Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Mi-am luat focusing screen

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Pentax
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 07, 2008 5:31 pm    Post subject: Mi-am luat focusing screen Reply with quote

Ma gandesc ca ar mai putea fi si altii interesati:

Mi-am luat un focusing screen de pe ebay si sunt foarte multumit. A durat destul de mult ca sa ajunga dar a meritat. 23 dolari in total + taxa 2 lei la ridicare. Ridicarea se face de la Oficiul Postal nr 3 de pe Soseaua Pantelimon.

Functioneaza perfect pe istDs chiar daca acolo nu scrie.
Este cu rupere de imagine la 45 grade si inca un inel cu microprisme. Focusul manual este acum o placere. Smile

http://cgi.ebay.de/Split-image-Focusing-Screen-for-Pentax-K200D-K100D-K110_W0QQitemZ270277043607QQcmdZViewItem?hash=item270277043607&_trksid=p3286.m63.l1177
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
wyo
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 07, 2008 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

Auzisem ca aceste focusing screen nu sunt asa luminoase ca cel original si ca ar fi bune de folosit cu obiective luminoase, ca oricum ele intuneca, plus cu un obiectiv intunecos nu mai vezi bine. Cum e treaba, daca tot il ai?
Back to top
View user's profile Send private message
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Oct 08, 2008 8:21 am    Post subject: Reply with quote

E normal sa fie asa . Practic e ca si cum ai avea un obiectiv intunecat (f:5.6) pe o camera cu film cu focalizare manuala. Acelasi lucru-l vei constata. In schimb procesul, sa-i spun asa, in care focalizezi manual poate avea mai multe reusite, chiar si daca nu se foloseste centrul ecranului (split-screen-ul).
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 11, 2008 9:55 am    Post subject: Reply with quote

wyo wrote:
Auzisem ca aceste focusing screen nu sunt asa luminoase ca cel original si ca ar fi bune de folosit cu obiective luminoase, ca oricum ele intuneca, plus cu un obiectiv intunecos nu mai vezi bine. Cum e treaba, daca tot il ai?

Diferenta de lumina este insesizabila, doar acum ca mi-ai atras atentia parca e ceva mai intunecat decat originalul. Chiar si asa, este mult mai usor sa faci focus mai ales in conditii de lumina slaba.
Back to top
ghrt
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 11, 2008 10:27 am    Post subject: Reply with quote

dar daca inchizi diafragma mai mult de 5.6 nu devine negru pe partea cu prisma? de exemplu la obiectiv complet manual am gasit ca e imposibil sa focalizez si dupa aia sa inchid si diafragma - ma misc intre timp si pierd focusul.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 11, 2008 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

ghrt wrote:
dar daca inchizi diafragma mai mult de 5.6 nu devine negru pe partea cu prisma? de exemplu la obiectiv complet manual am gasit ca e imposibil sa focalizez si dupa aia sa inchid si diafragma - ma misc intre timp si pierd focusul.

Da, am verificat si asa este. Chiar si asa daca potrivesti ochiul EXACT pe axa centrala negreala se diminueaza. Problema poate apare doar la folosirea obiectivelor M42 pe adaptor pentru ca toate obiectivele pe baioneta pentax chiar si cele mai vechi fac vizare pe diafragma cea mai deschisa.
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 19, 2008 7:03 pm    Post subject: Reply with quote

Revin cu cateva comentarii. Tot ce am scris mai sus este cu un obiectiv ultraluminos 1:1.4.

Cand am probat cu un obiectiv kit intr-adevar toate problemele descrise de voi mai sus sunt cat se poate de reale si deranjante. Sad Deci urmeaza upgrade la obiective Smile
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Apr 26, 2010 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

As vrea un focusing screen doar cu microprisme, fara rupere de imagine. Ati vazut pe undeva?
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Apr 26, 2010 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Scuze ca te intreb, in primul post spuneai ca esti foarte multumit de focusing screen, iar acum il vinzi pentru ca vrei altul. Ce sa intamplat? ce s-a schimbat intre timp? Merci
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Apr 26, 2010 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

Problemele sunt enumerate mai sus iar in obiective luminoase nu vreau sa bag bani. Ruperea de imagine lasa mult de dorit cu obiective modeste dar microprismele sunt de mare ajutor.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Apr 26, 2010 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

cristimm wrote:
Problemele sunt enumerate mai sus iar in obiective luminoase nu vreau sa bag bani. Ruperea de imagine lasa mult de dorit cu obiective modeste dar microprismele sunt de mare ajutor.

Microprismele fac diferenta ata de mult incat sa nu mai incomodeze un obiectiv intunecat? Intreb, deoarece vreau sa-mi iau si eu la fro' 2 aparate...
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Apr 26, 2010 3:44 pm    Post subject: Reply with quote

Geamul mat cu microprisme produce scintilatii ale imaginii aproape focalizate, scintilatii mai evidente la limita cercului de microprisme. In focalizarea manuala poate fi de folos.
Back to top
sidecenu
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Apr 26, 2010 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

csr wrote:
Geamul mat cu microprisme produce scintilatii ale imaginii aproape focalizate, scintilatii mai evidente la limita cercului de microprisme.
In focalizarea manuala poate fi de folos.

Foarte adevarat.
Cu conditia sa ai vizarea buna si obiectivul contrast.
Dar la pentamirror, nu cred sa imbunatateasca ceva.
ggl
Senior
Senior

PostPosted: May 04, 2010 5:11 am    Post subject: Reply with quote

doar andrei wrote:
Microprismele fac diferenta ata de mult incat sa nu mai incomodeze un obiectiv intunecat? Intreb, deoarece vreau sa-mi iau si eu la fro' 2 aparate...

Nu. Doar ca nu se mai intuneca o jumatate cand pui un obiectiv cu deschidere de 3.5 sau mai mica, asa cum se intampla la ruperea de imagine. De regula cu microprisme nu ai ce cauta la obiective cu deschidere mai mica de 3.5. Focalizarea manuala ridica deja probleme la acea deschidere, orice sistem cu vizare prin obiectiv ai folosi. Cu atat mai mult in cazul unui dSLR cu vizor tip tunel. Ma indoiesc foarte tare ca un ecran mat cu microprisme o sa-l multumeasca indeajuns pe colegul nostru. Problema nu e ecranul ci vizorul. Mic, pentamirror, etc. Lasati prostiile. Numai va obositi inutil ochii.
Back to top
adirogl
Newcomer

PostPosted: May 30, 2010 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

Nu se merita folosirea acestuia decat cu obiective luminoase din era manual focus, altfel e pierdere de timp.
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Sep 30, 2010 7:07 am    Post subject: Reply with quote

Daca gasiti pe undeva focusing screen DOAR cu microprisme va rog impartasiti informatia.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Pentax All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum