Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Hartie fotografica pozitiva

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Suport de imagine clasica
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Andrei B
Newcomer

PostPosted: Apr 20, 2015 8:19 pm    Post subject: Hartie fotografica pozitiva Reply with quote

Ca o continuare a articolului in care prezentam "polaroidul romanesc" http://asociatiacogito.ro/2015/02/polaroidul-romanesc/

am comandat hartie fotografica pozitiva din germania pentru a face cateva teste.

30 sec preexpunere - 2 secunte timp de expunere

acelasi cadru ca cel de dinainte.

30 sec preexpunere - 10 secunde timp de expunere

1 min preexpunere

1 min preexpunerea - 15 secunde expunerea

1 min preexpunerea - 20 de secunde expunerea

1 min preexpunerea - 30 de secunde expunerea si am utilizat o lampa pusa mai aproape de persoana.

Pozele au fost facute in interior si am utilizat un reflector cu un bec de 500 de w si inca o lampa de 150 de w

Un alt test facut tot in interior cu lampa de 500 w doar

1 min preexpunerea si 15 secunde expunerea.

Este prima incercare cu hartie pozitiva si imi cer scuze daca nu m-am exprima in cei mai buni termeni.

La primele teste facute.. nu a iesit nimic. Apoi, cu putin studiu am vazut ca inainte de fotografiere, hartia se preexpune la lumina. Hartia pozitiva are o sensibilitatea de 3-6 iso. Majoritatea utilizau blitzul, eu am utilizat o lampa led.

Dupa preexpunere, au inceput sa apara si rezultatele respective.

Mai vor urma teste si sper ca incercarile facute sa va starneasca interesul si in cazul in care sunt persoane care au facut fotografii pe hartie pozitiva, astept sa se anunte pentru ca mereu sunt bine-venite persoanele care au experienta in domeniu.
Back to top
View user's profile Send private message
Andrei B
Newcomer

PostPosted: Apr 26, 2015 8:38 pm    Post subject: Teste 2 Reply with quote

Alte teste, alte rezultate.

Am realizat o preexpunere la o lampa de 150W timp de 30 de secunde, iar cel mai bun rezultat a fost la o expunere de 50 de secunde.

De asemenea, fata de hartia fotografica negativa, care se tine in revelator pana la obtinerea nuantei dorite, la hartia fotografica pozitiva se recomanda tinerea ei in revelator pana la o developare completa.

Am developat hartia circa 1 minut si jumatate si am realizat o fixare de 1 minut.

Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Suport de imagine clasica All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum