Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Trepied outdoor

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Discutii generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
stevenson
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Apr 30, 2011 11:24 pm    Post subject: Trepied outdoor Reply with quote

Un sfat as cere de la voi pentru un trepied "de munte". Voi ce folositi?
Trebuie sa sustina echipamentul din semnatura, sa fie cat mai usor.
dughir
Senior
Senior

PostPosted: May 01, 2011 3:12 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.hahnel.ie/index.cfm?page=tripods&id=57&pId=57

Tine un 1dmkiin + Sigma 135-400 fara probleme. + ca e ieftin.
mariuscj
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: May 01, 2011 3:40 pm    Post subject: Reply with quote

incearca aici: http://configurator.manfrotto.com/manfrotto.html?a=b&matrix=3002
Back to top
View user's profile Send private message
ggl
Senior
Senior

PostPosted: May 01, 2011 5:19 pm    Post subject: Reply with quote

Un Velbon Sherpa+ 530 cu cap Culmann Magnesit 10 Nm folosesc. As fi preferat ceva mai scurt, din 4 segmente insa e ok si asta avand in vedere ca costa 1/3 din pretul unui Geo E540. Picioarele au 1.35 kg, iar cu cap cu tot are cam 1,65 kg. Daca vrei ceva mai compact vezi un Ultra Rexi L. Eu n-am luat modelul acela pentru ca e mai greu de reglat decat Sherpa+ pe teren accidentat, insa pliat are 36 cm si e putin mai usor.

http://www.velbon.co.uk/products/photo/sherpa_plus_530.html
http://www.velbon.co.uk/products/photo/ultra_REXi_L.html

Pana sa am Velbon-ul am folosit un Manfrotto digi 724B insa mi s-au rupt de patru ori colilere la el si m-am plictisit sa le tot schimb. Si trepiedele Manfrotto My family folosesc aceleasi coliere mizerabile ca si cele din seria digi. Velbon-ul e mult mai stabil decat 724B si mult mai usor decat un Manfrotto 190 sau 290. Asta inafara de faptul ca e mai ieftin si are 5 ani garantie. Am pus pe el un Nikon F4 (1200 g) cu 180/2.8 AI-S (900g) si-l sustine fara probleme. La 724B imi cadea in jos cadrajul din cauza sistemului de strangere al coloanei care avea joc. Ambele trebuie sa sustina 3,5 kg insa Velbon sunt mai conservatori decat Manfrotto cand specifica greutatea pe care o sustine un trepied. Velbon-ul se craceste mai mult decat 724B, si are in plus si un carlig pentru agatat balast de partea de jos ca coloanei daca e cazul.

Velbon e comercializat de Skin, deci gasesti cam in orice Yellow Store.

Last edited by ggl on May 01, 2011 10:19 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mariuscj
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: May 01, 2011 6:00 pm    Post subject: Reply with quote

Manfrotto My Family sunt pentru "familie", nu de scos pe munte.
Seria 190 e profi iar 290 pro-like. Induceti putin in eroare omul
Back to top
yo2lsk
Newcomer

PostPosted: May 01, 2011 9:45 pm    Post subject: Reply with quote

Avand in vedere conditiile pe care le impui iti sugerez sa te uiti la un trepied din carbon mai ales ca nu ai specificat un buget.
ggl
Senior
Senior

PostPosted: May 01, 2011 9:50 pm    Post subject: Reply with quote

Am folosit fara niciun fel de probleme 724B pe munte. Ca si constructie e similar cu 7303YB MY Family. Am avut la el o coloana de 190DB care mi-a permis sa montez un alt cap. E ok daca nu folosesti teleobiective mai lungi de 150 mm cu greutate de peste 600 g.

Manfrotto 190 si 290 la cat sunt de grele, ari cu ele pe munte. Cel mai usor dintre ele, MT293A3, are 1,5 kg fara cap. Cu un cap decent cu tot aduni cam 1,8 kg. In plus nu au niciun model care pliat sa aiba sub 50 cm. Pentru un trepied de luat la munte astea ar trebui sa fie cerintele principale: <50 cm pliat, <1,5 kg greutate proprie fara cap. Altfel te chinui inutil cu el si-l lasi acasa, deci e ca si cum nu l-ai avea.

Sherpa+ 530 costa sub 500 lei, un trepied de carbon decent cu aceeasi capacitate de incarcare costa cel putin dublu. Un trepied din seria Geo de la Velbon cu aceeasi capacitate de incarcare costa cam triplu si nu e cu mult mai usor. Ca si greutate majoritatea trepiedelor din fibra de carbon au peste un kilogram. Ca sa cobori in zona 1...1,2 kg, platesti de te usuci pe trepied de carbon. Respectiv cel putin 1500 lei cu compromisuri la calitate sau la capacitatea de incarcare.
Back to top
Luck
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 01, 2011 11:36 pm    Post subject: Reply with quote

Daca este prea usor trepiedul, este degeaba.

Sau ai nevoie de o camera nu doar cu mirror lock-up/prefire (daca este SLR), dar si cu shuter electronic (doar electronic), si DSLR-uri doar cu asa ceva inca nu au aparut.

Apoi dincolo de neputinta amortizarii vibratilor, prin lipsa inertiei date de masa, daca este prea usor il bate si vantul - si asta nu este o placere nicaieri, dar pe munte... Smile

Capac la toate, dincolo de pret, carbonul se cam sparge la socuri (cat de greu depinde si de cat plastic (rasini) are in jur.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: May 01, 2011 11:44 pm    Post subject: Reply with quote

Luck, au carlig pentru agatat balast sub coloana. Deci daca vrei trepied greu, nu trebuie sa cari de jos toata greutatea. Iti duci cu tine o plasa goala in care pui cativa bolovani pe care-i gasesti deja acolo. Daca totusi nu-s bolovani, pui cateva conserve si sticla cu apa. Dupa care agati plasa de carlig. Problem solved.
Back to top
MERIDA
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 02, 2011 12:45 am    Post subject: Reply with quote

GorillaPod?

Modelul SLR Zoom (3Kg) sau Focus! (5Kg)
[url]
http://joby.com/gorillapod/slrzoom/[/url]
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Luck
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 02, 2011 1:06 am    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Luck, au carlig pentru agatat balast sub coloana. Deci daca vrei trepied greu, nu trebuie sa cari de jos toata greutatea. Iti duci cu tine o plasa goala in care pui cativa bolovani pe care-i gasesti deja acolo. Daca totusi nu-s bolovani, pui cateva conserve si sticla cu apa. Dupa care agati plasa de carlig. Problem solved.

Sssst, man, tocmai ai dezvaluit un mare secret de breasla - acum o sa te caute baietzii ninja... Smile

Este foarte fain carligul, eu am improvizat unul si la un trepied din aliaj de magneziu de 1,25 Kg, pe care l-am luat de nou cu o suma absolut penibil de mica...
Back to top
stevenson
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 02, 2011 3:37 pm    Post subject: Reply with quote

Merci de pareri. Am un 190XPROB care e un trepied superb dar + cap e cam greoi de asta vreau sa am unul care il pot purta oriunde la inaltime pe teren accidentat. O sa caut dupa Velbon ca pare interesant...
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: May 02, 2011 4:04 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu vreau sa-mi schimb trepiedul cu unul mai usor. Ma uit la HorusBennu cu picioare carbon de pe ebay la 170$ (1,36kg, load 7kg, pliat 54cm):
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280559912413&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_8485wt_905.
Pare bine facut.
Un amic, fotograf pe pasager, are unul si e foarte multumit. Din pacate, fiind plecat (amicul) in voiaj pentru 6-8 luni, n-am cum sa-l probez.
Pe forumul dpreview citesc ca utilizatorii sunt multumiti de calitatea trepiedelor HorusBennu (desi "made in China" sau Coreea - nu stiu sigur) :
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1018&message=37130082
M-ar interesa si alte pareri.
A mai folosit cineva HorusBennu? Cat de bine se comporta?
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: May 02, 2011 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

stevenson wrote:
O sa caut dupa Velbon ca pare interesant...

Am uitat sa zic ca Ultra Rexi L era cam pe la 530 lei la Yellow Store la Cluj. Pe Sherpa+ 530 am dat 473 lei.
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: May 03, 2011 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

Poate arunci si o privire la:

http://www.photosetup.ro/index.php?m=product&product_id=1284

greutate aprox. 1,2 kg (inclusiv capul), pret aprox. 200 euro.
Back to top
neamarin
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 03, 2011 4:21 pm    Post subject: Reply with quote

Salut, bag & io cele doua parale p-acilea:

Ansel Adams scria, cand l-a intrebat cineva ce duce pa munte: "pai, duc ceea ce-i mai greu de pot duce-n spinare" (citat aproximativ, da' adevarat in
mesaj). Asta s-aplica & la trepied.

Numa ca : e important & capu! Cate kile tzine (fara majore vibratzii) etc. etc. Cat eshti de "fortzos", cat potzi duce-n spate (asta-i o chestie de *biologie*), pe scurt\: cu cat ma *greu*, cu atat mai bun (lemnu', *foarte greu* e *cel mai bun*, numa' sa ai spetele sa-l duca).

Apoi, vine pretzu'! Ca *daca* eshti tanar & Schwartzeneger, apai, i-atzi unu' d-acum 60 da ani, din lemn, masiv, geu.

Daca eshti, ca mine, mai trecut, da' inca ne-scuturat, ia-tzi un Bembo, da aluminiu (il folosesc de vo aproape douajdaani, are vo 3 kile, tzine vo 7 kile fara da probleme).

Eshti tanar (cu bani), au mai scuturat (cu bani), ia-tzi "carboane", c-au mai *scazut la pretz*.

Da, asta numa' *daca* te *departezi da drum*, ai da gand sa *urci*, ai da gand sa dormi la cort etc. etc. Ca, daca *nu*, dai banu' chiar da pomana...

Esperentza mea? Mai totu' depinde da "cap" (nu de al tau, d-al trep-ului).

Are, capu' ala , un "quick release mechanism"? Nu? Nu! Cat e de abil, "capu' " ala de-a tzine ale mai grele obiective+ aparat *fara sa se lase in jos?*

Chestii din astea...Ca la peisaj (cu obiective relativ ushoare) nu-tzi tre' prea *greu*. La "sport", cu 4+ kile pa "cap", incepi sa te-ntrebi...

Sper c-ajuta,

Nea Marin
Back to top
Photosetup
Newcomer

PostPosted: May 05, 2011 10:35 am    Post subject: trepied de munte Reply with quote

stevenson wrote:
Merci de pareri. Am un 190XPROB care e un trepied superb dar + cap e cam greoi de asta vreau sa am unul care il pot purta oriunde la inaltime pe teren accidentat. O sa caut dupa Velbon ca pare interesant...

Este un trepied superb Manfrotto 190XPROB intr-adevar si pentru ce ai tu nevoie, ti-as sugera tot un Manfrotto insa seria carbon sau un Gitzo, daca vrei ceva de incredere.
Iti recomand sa ceri parerea celor care le folosesc uzual pe munte (gen Dan Dinu, Costas Dumitrescu) sau chiar sa ti-le oferim pentru testare daca esti interesat. Valeria
Back to top
mariuscj
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: May 05, 2011 11:04 am    Post subject: Reply with quote

Sau poti veni la Cluj sa testezi
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Discutii generale All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum