Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
O mica parere!

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Anaconda
Newcomer

PostPosted: Jun 10, 2011 4:05 pm    Post subject: O mica parere! Reply with quote

Buna!
As vrea sa intreb ceva: Ce parere aveti despre obiectivul Nikon 35mm f/1.8 DX?
L-ati avut vreodata?Oare pot crea blur cu el ?
Multumesc anticipat!
Back to top
View user's profile Send private message
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 10, 2011 5:57 pm    Post subject: Re: O mica parere! Reply with quote

Anaconda wrote:
Oare pot crea blur cu el ?

Blur?!? Te referi cumva la bokeh?
Back to top
costinrotaru
Newcomer

PostPosted: Jun 10, 2011 6:15 pm    Post subject: Reply with quote

cred ca anaconda e total incepatoare in ale fotografiei si nu ar trebui sa o judecam. mai bine ii dam sa citeasca Smile
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jun 10, 2011 6:30 pm    Post subject: Reply with quote

ti-l recomand. il am de 1 luna si poti " crea blur" cu el adica face o buna separare a subiectului de fundal.
Back to top
Anaconda
Newcomer

PostPosted: Jun 11, 2011 6:32 am    Post subject: Reply with quote

Shakabalus wrote:
ti-l recomand. il am de 1 luna si poti " crea blur" cu el adica face o buna separare a subiectului de fundal.

Multumesc mult!..si tare greu era pentru ceilalti sa inteleaga la ce ma refeream.Da!Cum ai spus si tu..delimitarea subiectului de fundal.
~Multam fain~
Back to top
Pandy
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 11, 2011 7:48 am    Post subject: Reply with quote

Nu am avut parte de obiectivul specificat, dar am un Canon 50mm 1.8, exceptand faptul ca distantele focale difera, luminozitatea este aceeasi. Unde vreau sa ajung, spre exemplu daca faci portret, la diafragma de 1.8 blurul incepe sa se simta inca din zona urechilor.
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jun 11, 2011 8:12 am    Post subject: Reply with quote

Anaconda wrote:
si tare greu era pentru ceilalti sa inteleaga la ce ma refeream.

Nu cred că ești încă în măsură să fii ironică la adresa celorlalți membri.
La urma urmei, ei încearcă (total benevol!) să te ajute, în condițiile în care tu nu ți-ai făcut temele, n-ai citit nimic înainte, nu cunoști nici măcar bazele bazelor fotografiei. Nu e vina lor că nu-ți înțeleg întotdeauna exprimarea.
Nu-i nici o problemă că nu știi. Nici noi nu ne-am născut învățați. Vei învăța și tu. Dar pînă atunci, las-o mai moale cu ironia. Wink

Răspuns: da, în condiții favorabile poți "crea blur" cu orice obiectiv, inclusiv cu 35-ul de la Nikon.
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 11, 2011 8:38 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
cred ca anaconda e total incepatoare in ale fotografiei si nu ar trebui sa o judecam.

Nu judecam pe nimeni, doar ca cea mai simpla metoda de a face "blur" (pe romaneste: neclar) este sa schimbi planul de punere la punct, de exemplu cand fotografiezi un subiect apropiat - la infinit, si invers!
Si unde mai pui ca merge - garantat! - cu orice obiectiv! Smile
Back to top
Anaconda
Newcomer

PostPosted: Jun 11, 2011 12:25 pm    Post subject: Reply with quote

VladSoare wrote:
Anaconda wrote:
si tare greu era pentru ceilalti sa inteleaga la ce ma refeream.

Nu cred că ești încă în măsură să fii ironică la adresa celorlalți membri.
La urma urmei, ei încearcă (total benevol!) să te ajute, în condițiile în care tu nu ți-ai făcut temele, n-ai citit nimic înainte, nu cunoști nici măcar bazele bazelor fotografiei. Nu e vina lor că nu-ți înțeleg întotdeauna exprimarea.
Nu-i nici o problemă că nu știi. Nici noi nu ne-am născut învățați. Vei învăța și tu. Dar pînă atunci, las-o mai moale cu ironia. Wink

Răspuns: da, în condiții favorabile poți "crea blur" cu orice obiectiv, inclusiv cu 35-ul de la Nikon.

Sincer acum nu cred ca-m fost ironica.Doar am spus ce aveam de spus..doream sa primesc un raspuns,si uite ca l-am primit!
Multumesc mult pentru raspuns tie si tuturora.
Numai bine!
Back to top
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 11, 2011 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

Culmea, din cate tineam eu minte din discutiile private, esti o fana a ironiei. Totusi, mai ai MULTE de invatat despre ironie, mai precis ce face ca o ironie sa fie fina si care e granita intre irnonie si obraznicie - care uneori chiar merita calcata, trebuie sa inveti si cand. Din ce imi dau seama esti micuta, 15-16 ani, e o perioada a vietii in care ai impresia ca lumea e la picioarele tale si te invidiez, as da orice sa revin la starea aia.
Back to top
Anaconda
Newcomer

PostPosted: Jun 11, 2011 3:47 pm    Post subject: Reply with quote

George. wrote:
Culmea, din cate tineam eu minte din discutiile private, esti o fana a ironiei. Totusi, mai ai MULTE de invatat despre ironie, mai precis ce face ca o ironie sa fie fina si care e granita intre irnonie si obraznicie - care uneori chiar merita calcata, trebuie sa inveti si cand. Din ce imi dau seama esti micuta, 15-16 ani, e o perioada a vietii in care ai impresia ca lumea e la picioarele tale si te invidiez, as da orice sa revin la starea aia.

Mda...imi cer scuze daca asta am facut sa se-nteleaga cum ca eu as fi "o fana a ironiei"...si da.Am 17 ani si nu cred ca asta ar fi un impediment in a ma arunca in discutii si asa mai departe.Da..normal ca am multe de invatat Very Happy ..si nu mai fi invidios:lol: :-p
Numai bine! Smile
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jun 11, 2011 4:22 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Doar am spus ce aveam de spus..doream sa primesc un raspuns,si uite ca l-am primit!
Multumesc mult pentru raspuns tie si tuturora.

Cu plăcere. Vezi însă că răspunsul meu nu-i complet. Pentru detalii trebuie să studiezi un pic bazele teoriei fotografice.
Am spus că se poate în condiții favorabile. Îți las ție plăcerea să descoperi care-s acele condiții. Razz
Back to top
Shakabalus
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jun 11, 2011 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

parerea mea este ca astfel de forumuri de discutii sunt pentru toti. Eu unul ma consider si sigur sunt un afon al fotografiei. Dar zilnic intru pe aici si in alte parti si mai invat ceva. Deci fiecare om cu stilul sau... vorba aia nu judecati o carte dupa coperta...
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jun 12, 2011 11:00 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
parerea mea este ca astfel de forumuri de discutii sunt pentru toti.

Bineînțeles. Ne bucurăm întotdeauna să primim membri noi.

Quote:
vorba aia nu judecati o carte dupa coperta...

Sînt de acord că nu poți emite o judecată finală în funcție de copertă, dar coperta îți permite totuși să-ți faci o primă impresie. Iar în cazul nostru "coperta" nu era nivelul de cunoștințe foto, ci altceva, care n-avea legătură cu fotografia. Wink
Back to top
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 12, 2011 11:14 am    Post subject: Re: O mica parere! Reply with quote

Anaconda wrote:
Buna!
As vrea sa intreb ceva: Ce parere aveti despre obiectivul Nikon 35mm f/1.8 DX?
L-ati avut vreodata?Oare pot crea blur cu el ?
Multumesc anticipat!

Acum cateva zile ai deschis un topic in care ne cereai parerea despre Nikon 18-105mm si Tamron 18-200mm si acuma deschizi un alt topic despre Nikon 35mm. Fiind incepatoare nu are nici un sens sa-ti cumperi multe obiective pentru ca nu stii cu exactitate ce doresti sa faci.

Parerea mea este ca nu are sens sa arunci banii pe Nikon 35mm (acuma). Cumpara 18-105mm si peste un an (sau mai putin) o sa vezi cu adevarat daca iti trebuie Nikon 35mm sau alt obiectiv. Ca decat sa arunci banii asa degeaba nu are nici un sens. Obisnuieste-te cu aparatul pe care-l cumperi, foloseste obiectivul pe care-l ai si daca o sa te simti limitata de el de abia atunci sa te gandesti pentru o noua investitie. Pana atunci doar rabdare si capacitate de a invata despre fotografie.
Si cu acest obiectiv poti faci si blur, dar sa ai si un bokeh bun (acestea o sa le descoperi cu timpul si citind ).

Toate cele bune,
Vlad.

Last edited by vlad2010 on Jun 12, 2011 1:54 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Anaconda
Newcomer

PostPosted: Jun 12, 2011 1:07 pm    Post subject: Re: O mica parere! Reply with quote

Multumesc Vlad pt.rapsuns si timp!Eu acum am un nikon D40 si ma gandeam sa nu mai merg pe kit,si de-aia v-am tot "bârâit" cu intrebarile si opiniile mele.
Multam!
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Jun 12, 2011 9:53 pm    Post subject: Reply with quote

asa:
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/depth-of-field.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field
http://en.wikipedia.org/wiki/Field_of_view , http://en.wikipedia.org/wiki/Angle_of_view
http://en.wikipedia.org/wiki/Focal_length , http://en.wikipedia.org/wiki/35_mm_equivalent_focal_length
asta pe langa MULTE altele (doar ca cele demai sus au oarecare legatura cu ceea ce voiai tu sa afli).
PLus:
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/422-nikkor_35_18g
http://www.cameralabs.com/reviews/Nikkor_AF-S_DX_35mm_f1-8/
.......... spor
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum