Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Ajutor identificare obiectiv vechi

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Obiective foto
View previous topic :: View next topic  
Author Message
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Aug 15, 2014 6:45 pm    Post subject: Ajutor identificare obiectiv vechi Reply with quote

Salutare! Am un obiectiv vechi pentru camere de format mare, aparent, despre care nu stiu nimic si nu gasesc informatii. Aveti idee unde as putea sa gasesc?
Este acesta: Okolinar 1:4,5 F=21 cm Serie T Okoli - Gesellschaft, Stadtilm

As vrea sa il folosesc la construirea unui aparat asa ca am alte 2 intrebari:
- cum calculez distanta la care trebuie sa fie negativul - as vrea sa fac aparatul cu focus fix, adica sa focusez pe subiect miscandu-ma inainte si inapoi
- cum construiesc un fel de obturator deoarece obiectivul are doar diafragma incorporata. Sau daca este prea complicat as putea in loc de negativ sa folosesc hartie si atunci timpii sunt mai relativi si mai mari deci nu am nevoie de obturator?
Orice idee este binevenita!
Multam!
View user's profile Send private message
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Aug 16, 2014 10:02 am    Post subject: Reply with quote

Pentru calculul distanței, vezi aici:
http://www.largeformatphotography.info/forum/showthread.php?66666-Bellows-Extension-Focusing-Distance-Formula

Există obturatoare externe, care se pot adapta cumva în fața sau în spatele obiectivului. Vezi tot pe forumul de mai sus, că acolo sînt mulți care folosesc obiective fără obturator intern. Soluția cea mai la îndemînă este să închizi mult diafragma, ca să ajungi la timpi de expunere de peste o secundă. Dacă mai pui și efectul Schwarzschild ajungi la cîteva secunde bune. Și atunci folosești capacul de obiectiv pe post de obturator. Unii o fac cu pălăria.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Aug 16, 2014 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Smile) am mai gasit asta cu palaria prin comenturi:D Merci pentru linkul cu calculul.
Am scris si pe forumul din linkul tau si cineva mi-a zis ca ar fi un obiectiv de aparat de marit din anii 30:
"What you have there is an enlarging lens from the 30s or earlier. Probably covers 13x18 cm, maybe larger. Building a camera is great fun, just go ahead and do it!"

si despre distanta mi-a zis asta, cum ti se pare?
"The distance should be about 21 cm, so if you make sure the lens slides back and forth to and farther from that distance, you'll be able to focus. It also depends on how close your subject is to the lens. For portraits, you'll probably want it farther than 21 cm, say 30-35 cm. But it all depends on the lens, test it by seeing the image it casts on any kind of ground glass - you can use cheap tracing paper, frosted plexi etc."

ma gandesc ca pentru moment sa folosesc hartie pe post de negativ, asa o sa am un iso intre 6-12 si nu o sa fie nevoie de obturator pentru moment. Pare plauzibil?
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Aug 17, 2014 8:05 am    Post subject: Reply with quote

Da, distanța este de aproximativ 21 de centimetri cînd subiectul se află la infinit. Dar dacă vrei să focalizezi mai aproape, trebuie să aplici formula de mai sus.
Merge și cu hîrtie, bineînțeles. Ilford are și o hîrtie direct pozitivă, tocmai pentru așa ceva.
http://www.ilfordphoto.com/products/product.asp?n=65
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Aug 18, 2014 8:54 am    Post subject: Reply with quote

Merci Vlad!
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Obiective foto All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum