Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Ce obiectiv sa-mi iau?

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Anaconda
Newcomer

PostPosted: Jun 09, 2011 10:34 am    Post subject: Ce obiectiv sa-mi iau? Reply with quote

Buna ziua!As vrea sa va intreb care obiectiv sa mi-l iau?
Si daca ati avut unul dintre ele ca sa ma pot convinge mai bine..nu din auzite.cum s-ar zice daca (le-ati incercat pe propria piele).
Este vorba despre un obiectiv Tamron 18-200 si de un Nikon 18-105!
Multumesc mult.Anna.
Back to top
View user's profile Send private message
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 09, 2011 10:47 am    Post subject: Reply with quote

"Cel mai convenabil obiectiv" depinde de locul in care il folosesti...
Daca te intereseaza fotografia "turistica", atunci unul cu zoom mare este util; daca te intereseaza calitatea maxima a imaginilor, atunci cel de-al doilea este mai util.
Back to top
vlad2010
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 09, 2011 10:49 am    Post subject: Reply with quote

Nikon 18-105 mm ii ca si Nikon 18-55 mm doar ca are distanta focala mai mare, de unde si pretul cu dublu.
Obiectivul ii foarte bun pentru inceput, de Tamron 18-200mm nu stiu mare lucru.

Toate cele bune,
Vlad.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neamarin
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 10, 2011 9:02 am    Post subject: Reply with quote

Salut, "Anaconda":

io am auzit numa' lucruri bune despre Nikonu' ala. Tamron? Am un obiectiv *vechi*, de 20-40mm, de care-s multzamit.

Io nu mai urmaresc "obiective" (in sens de obiective foto) de vo doi ani (ij sensul precis ca nu mai am nevoie de noi obiective foto, deshi imi dau cateodata cu parerea).

depinde, pana la urma, de ce vrei: daca *nu* ai nevoie de (depinde acilea de format) 300 mm "crop", sfatul meu e sa meri pe Nikon.

daca te "afli" *adesea* pe la "300mm" (incadrare, presupunand ca eshti pe format "mic"), meri pa Tamron.

Ca-ntotdeauna: e-o chestie de ce anume *vrei tu*.

Numa' fain,

Nea Marin
Back to top
nikonD300
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 08, 2011 12:37 pm    Post subject: Reply with quote

eu am avut ceva pb cu 18-105mm dar totusi decat plasticaraie mai bine un 18-70mm
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Nov 08, 2011 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

N-ai zis ce aparat ai, asa ca am sa presupun ca ai un Nikon pe format DX.

Situatie in care iti recomand 18-105 sau 16-85, in functie de dorinte si buget. 18-70 e mai slab decat 18-105 si e scos din fabricatie printre altele. Sunt din plastic, da. Si cele scumpe sunt tot din plastic. Asa ca ai grija si NU le indesa in geanta pentru ca risti sa deformezi elicoidul si sa blochezi zoom-ul. Sa stea lejer. Daca nu stau lejer schimbi compartimentarea gentii sau iei alta geanta.

18-200 e cam lung. Cel de la Nikon mai merge, Tamron-ul nu-i tocmai grozav. Eu iti recomand sa uiti de obiective cu plaja asa de mare pentru ca sunt o pierdere de timp si bani aruncati. Daca vei avea neaparata nevoie de teleobiectiv poti sa-ti iei mai incolo un 55-200 sau un 70-300. Pentru majoritatea lumii (excludem paparazzi si fotografii de pasaret, tigri, lei, rinoceri) 85 mm e ultrasuficient. Eu am facut poze la un miting aviatic cu un obiectiv de 85 mm pe D80, deci pe aparat format redus.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Nov 08, 2011 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

18-105 vr e excelent... cel putin ca raport pret/performanta ( il recomand sa-l iei chiar second pe la 600-650 ron Wink cu parasolar cu tot ). Eu cu atat il luai si-s multumit pana acu de el. Deformeaza la 18-25mm mai mult decat 18-55.. cel putin cel de la Pentax (care era optic super fain , chiar si versiunea DA ver.I) da' e de inteles data fiind plaja pe care-o acopera.
E f.'flexibil' , ai 28-160mm echiv 35mm Wink .. iar VR-ul e ff.binevenit (da, eu venind de la Pentax k100d care avea stabilizare cu orice ok). Doar o mentiune, si anume bateria se va consuma mai repejor (nu ma inteeba cu cat) daca vei folosi vr-ul (bine, a doua chestie ar fi ca nu-l pot folosi pe f80, FF). In rest, zic ca-i ff.bun ob., repet, raportat la pretul de mai sus Smile
Eu am schimbat Tamronul 28-75/2.8 cu asta. Pt.lumina camp de profunzime ingust am ob.fixe.
cezar grig
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Nov 22, 2011 1:27 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu doresc sa iau in locul unui 18-55 kit un 18-105. Si nu stiu daca la calitatea imaginii este vreo diferenta. Am auzit ca focalizeaza mai rapid decat 18-15. Am vrut sa iau 17-50 tamron la sh dar am avut noroc mai demult pe un 400d. Nu imi incerc norocul de doua ori si noi nu imi permit. Asa ca am zis sa iau un 18-105 chiar daca este nitel mai intunecat dar decat un 18-55 merita. Pretul este intre 600 si 800 lei din ce am vazut pe net. Depinde acum cum este folosit, cum este cauciucul de la inel si altele.
Back to top
Alex Mihai
Newcomer

PostPosted: Apr 17, 2013 9:22 am    Post subject: Reply with quote

Eu l-am inlocuit pe cel de kit cu un tamron 17-50 f2.8.
L-am vazut la un prieten, am vazut ce fotografii face si m-a convins. Review-uri sunt peste tot.
lizardkiss
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Apr 17, 2013 11:05 am    Post subject: Reply with quote

alex...e deja deranjanta reclama.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Apr 17, 2013 11:32 am    Post subject: Reply with quote

Alex, revizuieste-ti atitudinea! Deranjezi colegii de forum.

Acesta e primul avertisment.
Back to top
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 18, 2014 7:24 am    Post subject: Reply with quote

Cele mai bune obiective pentru Nikon D810, dupa opinia site-ului DxO:

http://www.dxomark.com/Reviews/Best-lenses-for-the-Nikon-D810-Exceptionally-high-sharpness-and-detail-but-no-advance-over-D800E/Best-Primes-on-the-D810
Back to top
Avram
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Mar 15, 2015 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

Un simulator al campului de cuprindere, in functie de obiectivul folosit si corpul de camera, la:

http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/index.htm
Back to top
gugumanul379
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Mar 18, 2015 7:50 pm    Post subject: Reply with quote

Salut
Eu am un Tamron 18-200 (probabil e ala de care vorbesti)
L-am cumparat pe vapor pt. ca nu mai era bun cel cu care lucram, 18-105, si nu mai aveau ce obiectiv sa imi dea sa lucrez (toate aveau proleme).
Din ce am vazut 18-105 este mai bun ca 18-70 ul.. (din ce am folosit eu).
Din ce am observat eu 18-200 e mai sharp dar in schimb are purple fringe (aberatii cromatice) foarte pronuntate (pentru gustul meu) in special afara.
L-am folosit foarte putin din motivul asta.
In studio nu mi-a facut probleme (dar in studio acasa nu trag cu el).
E mai usor din ce imi aduc aminte decat Nikon ul si parca mai scurt.
Cand l-am cumparat trebuia sa aleg intre cele 2 obiective si am ales Tamron ul pentru ca era mai sharp.
Pe urma am vazut problema cu PF ul.
Din ce imi aduc aminte are "alte culori": cu aceleasi setari acelasi aparat pozele au culori mai reci .
Tamronul are si functie de macro.
Nu inseamna ca am ceva cu firma Tamron.
Daca ar fi sa fi avut posibilitatea pe vas sa cumpar altceva as fi cumparat 70-200 de la Tamron. (dar nu aveam plus ca nu era focala care se folosea acolo).
E mai scump decat despre ce vorbim aici, nu se preteaza la peisaje dar e foarte sharp si culorile lui sunt superbe.
Pentru ce ofera raportandu-te la pret mi se pare superb. (nu inseamna ca nu are si limitari)
Iti spun asta in conditiile in care am 70-200 de la Nikor.
Daca esti din Bucuresti si vrei sa incepi sa faci fotografie pot sa iti dau un 18-70 care nu mai face autofocus. Gratis (doar sa ma anunti sa il caut sa vad pe unde draqu l-am pus).
Doar daca te "coafeaza" asta Wink.
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum