Flash

Cauta in Foto-Magazin:


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  


O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Salonul National de Fotografie "Fotogeografica" editia a XI-a

Regulament de participare

Clubul Ecologic UNESCO Pro Natura va invita sa participati la editia a XI-a a Salonului national de Fotografie "Fotogeografica".

1. Tematica: PEISAJ.
Sunt admise toate genurile de peisaj.

2. Participanti:
Pot participa in cadrul concursului fotografi amatori sau profesionisti, indiferent de varsta.

3. Specificatii tehnice
- fotografiile, cu dimensiunea maxima de 20 x 30 cm nelipite pe carton, fara montaje, schelete sau passe-partout vor fi sigilate intr-un singur plic alaturi de formularul de inscriere, un plic autoadresat, timbrat (cu valoare adecvata) si un CD cu copiile digitale ale lucrarilor inscrise (jpg. cu latura mare de 20 cm la 300 dpi) si trimise la adresa: O. P. Bucuresti 16, C. P. 98
- fiecare autor poate trimite maxim 4 fotografii.

4. Calendarul salonului
- inscrieri: 1 aprilie - 4 mai 2007
- jurizarea lucrarilor: 7 - 11 mai 2007
- anuntarea rezultatelor: 14 mai 2007
- expozitia "Fotogeografica": 18 - 27 mai 2007; Vernisajul, in holul Muzeului Municipiului Bucuresti, Palatul Sutu, 18 mai 2007, ora 16:30
- perioada de restituire a lucrarilor: 4 - 8 iunie, 2007.

5. Juriul:
- Mihai Moiceanu - EFIAP S;
- Dinu Lazar - AFIAP;
- Cristian Lascu - redactor sef National Geographic Romania.

6. Premii
Din fotografiile prezente in expozitie juriul va desemna premiile I, II si III .

7. Utilizarea fotografiilor.Copyright.
- participantii cedeaza organizatorilor dreptul de a le reproduce fotografiile numai in scopul promovarii concursului Fotogeografica in cardul unor evenimente si manifestari interne si internationale;
- organizatorii garanteaza mentionarea numelui fotografilor alaturi de lucrarile reproduse;
- fotografiile nu vor fi folosite pentru obtinerea de foloase materiale pentru organizatori sau terti, iar toate drepturile de autor raman in posesia autorilor.

8. Formularul de inscriere
Formularul de inscriere se poate obtine de aici.

9. Reguli organizatorice
- participantii vor inscrie numai fotografii care nu au mai participat in cadrul concursului "FOTOGEOGRAFICA" la editiile precedente,
- participantii vor trimite impreuna cu lucrarile o taxa de participare de 10 RON;
- fiecare participant va primi catalogul salonului;
- prganizatorii nu isi asuma raspunderea pentru pierderea fotografiilor sau accidentele survenite cu acestea în timpul transportului postal;
- organizatorii concursului se obliga sa trateze cu cea mai mare grija fotografiile, deteriorarea sau pierderea lucrarilor, in cadrul expozitiei, va fi despagubita de catre organizatori la nivelul costului copiei pozitive;
- fotografiile premiate vor fi retinute de catre organizatori;
- nerespectarea uneia din conditiile sus mentionate atrage dupa sine descalificarea concurentului sau a lucrarii respective;
- trimiterea lucrarilor presupune ca participantii au acceptat integral conditiile prezentului regulament.




Formularul de inscriere poate fi descarcat de aici
(fisier PDF 16 KB)



Nu aveti Adobe Reader?
Adobe Reader poate fi descarcat de aici.




Comitetul de organizare al concursului Fotogeografica
martie, 2007

Bookmark and Share

Comentarii:

Cosmin Bebe - 13 Mar 2007, ora 22:50
Iar inginerii financiare? Pentru ce va trebuie formatul digital? Justificati pentru ce va trebuie, mai ales la dimensiunea de 20 de cm. Cum va permiteti sa cereti cedarea drepturilor "in scopul promovarii concursului si a imaginii Romaniei la diferite manifestari interne si internationale"? Aveti senzatia ca daca dati o forma bombastica si fantastica unui text, chiar toti sunt atat de prosti sa il inghita?

Gelu Lupas - 14 Mar 2007, ora 09:31
E ok daca scanez printurile la 300 dpi?

Mihai Savu - 14 Mar 2007, ora 09:32
In ce constau premiile?

Mihai Savu - 14 Mar 2007, ora 09:38
In ce constau premiile?

Cosmin Bebe - 15 Mar 2007, ora 23:22
Premiile constau in masive si puternice strangeri de mana, in felicitari si mai ales in adanca pretuire pe care organizatorii, in urma acestei afaceri perfect legale, o vor avea atunci cand vor admira cateva mii de imagini luate pe de-a moaca de la diversi fotografi naivi. Tipi romanesc.

Markus Tunduc - 18 Mar 2007, ora 10:11
Chiar si eu sunt curios...de ce va trebuie formatul digital.....bine ca nu vreti si aparatul foto cu care s tras...hihihi pt. amprente.

gmariusica gmariusica - 26 Mar 2007, ora 11:55
Chiar astazi ma gandeam deja la o selectie pentru acest concurs. Cred ca si domnul Cosmin si domnul Tunduc m-au pus pe ganduri(cineva va spune ca nu sunt hotarat ca nu stiu ce vreau) ma intreb ce as putea sa fac eu, ca sunt la inceput de drum - ca sa ies cumva in fata sa capat ceva incredere, ca lucrarile mele sunt, cat de cat bune si sa pot continua, ca merg in directia cea buna. Este intradevar un concurs ptr fotografii mici si fraieri? sau este o mica treapta din multe cele ce trebuiesc urcate catre o fotografie buna? Asadar... chiar nu stiu ce sa fac...o sa ma mai gandesc.

motanu descaltat - 27 Mar 2007, ora 13:59
Chestia aia cu returnatul lucrarilor e cea mai tare... Cum se face ca intretinem reprezentante "turistice" in tot felul de state (cam la 3-4 000 EUR pe luna...)- care nu au nici un sens si nici un rezultat, si in acelasi timp nu ne permitem, ca stat, sa platim cateva sute de euro drepturi de autor pentru noste poze care sa ne prezinte, in fond, pe toti... Am un singur comentariu- care cred ca se va relua in cor... HUOOOOO!!!!!

Petre Iordan - 01 Apr 2007, ora 16:33
Fotografiile trimise la fotogeografica nu au fost si nu vor fi folosite in scopul obtinerii vreunui folos material ! Pentru a a elimina orice suspiciune referitoare la folosirea lucrarilor trimise vom scoate din regulament textul incriminat. Formatul digital este necesar pentru tiparirea catalogului salonului. Va multumesc pentru atentia acordata.

Alex Lapusan - 02 Apr 2007, ora 10:39
O sa va raspund la intrebarile le gate de organizare si regulament si va multumim pentru interesul pentru Fotogeografica. 1. Exista o taxa de participare pentru ca se doreste realizarea unui catalog al editiei, catalog ce va fi distribuit ulterior participantilor. 2. Este nevoie de acest format digital pentru a se putea realiza acest catalog. In secundar, avand un format digital vom putea avea o calitate mai buna a galeriei on-line. Prin scanarea fotografiilor nu se obtine o calitate foarte buna, unori nici macar acceptabila. 3. Suntem inca in faza in care atragem sponsori, evident dorim ca premiile sa fie atractive. 4. Sintagma cu "promovarea Romaniai" a fost o gresala, am modificat regulamentul corespunzator: http://www.fotogeografica.ro/regulament.html Fotografiile vor fi folosite strict pentru promovarea Fotogeografica, ca si in anii anteriori. 4. Multumim pentru incredere, si va asiguram ca si in aceasta a-XI-a editie nu vor exista probleme sau contestatii. Juriul este de mare clasa, iar deschiderea concursului pentru toate categoriile de varsta va ridica nivelul de calitate al fotografiilor inscrise. P.S. Va multumim si pentru critici. Ele vor fi mereu bine primite chiar daca tonul va fi sper ceva mai binevoitor :).

Oprea Calin Paul - 18 Apr 2007, ora 22:31
Intrebari: 1. In ce consta catalogul salonului ? 2. Care sunt premiile ?

anca florescu - 11 Oct 2007, ora 11:26
Pot participa si fotografi straini? Fotografiile trebuie sa fie din Romania? ce premii sunt? Multumesc