu-uuu! Unul plus una nu mai fac trei. Fac un u scancit, plus unul, plus una. Cat o ceapa degerata. Textul reclamei conchide vioi: "le trimit in siguranta tot ce au nevoie". Bai acestia (ca altfel nu va pot spune), copilul are nevoie doar de un Tata iar femeia de un Sot - cu majuscule! Nu cu minuscule buzunare ticsite si ascunse.

De sarbatori, autocare, trenuri si avioane transporta clandestin: incoace, plicuri cu bancnote; incolo, zacusca, salata de vinete si dulceata de nuci ori trandafiri. Dor de casa. Obiceiuri orientale. E bine ca suntem de folos. Culinar. Pe de o parte, pregatim Comunitatea Occidentala sa primeasca Turcia mahomedana in bucataria statelor "crestin"-europene si, pe de alta parte, oferind cadou prietenilor din Vest hrana cu specific national sanatos, le cream noi dependente. In viitor, societatea lor de consum nu va mai putea sa traiasca fara noi. Asta merita daca sunt pofticiosi. Zacusca "made in Holboca cyti". Sa stea la coada. Sa-si puna igrecul unde trebuie. Ce ne pasa noua de limba? De stomac, da!

Lumea civilizata ofera emigrantilor, dupa indelunga truda, o cetatenie straina. Uneori, cea de acasa poate fi pastrata. Astfel, omul modern devine credincios mai multor g(u)lii deodata. In caz de razboi, isi pune uniforma tarii adoptive (Bur-dihania, par examplu), trage un glont cu armamentul din dotarea venetica, apoi, cinstit, isi dezbraca toala militara, alearga iute precum Speedy Gonzales, fuge glont, depasind glontul, granita si asteptarile natiei, ajunge in Tara Muma, isi imbraca echipamentul neaos (izmana umeda si in fund rupta - de la emotie), trece comemorativ prin Oituz si Marasti, soarbe cu nesat in piept o tigara Marasesti (plus aerul daco-getic) si, cu pieptu-i de arama astfel pregatit, primeste dulcele glont al Patriei, trimis de insusi el, viteazul cu sapte vieti, doua cetatenii si o singura inima. Voinicul nu moare si o ia de la capat. Ataca si moare de varza. Dupa o betie sincera ca si-a revazut Vatra. Dacia sau Convorbirile Literare - dupa caz.

La scoala, vrand sa epatam colegele, invatam pe de-a (p)rostul citate celebre. Nu statea nimeni cu Horatiu pe masa, dar un rand scos din "Ode" cu totii stiam: "Dulce et decorum est pro patria mori". Adica, "e dulce si frumos sa mori pentru Tara". Vorba vine. Asa ne pacaleau comunistii. Acum, noua traducere suna, cred, asa: strepezitor si ornamental este s-o miorlesti impreuna cu Patria; mai bine, valea; tiva!

In situatii de Dor si forta majora, scrisorile de moda veche nu ajuta. Sunt considerate penibile in epoca S.M.S.-urilor. Mesajele scurte sunt in top. Eventual, o telegrama: "Pupat catel si purcel stop adanc pupat Romania stop".

Apai, fratilor, stop sa fie! STOP!

Nota: Horatiu isi continua cuvantul moralizator (in talmacirea lui E. Lovinescu) astfel: "moartea urmareste pe nemernicul ce fuge si ea nu cruta spatele si pulpele unei tinerimi lase". Stop.

Dan Mititelu
august 2006
© Fotomagazin.ro

Alte fotograme, acelasi autor

Bookmark and Share

Comentarii:

Crengutza Turn e Sol - 20 Aug 2006, ora 02:48
Hmm….banuiesc ca ai visat ceva neplacut, te-ai trezit brusc, ai cazut din pat si ai scris textul asta la repezeala,ca altfel nu-mi explic….. Dar ai dreptate , intr-adevar,ca romanii sunt cu nervii in pioneze, au tulburari psihice ,asha de necaz , a ceea ce au fost in stare sa voteze in 1990, si inca de doua ori la fel, timp de trei mandate iliesciene, de nu mai au pe ei nene, nici camasa nici izmene, si la un , doi, trei, patru au plecat cu cautatul….de o viatza mai buna in fond , ca de ie una…viatza, vreau sa zic……La tot ce ai scris, nu ai gasit cauza,dupa cite vad eu,asha…. Crengutza P.S: Vezi ce faci si vinde locu ala de veci si poate sa incepi sa calatoresti un pic prin Europa. Te va ajuta sa vezi lumea altfel…..si mai “bramburita“ ,de o sa te iei cu miiniile de cap…

a calin - 21 Aug 2006, ora 12:03
Beton textul, stilul seamana cu "ceva fin" de pe top100.ro al lui Schmirghel. Si nici pozele nu sint rele deloc, ca sa zic asa ;).

motanelu curios - 23 Aug 2006, ora 14:54
Natiunea romana s-a format foarte tarziu, iar statul modern isi incepe activitatea dupa 1918- isotirc vorbind. Practic, din cauza razboaielor, statul roman a avut doar in jur de 20 de ani de exitenta- cam intre 1920 si 1940. Dupa al doilea Razboi mondial, statul a fost re-format pe model comunist. Isi reia forma initaila dupa 1990. Totalul existentie statului roman= 35 ani! Nu este nici macar durata unei generatii, astfel incit nu s-au realizat 2 conditii de baza ale eficietnei statului: a) practica administrativa, care sa fie independenta de politic si de indivizi ("institutiile sunt mai importante decat persoanele") b) constiinta apartenentei la un grup social, ocrotit prin exercitul puterii politice acceptate Rezultatul integrarii Romaniei in conditiile lipsei suveranitatii nationale, este crearea suveranitatii suprastatale la Comisia Europeana, in locul exercitiului suveranitatii impartasite practicat de celelalte State Membre. In 2 vorbe, asistam la colonizarea Romaniei (Orwell : "ignoranta este putere"). Aceasta cred ca e cauza, iar inlaturarea ei va mai dura propbabil inca 2-3 generatii.

Crengutza Turn e Sol - 24 Aug 2006, ora 00:04
Motanele e interesat ce spui, dar nu in contextul micului articol matinal , prezentat aici,deoarece: …..chiar de la inceput se vede clar si fara apa rece si frecat la ochi, o incercare “subtila” de a clasifica romanii in doua grupe. In aia buni si aia rai(sau invers), in aia plecati si aia ramashi. O chestie care in fond nici nu ar trebui discutata, de fapt si de drept si de tot ce vrei… Cred ca esti de accord cu mine, ca suntem liberi(deci de la 18 ani ,boletinu populatiei,drept de vot,etc) sa alegem locul unde vrem sa traim .Ca este Canada, USA sau Spania, este irrelevant.Este decizia noastra.sa ne alegem noile patrii. Motivele ? …sunt personale si nu intereseaza pe nimeni de ce si cum…..Decizia de a imigra este desigur, dificila pentru consecintele profunde pe care le are asupra restului vietii fiecaruia,dar fiecare isi asuma raspunderea pentru ceea ce face. Normal, nu ? Totul este sa te integrezi in sistemul tarii respective. Munca pe care o faci , nu conteaza(adica vreau sa spun, ca poti fi si instalator sanitar, si inginer si cercetator stiintific si culegator de ciuperci,etc,etc) , conteaza sa fi tu insuti(OM) cel ce-si coordoneaza, ordoneaza si traieste viata, acolo unde este , fie in Volta Superioara, Africa de Sud, Australia ,Romania sau Noua Zeelanda. Pina in 89, poate unii dintre noi s-au simtit pusi cu spatele la zid(diverse motive – politice-sistemul comunist,etc) si au ales calea emigrarii, dupa 1990 motivele pot fi : - mineriada, coruptia, saracia,acelasi system(cel communist)desigur cu un alt ambalaj ,etc,etc In ce priveste asha zisa "datorie" fata de statul care le-a asigurat educatia sau o parte din educatie, nu exista, deoarece parintii tinarului/tinerei au platit impozite si taxe tocmai in acest scop iar ulterior acel contract,ala cu "legarea de repartitie" era o decizie discretionara a unui sistem totalitar, in fond Bai za uei, din Europa de Vest pleaca zeci de mii de tineri absolventi(diferite specializari in aITi, economie,etc,etc) peste girla sau si mai departe spre Australia, Noua Zeelanda si nu e nici un bai. Nu prea inteleg eu de ce au unii dintre voi au baiul asta si ii maninca in batatura de ce vor sa faca acei proaspat absolventi….E treaba lor ce fac,adica a tinerilor, vreau sa zic asha…. Revenind la “capshunari” si pomparea banilor cistigati in Vest , in diverse regiuni ale Romaniei si indirect in PIB-ul romanesc nu inteleg de loc de ce va bateti joc de ei…..Ce ati vrea sa faca oamenii ? Sa frece duda-n prispa si sa-si hraneasca copiii cu aer proaspat de munte ? Problemele cu mama si tata lipsa se pot rezolva la nivel local/regional prin gradinitze/internat , etc…. Oare ce nu se poate face,pe lumea asta ,daca vrei…Dar nu vreti….ma refer la aceia din zonele respective. Deci sunt probleme care se pot rezolva acolo fara sa stai sa-I injuri pe cei care muncesc in alte zone ale Europei. Este gresit , din punctul meu de vedere, sa afirmi ca economiile occidentale rasufla aer proaspat speculind la singe munca “murdarilor” din est. Traim in iepoca globalizarii si se fac o mie si una de aliantze strategice , se muta centrele de productie din Vest in Est ,de la Nord la Sud ,pentru economisirea diferitelor costuri de productie, pentru a fi competitivi cu cei din concurentza…. Muncitorului din Vest i-au trebuit 50 de ani , ca sa ajunga la un salariu mediu pe ora de 12,50Euro/Brutto (nu stiu exact suma,acum) si are alte costuri si asigurari de platit. Muncitorul din Est are alte tarife de plata, care sunt facute de patronajul local, in fond. Ca unii pleca sa lucreze in Vest, este o socoteala foarte simpla….Nu ? Nu mai intram in amanunte Revenind acum la zacusca si pregatirea turcilor sa intre in Vest , e frumos sa visezi, dar nu are nimic cu realitatea . Una la mina, zacusca exista de peste 30 de ani aici(la Yugoslavi si turci si greci),plus alte o mie si una de specialitati orientale si sud-mediterane si balcanice si tot ce vrei in fond iar cu turcii mai dureaza cel putin 14 ani, pina sa fie acceptati in EU. Deci DM este complect dezinformat, de ce este prin Europa. Dar e frumos sa visezi….. Revenind acum scurt la Orwell, nu pot spune direct de o colonizare ,asha cum nici cu statele din grupul de la Visegrad ,care au aderat de curind nu sunt colonizate. Fiecare stat a votat pentru aderarea la EU . Este o extindere a Europei ,ca spatiu vital ,comparativ cu ceilalti concurenti: USA, China, India . Uita-te si tu de curiozitate pe vreo harta sa vezi cit de mare este Europa,comparativ cu Texas-ul(USA) de exemplu. Si este o Europa a regiunilor in fond , cu traditii ,cu tot ce vrei….si normal cu capitala la Bruxelles. Ce mare tragedie, ce sa-ti spun…. De la anul sunteti europeni…..oare ce-o sa mai inventati sa tot aratati cu degetul spre ceilalti…..ca facem parte din acelasi STAT .Ihi. O sa se mute Vasilica cu Georgeta in regiunea Paris si nu la Faurei……Mare dandana acum…. Apropos de Faurei, era pe undeva un text interesant cu nishte inundatii si cu un japonez…..Nu mai stiu pe unde este, textul vreau sa zic, ca te lamureai scurt pe doi de situatia locala….;) Crengutza P:S: scuze pentru diferite greseli de exprimare , gramaticale si de alta natura c e ar putea leza pe cineva.Chestia cu vindutul locului de veci , incalecat pe sha(aia de bececleta) si pedalat prin alte regiuni ale patriei noastre(Europa,vreau sa zic) ramane valabila.

Crengutza Turn e Sol - 24 Aug 2006, ora 03:15
ceva corecturi: Cind vorbesc de exemplu de " Este o extindere a Europei ," desigur ma refer la Uniunea Europeana. Chestia cu Europa(a se intelege de fapt Uniunea Europeana) parca se mai repeta pe ici si colo.

zak s - 24 Aug 2006, ora 05:31
sunt curios ce anume a declansat in dvs. dorinta de a scrie articolul acesta? personal cred nu are nici o noima, si este un exemplu de frustare. Cred ca prima fraza din textul dumneavoastra jigneste o multime de oameni prin formulare. pentru referinta lucrez de 12 ani in strainatate si vin regulat acasa dar asta nu inseamna ca sunt mai putin partiot sau imi neglizez datoriile civice de roman. si cred ca nu sunt primul si nici ltiml ce gindesc asa. Felicitari pentru fotografie este bine aleasa pentru tema materialului, de asemeni bine ales alb si negru , si realizata tehnic.

motanelu curios - 24 Aug 2006, ora 14:24
>> crengutza Am vrut sa spun ca oamenii pleca pentru ca statul nu are suficeitna autoritate (a se citi suveranitate) pentru a crea conditii de realizare personala profesionala in primul rind, dar si personal pur shi simplu. Nu cred ca are legatura cu cat se castiga in ro fata de -sa zicem -Spania. Ci cu SPERANTA de a castiga mai mult. Clivajul e inrautatit de faptul ca o pregatire buna NU are corespondent in realizarea personala, nu numai din cauza invatamintului catastrofal din ro, cat si din cauza "preferintei pentru competenta vestica" chiar si in cazurile unde aceasta ori in realitate nu exista, ori e foarte slaba. Deci, in concluzie, oameniii pleaca mai degraba cand pierd speranta, decit cind rlizeaza o diferetna de castig. In plus, in mod ciudat, dupa integrare NU mai vorbim de emigrare, ci de stabilirea locului de munca (libera circualtie a persoanelor este fundamentala UE). Ceea ce sustin eu este ca "retezarea" varfurilor se face cu acordul si bunavointa unei administratii incompetente (OBICTIV incompetente -asta-i partea grava), astfel incit in realitate, itnegrare Ro nu va aduce benefciii, ci peirderi (din simplul motiv ca este prematura).

Crengutza Turn e Sol - 27 Aug 2006, ora 20:21
Motanele, e o tema interesanta de discutat, dar nu aici , pagina fiind o revista virtuala de fotografie .Dar retin, textul de final: "Ceea ce sustin eu este ca "retezarea" varfurilor se face cu acordul si bunavointa unei administratii incompetente (OBICTIV incompetente -asta-i partea grava), astfel incit in realitate, itnegrare Ro nu va aduce benefciii, ci peirderi (din simplul motiv ca este prematura). " Pai din 90 incoace sunt administratii, incompetente,de orice culaore ar fi. Dar si cei de acolo(cei 20 de milioane) sunt responsabili ca totul se misca greu, inca ....Si sunt citiva oameni de la care sincer sa fiu nu ma ashteptam sa fie atit de ignoranti nesimtiti si frustati. Indirect(sau direct,cum vrei sa o iei-ca de ,formeaza opinia celor tineri) si ei sunt cei care trag de frina de mina.....cu doua miini...daca se poate... N-am vazut pina acum unul,dar numai unul singur(in contextul unui articol,despre Valea Vaserului de aici) sa fi multumit de exemplu elvetzienilor ,ca au pus pe picioare Mocanitza din Maramu.....de exemplu... Iar chestia asta spune foarte multe.... Motanele toate cele bune si numai binie Crengutza

florin iorganda - 29 Aug 2006, ora 13:07
Crenguta, ti-am citit comentariile, din ele deduc ca traiesti sau ai trait prin europa ceva timp. In mare sunt de acord cu tine, doar ca nu peste tot e la fel cu adaptarea - pomenesti undeva de Volta Superioara care acum se cheama Burkina Faso si ma intreb cum ai mai vorbi despre integrare dupa o oarecare experienta de viata acolo. sau oriunde altundeva in Sahel. Personal cred ca atat motivele cat si experientele celor care se decid sa traiasca in alta tara sunt f diferite. Daca trecem peste aceste generalizari insa restul suna bine :)

Crengutza Turn e Sol - 30 Aug 2006, ora 08:20
Florin, da ,intr-adevar este vorba de Burkina Faso.Ai dreptate.Multumesc pentru corectare. …Locurile respective(Sahel,anumite zone din Etiopia ,Ciad,Somalia,etc,etc) nu prea ofera ele un anumit confort sporit de gradu 3 , de viatza ,dar sunt multe organizatii(medicale, ajutor infrastructura, - cum ar fi Doctorii fara granite, reporterii fara granite, inginerii fara granite,etc,etc etc) care activeaza pe acolo. Cunosc pe cineva(lucreaza la o organizatie de genul asta) , care s-a indragostit de Ndugu Osibisa Tonton, cetatean ciadez si ramane prin zona . Revenind la motive si experiente ,cum spui si tu, fiecare, are motivul lui personal de a ramane si trai intr-o alta tara… Asta este si trebuie sa respectam decizia fiecaruia…nu sa incepem acum cu basme si povesti de adormit copiii.

motanelu curios - 02 Sep 2006, ora 01:23
@crengutza. Nu sunt eu de vina ca articolul are de-a face si cu foto, si cu emigratia, si cu situatia din tara. Autorul l-a facut asa... Eu sunt in tema, cat timp autoruklui i s-a permis chestia asta... Nu discut eu motive personale de a ramane in alta parte... sunt un biet om si daca... de ex. m-ash indragosti de tine, as ramine cu tine oriunde ai fi... dar asta e altceva... Articolul aminteste un fenomen de masa, o emigratie pustietoare, pentru ca nu are a face cu partea materiala, ci cu lipsa de speranta... stii si tu... moare ultima.

florin iorganda - 22 Sep 2006, ora 21:38
crenguta, ma poti pune in legatura cu d-an din chad? Voi trece pe acolo in primul trimestru am anului viitor si mi-ar placea sa mai vad romani in 'exilul african'. floriniorganda@yahoo.com

bianca Coman - 19 Oct 2006, ora 23:04
Hmm e prima data cand fac un comentariu si nu prea tiu ce sa scriu.Cat despre cei ce au scris comentariile sunt foarte frumoose undele iar unele mai trebuie retusate.As vrea sa scriu despre aceasta imagine ca pe vreamea lu Stefan cel Mare nu existau tranvaiuri.Eu scriu cam atat.Va multumesc celor ce citesc articolul meu.

emigrantul roman - 05 Jan 2007, ora 10:14
ce nu face "patriotul" pentru 50 RON!

George Alecsandru - 15 Apr 2008, ora 14:05
Genial. Bravo. mi-a placut foarte mult!

Mike Seba - 16 Apr 2012, ora 23:27
Realitatea e cruda! Adevarul doare! E ca si cum ai ramane brusc in public, in fundul gol! Si noi suntem un pic bolnavi. Si primul pas spre vindecare este recunoasterea bolii. Succes(uri)!