Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Pentax k20/Samsung gx20

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Pentax
View previous topic :: View next topic  
Author Message
zeus_s_father
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 25, 2009 5:38 pm    Post subject: Pentax k20/Samsung gx20 Reply with quote

Buna ziua, am doar o nedumerire, conform dpreview pentax k20 si samsung gx20 sunt doua camere aproximativ identice:
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=pentax_k20d%2Csamsung_gx20&show=all
De ce la noi samsung gx20 este la pretul de aproximativ 2000 de lei:
http://www.f64.ro/det.php?id=412&pid=10480
iar pentax k20 la pretul de 3400 de lei:
http://www.fotopedia.ro/magazin-foto/camere-foto-digitale/aparate-foto-slr/pentax/aparat-foto-dslr-k20d-+-18-55mm-f3.5-5.6-ii/
Diferenta de pret e cam mare, adaugand cativa bani se poate lua un obiectiv dedicat tipului de fotografie dorit.

Toate cele bune, Mihai.
MERIDA
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 19, 2009 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

cred ca este o strategie de piata. Am citit multe review-uri despre Samsungul asta si imi doream ca el sa inlocuiasca vechil samsung pe care il folosesc acum dar intre timp s-a scos din fabricatie! Acest lucru nu este curat! Toate testele comparative il scoteau pe podium ca si calitate/pret ba chiar mai bun decat Pentaxul de care amintesti tu. Cum de nu se mai fabrica acest aparat?
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Oct 19, 2009 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

MERIDA wrote:
cred ca este o strategie de piata.

Lucrurile stau in felul urmator: intr-un ciclu de productie se produc x bucati dintr-un model din care x1 urmeaza sa fie vandute sub brandul Pentax iar x2 sub brandul Samsung (x=x1+x2; probabil ca x1>x2). Asta dureaza de regula cateva luni. Dupa aceea linia de productie este modificata pentru un alt model mai nou (ex: Pentax K7). Productia se termina de fapt cu mult inainte ca firma sa anunte scoaterea din productie a unui model. Cand epuizeaza stocul, firma poate anunta modelul ca fiind scos din productie. De obicei cand se intampla asta urmeaza sa anunte un model nou. Asa s-a intamplat si cu Samsung - probabil au epuizat mai repede stocul x2 fiind mai mic si aparatul mai ieftin. Daca vrei neaparat modelul acesta, cauta-l in alte locuri poate-l mai gasesti la ceva distribuitor pe stoc la pret promotional.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Pentax All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum