Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Nikon F100

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon
View previous topic :: View next topic  
Author Message
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jan 22, 2011 7:38 pm    Post subject: Nikon F100 Reply with quote

Ce parere aveti despre el? Ati mai lucrat cu el ?

Am citit foarte multe review-uri si am auzit multe lucruri bune despre el, dar as vrea sa mai aud niste pareri.

Toate cele bune,
Vlad
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 22, 2011 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

E cam greu. Si cam mare. In rest e foarte ok. Vizor foarte decent. Daca vrei Nikon pe film cu AF ala e modelul cel mai ok. De vrei fara AF, sunt altele mai faine.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Jan 22, 2011 7:56 pm    Post subject: Reply with quote

Depinde cum iti place, mie personal imi da un sentiment placut numai daca il tin in mana, il folosesc clar mult mai mult in dejavantajul f 70-ului de ex, pe care il detin de asemenea. In rest tot ce ai citit de bine este adevarat, e un super aparat. Iar daca vrei mai usor (si diferenta de greutate nu este mare) tine cont ca cele mici au si mai putine optiuni si ceva avantaje.
ps. sa nu iti iei grip, il iei degeaba, un set de acumulatori te tine de uiti de ei.
Spor!
View user's profile Send private message
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jan 22, 2011 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

La un moment dat m-am gandit si la un FM3a, dar acolo trebuie sa expun manual si in multe situatii nu o sa am timp , apoi m-am reorientat la un F80, dar am vazut acest F100, deci spui ca merita? ( greutatea nu ar fi o mare problema ) .

Parca gripul l-as lua sa prind aparatul un pic mai bine in mana ( am avut si fara grip si ma cam enerva ca nu-l tineam cu toata mana ) Smile

Va multumesc pentru raspunsuri.

Toate cele bune,
Vlad
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Jan 22, 2011 8:00 pm    Post subject: Reply with quote

vlad2010 wrote:
La un moment dat m-am gandit si la un FM3a, dar acolo trebuie sa expun manual si in multe situatii nu o sa am timp , apoi m-am reorientat la un F80, dar am vazut acest F100, deci spui ca merita? ( greutatea nu ar fi o mare problema ) .

Mersi mult pentru raspuns.

Toate cele bune,
Vlad

eu sunt foarte multumit de el, de sistemul de masurare, de balans (sta bine in mana) si este adevarat ce se spune de el, il poti incarca cu film cu o singura mana:)) daca mai ai intrebari specifice zi-mi aici ori pe privat.

ps. Despre grip cum crezi tu mai bine, dar motivul baterii nu merita.
Spor!
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Jan 22, 2011 8:46 pm    Post subject: Reply with quote

doar andrei wrote:
vlad2010 wrote:

Mersi mult pentru raspuns.

Toate cele bune,
Vlad

eu sunt foarte multumit de el, de sistemul de masurare, de balans (sta bine in mana) si este adevarat ce se spune de el, il poti incarca cu film cu o singura mana:)) daca mai ai intrebari specifice zi-mi aici ori pe privat.

ps. Despre grip cum crezi tu ca'i mai bine, dar motivul baterii nu merita.
Spor!

vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jan 22, 2011 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

Uitandu-ma pe site-ul celor de la f64 am vazut un F90 cu grip la 600 de lei , ce spuneti despre acest aparat in comparatie cu F100. ( bani nu sunt o problema , dar cititind acuma am vazut ca nu ar fi mari diferente intre ele ) sau ....

Toate cele bune,

Vlad
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 22, 2011 10:25 pm    Post subject: Reply with quote

vlad2010 wrote:
La un moment dat m-am gandit si la un FM3a, dar acolo trebuie sa expun manual si in multe situatii nu o sa am timp

FM3a e scump. Mai scump decat F100, oricum. Dar exista alte modele identice ca si functionalitate. Si nu trebuie sa expui manual. Doar sa focalizezi. Pentru ca inafara de modelele mecanice, majoritatea merg cel putin in prioritate de diafragma. FA-ul de exemplu merge in P, A, S, M si costa cam jumate. FM3a-ul e mecanic cand pui timpii manual si electronic cand e in prioritate de diafragma. Ca si functionalitate e aproape identic cu un FE2 cu bateria incarcata.

De F80 a scris montecarlo aici. De la F80 la F100 nu e mare diferenta de pret. F100 second hand a ajuns la pret de digital compact. F90 e stramosul lui F100. Daca crezi ca n-o sa vrei un F100 dupa ce ti-l iei e foarte bun si ala.
Back to top
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jan 26, 2011 8:42 pm    Post subject: Reply with quote

In legatura cu Nikon F100 as mai avea cateva intrebari pt cei care detin aparatul :

1) Daca aparatul este etans ( adica se poate folosi pe ploaie sau ninsoare etc) ?
2) Daca gripul are adaptor pentru acumulatori Li-Ion Nikon EN-EL9A?
3) Cam cat de dezavantajoase ( sau mai bine spus cat de mult dureaza sa inveti) acele functii care totusi sunt in numar de 20 si nu prea imi convine sa vin cu foaia dupa mine Smile) ?
4) Daca la intrebarea 3) este un raspuns negativ ( in genul ca dureaza mult pana se invata functiile) as dori sa-mi recomandati un aparat din gama Nikon pe film 35mm, dar sa nu fie fara AF si nici din gama FMx ( daca se poate nu o sa am timp sa compun de foarte multe ori cadrul ). Mentionez ca bugetul este de pana in 1200 lei, genul de fotografie este cea urbana, obiectiv pe moment 50mm f/1.8 af-d (mai incolo mai vad).

Va multumesc pt raspunsuri.

Toate cele bune,
Vlad.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 26, 2011 9:04 pm    Post subject: Reply with quote

1. Nu. Dar poti fotografia pe ploaie sau ninsoare usoara cu el. Daca toarna si tii neaparat, baga-l intr-o punga.
2. Nu. Baterii sau acumulatori AA. Dar nu consuma nici pe departe cat un digital. Ii schimbi odata la nustiucate role de film trase. Pentru un fotograf amator intervalul e masurabil in ani.
3. Custom functions? Nu trebuie sa le invezi. Le pui odata si gata. Cam ca si cum faci pe digital cu lampa de AF asist, semnalele sonore, pasul EV, etc.
4. Care functii? Diafragma, timp de expunere, sa pui ISO corect (desi citeste signur de pe film), sa derulezi si sa extragi filmul. Atata trebuie sa stii. La custom functions umbli o singura data in principiu.

F100 e cam mare pentru fotografie de strada daca aia vrei sa faci. Sperii lumea cu el. Nu stiu ce-i aia fotografie urbana; poate fi foarte multe lucruri.

Ti-ar prinde bine sa lucrezi vreun an cu un FM cu normal pe el pentru ca ti-ai da seama cat de simplu e totul si cum ai complicat lucrurile in mintea ta. Iti da timp de gandire si te disciplineaza un astfel de aparat.

Last edited by ggl on Jan 26, 2011 9:35 pm; edited 3 times in total
Back to top
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jan 26, 2011 9:13 pm    Post subject: Reply with quote

Fotografie de strada am vrut sa zic ( sunt un pic obosit cand am scris randurile si m-am gandit in alta parte ) .
Si ce imi recomandati ? Sunt foarte dispus sa invat si sa ascult pareri. Stiu ca nu va fi ca si pe digital, dar asta e si ideea.

Va multumesc,

Toate cele bune,
Vlad
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 26, 2011 9:22 pm    Post subject: Reply with quote

Eu recomand oricui ia fotografia in serios sa lucreze cel putin un an cu un aparat manual cu obiectiv normal pe el. Nu trebuie sa fie un aparat scump. In cazul tau poate fi un Nikon FM functional pe care-l iei cu ~100 eur de pe ebay. FM, nu FM2. Sau un FM10 daca nu gasesti FM. Daca nu te impaci nicicum cu el nu pierzi prea mult.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Jan 26, 2011 10:06 pm    Post subject: Reply with quote

Eu ma impac bine cu f 100 pe strada, cu un fix arata rezonabil. Si este bun pt strada pt ca are autofocusul exact si masurarea buna. A subliniat ggl tot ce era important la el.

Dar cum spunea si ggl, daca vrei sa inveti totusi fotografie, nu este chiar primul aparat pe film pe care sa il cumperi, dar dupa ce o sa exersezi pe unul manual total f100 o sa fie ideal.
Spor!
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 26, 2011 10:28 pm    Post subject: Reply with quote

Aparatul ideal nu exista. Dar ai sa gasesti unul potrivit pentru ceea ce faci tu de obicei dupa mai multe cautari. Difera de la un om la altul, iar prioritatile se mai schimba in timp pentru ca si noi ne schimbam. Incepatorii sunt tentati sa ia ceva cu cat mai multe functii si intra complet in ceata. E gresita abordarea. Trebuie inceput cu un aparat cat mai simplu.
Back to top
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jan 27, 2011 7:32 am    Post subject: Reply with quote

Va multumesc pentru raspunsuri atunci probabil ca o sa mai astept momentul pana cresc mai mare Smile si pana atunci o sa-mi iau unul manual, probabil un FM sau un FM2 ( depinde ) cu 50mm f/1.8.

Toate cele bune,
Vlad
Back to top
MariusCTM
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 27, 2011 7:56 am    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Aparatul ideal nu exista. Dar ai sa gasesti unul potrivit pentru ceea ce faci tu de obicei dupa mai multe cautari. Difera de la un om la altul, iar prioritatile se mai schimba in timp pentru ca si noi ne schimbam. Incepatorii sunt tentati sa ia ceva cu cat mai multe functii si intra complet in ceata. E gresita abordarea. Trebuie inceput cu un aparat cat mai simplu.

Depinde de om si de caracterul lui daca alege varianta simplificata cu AF sau cea complexa fara AF.
Dar nu intotdeauna ai timp de MF si daca iti trebuie AF atunci ce faci? Invers merge, cand ai chef treci de pe AF pe MF.
Si una e sa vb de obiectiv MF si alta de body MF.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 27, 2011 8:11 am    Post subject: Reply with quote

MariusCTM wrote:
Dar nu intotdeauna ai timp de MF si daca iti trebuie AF atunci ce faci?

Prefocalizezi. Cu obiective pana la 50 mm se poate. Cu 35 si 28 e chiar lejer. 35-ul il inchizi la f8 si-l pui pe 3 metri si-ti prinde in clar tot ce e intre 1,5 si 6 metri. Cu 50-ul e mai distractiv ca nu ai decat vreo 2-3 metri in campul de profunzime. FM-ul e mecanic. Ceea ce inseamna ca NU ai prioritate de diafragma sau alt mod (semi)automat. Deci esti obligat sa stii tot timpul cata lumina e, ce se intampla cand intri in umbra, cu cat scade iluminarea si ce trebuie sa faci. Te obliga sa gandesti. De regula timpul de expuenre il tii constant, reglezi din diafragma intre f4 si f8. Cand iti iese din plaja asta, muti si timpul. Daca vrei sa pui clarul la f2 iti trebuie minim vreo 2-3s. Da, e mai complicat, insa sunt lectii invatate si aprfoudate pe care le poti folosi pe orice aparat apoi. Cand devii indisciplinat iei din nou aparatul manual si fotografiezi cu el cateva vreo zile. De aia i-am si zis sa nu dea bani multi aiurea pe un FM2. FM-ul face tot ce trebuie sa faca un aparat didacitc si costa jumate. FM10 la fel.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Jan 27, 2011 9:13 am    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Aparatul ideal nu exista.
Poate nu m-am exprimat eu corect, am vrut sa spun ca dupa ce inveti pe manuale asta este ideal ca ioti usureaza multe situatii si nu te baga in ceata asa cum ar face daca l-ai lua de la inceput si ca este ideal pentru fotografia de strada. Asta am vrut sa spun n uca este aparatul ideal, asa in general:D
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jan 27, 2011 10:50 am    Post subject: Reply with quote

Va multumesc inca o data pt sfat sigur (daca stau sa analizez situatia este mai bine asa cum ati spus mai sus si probabil la anu o sa-mi cumpar acel F100 sau altul ) si daca ma mai puteti ajuta cu ultima intrebare v-as fi recunoscator Smile

Am gasit 2 oferte de FM care din ele spuneti ca ar fi mai buna ( nu prefer ebay-ul ) :
http://imago6.blogspot.com/2010/12/nikon-fm.html + 50mm f/1.8
sau
http://www.efoto.ro/vand-nikon-fm-stare-buna-pret-f-bun-100708220430.php

Toate cele bune,
Vlad
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jan 27, 2011 11:05 am    Post subject: Reply with quote

Ala de pe efoto scrie ca are ceva bai. A fost scapat in prisma aparent. Deci nu merita.

Celalalt l-am vazut si pe fotomarket. Izolatorii de lumina e foarte probabil sa fie deteriorati, insa doar dupa ce tragi un film cu el ai sa vezi daca trebuie inlocuiti sau nu. In mod normal n-ar trebui sa intre lumina chiar daca sunt uzati rau pentru ca e proiectata usita foarte bine. Cel de la oglinda se schimba usor (mai dificil e sa cureti izolatorul vechi). Vezi cu cat il da cu 50/1.8E cu tot. Ofera-i maxim 500 lei pe pachet. E bun 50-ul ala, insa il gasesti usor si e ieftin. Am si eu un AI-S aproape identic pe care-l folosesc in mod curent.

Last edited by ggl on Jan 27, 2011 11:11 am; edited 1 time in total
Back to top
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jan 27, 2011 11:10 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc. Astept sa se termine sesiunea si o sa iau legatura pt aparat + obiectiv ( oricum o sa ma deplasez pana in timisoara pentru a-l testa un pic aparatul )

Multumesc inca o data.

Toate cele bune,
Vlad
Back to top
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Feb 04, 2011 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

Va multumesc mult pentru sfaturi, dar si pentru informatiile gasite rasfoind celelalte posturi. In cele din urma am ramas la Nikon FM + 50mm f/1.8 E series + 3 filme ( Agfa APX 100 si Kodak Professional TRI-X 400TX ), de developat momentan intr-un laborator ( momentan nu pot sa fac treaba asta poate mai incolo).
As mai avea o intrebare , daca imi puteti recomanda un loc in Cluj unde as putea developa filme ( sa fie de incredere si bun).

Va multumesc inca o data.

Toate cele bune,
Vlad.
Back to top
mariuscj
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Feb 04, 2011 7:34 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt si eu curios unde se pot developa filme la o calitate buna in Cluj.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Feb 04, 2011 8:01 pm    Post subject: Reply with quote

vlad2010 wrote:
Va multumesc mult pentru sfaturi, dar si pentru informatiile gasite rasfoind celelalte posturi. In cele din urma am ramas la Nikon FM + 50mm f/1.8 E series + 3 filme ( Agfa APX 100 si Kodak Professional TRI-X 400TX ), de developat momentan intr-un laborator ( momentan nu pot sa fac treaba asta poate mai incolo).

Nu te prosti sa dai film alb-negru la developat la laborator in Cluj cand e foarte simplu sa-l developezi singur si sa ai control total asupra intregului proces. Daca tii neaparat sa-l faci la laborator, ia-ti ceva film a/n cromogenic, in proces C41, de exemplu Kodak 400CN. Sunt practic filme color fara pigmenti. Filmele care le-ai ales sunt foarte bune pentru procesare manuala. Ramai la ele si incearca sa le developezi singur. Vor iesi mult mai bine decat ti le face orice laborator din Cluj, chair daca gresesti la inceput. Astia le paseaza la diversi ce le developeaza tot manual insa in bataie de joc. Rezultatul este ca primesti inapoi filmul developat aiurea si plin de scame sau zgarieturi. Daca nu ma crezi poti sa incerci si sa te convingi singur.

mariuscj wrote:
Sunt si eu curios unde se pot developa filme la o calitate buna in Cluj.

Nicaieri. Doar doua laboratoare mai developeaza film color in Cluj, iar diapozitivele le face unu Lehel. Restul toti le duc la astia trei. Eu nu sunt multumit de serviciile lor neprofesionale. Cele color le trimit in Bucuresti la developat, iar cele alb-negru mi le developez singur.
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Feb 04, 2011 10:19 pm    Post subject: Reply with quote

app.de f100 http://www.youtube.com/watch?v=_glRI5albRk&feature=related
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum