Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Decizie obiective pentru D80

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon
View previous topic :: View next topic  
Author Message
TessellatedMind
Newcomer

PostPosted: Jul 09, 2008 6:27 pm    Post subject: Decizie obiective pentru D80 Reply with quote

Salutare!
Sunt un novice pe DSLR. Fotografia m-a pasionat de mic copil. Acum multi ani am avut un aparat pe film de ala rusesc din anii 70' ( nu mai stiu de el ). Primul meu contact cu un SLR pe film a fost acum vreo 4 ani cand am pus mana pe un Nikon F100. Cumnata mea, absolventa de la fotografie, mi-a aratat atunci majoritatea functiilor de baza ale aparatului si am facut ceva pozitii cu el. Acum 2 ani am primit un Fujifilm S3800 cu care mi-am facut treaba pana vara trecuta cand am plecat din Romania si am decis sa il vand, in ideea ca in SUA am sanse sa imi iau un DSLR bun.

De abia acum am reusit sa ma decid asupra unui Nikon D80. Prima data m-am orientat pe D40, apoi pe D60 dar la final am considerat ca mi-as lua "tzeapa", nu ca ar fi aparate proaste, dar am siguranta ca as stapani foarte bine un D80 si stiu ca nu va fi nevoie sa il schimb multa vreme. Deocamdata nu am nevoie de ceva profesional, si consider ca acest aparat e undeva acolo la granita dintre semi-pro si pro. Cam intr-o luna jumate urmeaza sa il achizitionez si deja m-am apucat serios de treaba, citind manualul, articolele de aici de pe site, si chiar mi-am comandat o revista despre cunostinte de baza pt DSLR.

In fine, deocamdata am niste nelamuriri in privinta achizitionarii unor obiective. Intentia mea ( deocamdata ) este de a face fotografie urbana, uneori in conditii slabe de iluminare si peisaje. Bugetul meu e destul de modest. Deocamdata intentionez sa imi iau camera + obiectiv de kit + un obiectiv suplimentar si echipament. Sunt dispus sa dau in jur de $1000. De aceea as dori foarte mult sa va citesc raspunsurile la urmatoarele intrebari:

1. Am gasit o oferta de D80 + Nikkor 18-135mm destul de avantajoasa la $870. Nu mai gasesc acum, dar spunea cineva pe aici ca mai degraba opta pentru 15-70mm. Credeti ca ar fi bine sa aleg alt obiectiv in afara de Nikkor 18-135mm ??

2. Pentru cadre in conditii slabe de iluminare stiu ca am nevoie de un obiectiv cu un timp minim de expunere cat mai mic. Ce obiectiv mi-ati recomanda in acest caz, preferabil sa fie un grand-angular mediu? Deocamdata m-am uitat spre Nikkor 24mm f/2.8 D, am vazut niste sample-uri, dar din pacate nu am unde sa testez asa ceva. Am citit foarte multe lucruri bune despre Nikkor 50mm, dar am vazut ca e folosit mai mult pentru potrete.

3. Ce alt obiectiv mi-ar putea fi de folos?

Multumesc!

Last edited by TessellatedMind on Jul 09, 2008 7:00 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ticu constantin
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jul 09, 2008 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

obiectiv cu un timp minim de expunere cat mai mic ????....poate ai vrut sa te referi la diafragma cat mai deschisa...eu iti recomand pt ce vrei tu sa faci un tamron 17-50 cu f2,8 pe toata plaja...costa cam 15 milioane la noi in tara...sunt pareri vis-a-vis de acest obiectiv depinde de unde il iei daca ai noroc de o copie buna...etc.etc...eu il am si ma folosesc cu succes de el la evenimente... Eu mi-as lua doar cutia D80 si as investi in tamron asta daca nu vrei sa ai si un obiectiv de kit cu o focala medie care sa te ajute si la portrete dar si pe wide...in situatia asta este foarte bun 18-135 cu f3.5-5.6...(nu 15-135 Cool) ...Daca doresti mai multe informatii iti stau la dispozitie Cool Wink Bafta...
View user's profile Send private message Visit poster's website
TessellatedMind
Newcomer

PostPosted: Jul 09, 2008 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru sfat. Am sa ma uit de preturi, pe aici sigur sunt mai ieftine. Scuza-ma de greseala, m-am incurcat cu termenii in traducere. Embarassed
ticu constantin
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jul 09, 2008 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

TessellatedMind wrote:
Multumesc pentru sfat. Am sa ma uit de preturi, pe aici sigur sunt mai ieftine. Scuza-ma de greseala, m-am incurcat cu termenii in traducere. Embarassed

Stai linistit nimeni nu s-a nascut invatat.... Wink ...Sa stii ca preturile pe aici nu sunt chiar asa de mici...intra pe B&H Photo Video si fa o comparatie Cool ...dar daca comanzi de acolo trebuie sa platesti taxe...etc etc...si unde mai pui ca nu ai garantie valabila in romania...deci cam tot acolo te duc ca si preturi...
TessellatedMind
Newcomer

PostPosted: Jul 09, 2008 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

Momentan sunt in SUA si trag urat de tot sa imi iau de aici. Odata cumparat, am timp sa testez echipamentul aici pana sa vin in Romania. Dupa aceea ma risc eu, asta e.

Deci ce ziceti de un obiectiv fix gen Nikkor 24mm f/2.8D ??
TessellatedMind
Newcomer

PostPosted: Jul 19, 2008 4:04 am    Post subject: Reply with quote

Sau detine cineva un Nikkor 20mm f/2.8D ??
LIVIU
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jul 19, 2008 7:19 am    Post subject: Reply with quote

PC 35/2,8 in jur de 250 $
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
cabalero
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jul 19, 2008 7:40 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Deci ce ziceti de un obiectiv fix gen Nikkor 24mm f/2.8D ??

e mai bun cel de 20 cu 2,8. diferenta e mica, in sensul ca va fi putin mai larg, dar din cei 10MP ai de unde taia. desi pt ce spui ca vrei sa faci sigur nu vei taia, ci mai mult de va ajuta.

si eu planuiesc sa iau tot un D80 si tot din state si m-am hotarat pe sistemul 20mm F2,8, 35mm F2 si 50mm f1,4. 1700$ cu aparatul si obiectivul de 50 noi iar cel de 35 si 20 second, dar in stare excelenta de la un magazin autorizat.
tu ai putea lua un 50 cu 1,8 care e putin peste 100$ fata de cel de 1,4 (350$)
si unu de 20 cred ca ti-ar ajunge momentan. sau poti lua zoomuri. in 2-3 ani te saturi de ele, iti dai seama ca nu is bune si ajungi tot la fixe Very Happy
daca vrei zoom as merge mai degraba pe 17-50ul recomandat de ticu decat nikonul de 18/17 - 135.
Sunt decente la calitate si mai ales la pret.

un alt obiectiv care mi-a sarit mie in ochi si ma face sa ma gandesc daca sa iau fix de 20 si fix de 35, sau doar pe acesta, este:
http://www.keh.com/OnLineStore/ProductDetail.aspx?groupsku=NA070090452310&brandcategoryname=35MM&Mode=&item=0&ActivateTOC2=&ID=23&BC=NA&BCC=1&CC=7&CCC=2&BCL=&GBC=&GCC=
poate ma ajuta cineva si pe mine cu un sfat legat de acest obiectiv.
Back to top
TessellatedMind
Newcomer

PostPosted: Jul 19, 2008 2:21 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru sfat. Sa stii ca mai degraba as lua 20-ul decat Tamron-ul. Despre Tamron am vazut ca se mai plange lumea prin review-uri. Nikkoru de 18-135mm e obiectivu de kit, si ma gandesc ca nu strica sa am si un mic zoom in micul meu arsenal. Deocamdata nu sunt atras prea mult de telefoto. Ideea mea e ca am nevoie de un obiectiv cat se poate de wide, ce poate fi oprit la f/2.8 si cu un raport bun pret/calitate.

20-35mm f/2.8 e atragator, si desi se pare ca e cam scump, cred ca iesi mai ieftin cu asta decat daca ai cumpara separat fixe de 20, 24 si 35.
Uite un sample la 20mm
http://www.pbase.com/bijanchoudhury/image/91303100/original
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jul 19, 2008 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa Ken Rockwell, cele mai bune obiective pentru Nikon:
http://www.kenrockwell.com/nikon/10-best.htm
si cele mai proaste alegeri:
http://www.kenrockwell.com/nikon/10-worst.htm
Back to top
View user's profile Send private message
cabalero
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jul 19, 2008 7:40 pm    Post subject: Reply with quote

nici eu nu am parere buna de tamron. de fapt tamron, vivitar, tokina.. unii baga si sigma, cum ca ar fi facute in acelasi loc dar cu alt nume pe ele. sigma am mai avut si am si sunt mult mai ok multe decat competitia.
tamron nu mi-a prea placut niciodata ca firma, chiar daca au cateva obiective bune. (daca nu aveau niciunul poate nu reuseau sa se lanseze pe piata).
de la tokina in schimb nu am auzit de nici un obiectiv bun.
eu prefer sa iau o lentila de calitate mai ales acum ca am vazut diferente mari intre un 50 cu 2,8 si unul cu 1,,4 sau intre un 35fix fata de un zoom 35-70.
20ul ala pe D80 va fi 30mm deci nu chiar atat de wide pe cat cred ca ti-ai dori. desi ziceam mai sus ca nu sunt fain tamron, recunosc ca am luat recent un 17-35 2,8 ca era la pret decent. nici nu ma asteptam sa il pot folosi pt scopuri.. sa zic personale. e mai mult un obiectiv de concediu, pozat prin tari straine asa ca turistii fara sa ma deranjeze aberatiile si soft-ul pe colturi.

eu cred ca ma hotarasc pe 20-35. ies cu cateva zeci de dolari mai mult ca un 20 si un 35. si asa am si intre ele..
Back to top
TessellatedMind
Newcomer

PostPosted: Jul 20, 2008 4:34 am    Post subject: Reply with quote

Mie imi e asa de greu sa ma hotarasc.... si imi pierd timpu cautand obiective in loc sa mai invat cate ceva Sad unde ai gasit 20-35?
cabalero
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jul 20, 2008 7:14 am    Post subject: Reply with quote

tot pe keh.com. e un magazin ce vinde mai mult second hand, dar le verifica pe fiecare inainte de a pune calificativul.
http://www.keh.com/OnLineStore/ProductDetail.aspx?groupsku=NA07009045231J&brandcategoryname=35MM&Mode=&item=0&ActivateTOC2=&ID=23&BC=NA&BCC=1&CC=7&CCC=2&BCL=&GBC=&GCC=
http://www.keh.com/OnLineStore/ProductDetail.aspx?groupsku=NA070090452310&brandcategoryname=35MM&Mode=&item=0&ActivateTOC2=&ID=23&BC=NA&BCC=1&CC=7&CCC=2&BCL=&GBC=&GCC=
asta e pusa ca EX adica 80-89% din statea originala. un coleg de forum a luat si in stare UG si in afara de 1-2 zgarieturi ce nu deranjeaza merge perfect.
sunt si mai noi daca vrei
http://www.keh.com/OnLineStore/ProductList.aspx?Mode=&item=10&ActivateTOC2=&ID=23&BC=NA&BCC=1&CC=7&CCC=2&BCL=&GBC=&GCC=
Back to top
ttt
Newcomer

PostPosted: Jul 21, 2008 9:54 am    Post subject: Re: Decizie obiective pentru D80 Reply with quote

TessellatedMind wrote:
Salutare!

2. Pentru cadre in conditii slabe de iluminare stiu ca am nevoie de un obiectiv cu un timp minim de expunere cat mai mic. Ce obiectiv mi-ati recomanda in acest caz, preferabil sa fie un grand-angular mediu? Deocamdata m-am uitat spre Nikkor 24mm f/2.8 D, am vazut niste sample-uri, dar din pacate nu am unde sa testez asa ceva. Am citit foarte multe lucruri bune despre Nikkor 50mm, dar am vazut ca e folosit mai mult pentru potrete.

3. Ce alt obiectiv mi-ar putea fi de folos?

Multumesc!

Salut.
Așa cum spuneam și īn alt mesaj, nu există obiectiv cu raport calitate/preț mai bun, īn toată gama Nikkor decāt acest 50mm/1.8. Și lucrează bine, chiar la 1.8, īn lumină deficitară. Oricum, distanța focală s-ar putea să te deranjeze un pic. Contrar părerilor generale, Sigma 30/1.4 este un obiectiv extrem de bun pentru cadraje mai largi. Īntr-adevăr, la 1.4 și 1.8 claritatea periferică are mult de suferit, dar oricum profunzimea de cāmp este oricum limitată pentru a-ți pune asemenea probleme.

Este un obiectiv robust, bine construit. Beneficiezi de sistemul de focalizare HSM care asigură viteză și silențiozitate. Mulți se "tem" de Sigma considerānd că produc obiective de calitate inferioară, dar nu este așa. 24/2,8 de la Nikon are multe probleme și nu mi se pare superior acestui Sigma.

Ceea ce trebuie să știi cu privire la obiectivele Sigma (īn general) este faptul că au tendința să "īncălzească" imaginea cu cāteva zeci bune de kelvini, uneori părānd executate cu filtre de conversie slabe. Asta nu e chiar rău uneori, o utilizare frecventă (īn ceea ce mă privește) a acestui aspect fiind imaginile executate īn zile noroase care ies excepțional cromatic cu Sigma 30/1.4.

Nu uita că, față de 2.8, ai un avantaj de două nivele de luminozitate (2 "stop"-uri, (adică echivalentul de cāștig īn sensibilitate de la ISO 400 la ISO 1600) ceea ce este foarte util īn iluminarea cu probleme.

Īl recomand cu căldură și nici nu este prea scump.

succes

ttt
Back to top
TessellatedMind
Newcomer

PostPosted: Jul 21, 2008 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi de sfat ttt! Am sa ma uit si dupa Sigma.

Deocamdata cred ca mi-am gasit febletea - Tokina 11-16mm f/2.8 Shocked

Intr-un mod ciudat nu il gasesc in SUA, dar vad ca e disponibil in Romania... cu vreo 350 dolari mai mult. Ce aiurea.
ttt
Newcomer

PostPosted: Jul 21, 2008 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

TessellatedMind wrote:
Mersi de sfat ttt! Am sa ma uit si dupa Sigma.

Deocamdata cred ca mi-am gasit febletea - Tokina 11-16mm f/2.8 Shocked

Intr-un mod ciudat nu il gasesc in SUA, dar vad ca e disponibil in Romania... cu vreo 350 dolari mai mult. Ce aiurea.

Tokina nu am folosit, dar am văzut cāteva fotografii pe net și pare ok.
Eu mi-am luat mai demult, mai mult pentru fotografii īn orașe, un Sigma 10-20 "la plezneală", īn sensul că nu l-am probat fiind comandat pe net și adus de cineva din State. Exista - normal - posibilitatea acelor "probleme" pe care le-au raportat mulți, dar, sincer să fiu, atāta timp cāt te limitezi la un f/8 fotografiile mi se par excelente. Chiar am făcut cāteva print-uri la apx 0,8x1m și au ieșit superb.

Baftă cu tokina. Să faci poze cool. Smile

ttt
Back to top
indigeston
Newcomer

PostPosted: Jul 29, 2008 7:09 am    Post subject: Obiectiv F/2,8 de kit la D80 Reply with quote

Pentru inceput mi-am cumparat obiectiv de kit la D300 un Sigma 18-50 2,8 Macro HSM.
http://www.sigma-photo.com/lenses/lenses_all_details.asp?id=3328&navigator=6
Asa cum am cumparat si eu pe o recomandare, recomand si eu cu caldura obiectivul acesta ca obiectiv de start(default) la orice body nikon.
Nu am avut obiective mai vechi sa compar Hyper Sonic Motors de la acest Sigma, la viteza de focalizare. Sau sa compar cu un tamron de 2,8. Tamron-ul e ceva mai wide cu plecare focala de la 17, in schimb mi se plingea cineva ca e cam puturoasa focalizarea pe D80-ul lui. Nu pot sa generalizez. Parerile sunt impartite, pe forumurile din state sunt discutii mai multe pe Tamron unde ai sa citesti numai sharp sharp sharp. Sigma cu editia "Macro HSM" e scos de mai putin de 1 an pe piata. Si de el se zice ca e sharp sharp sharp, bla bla bla etc. Eu il am de mai putin de 1 luna, nu am apucat sa ma joc cu el decat in concediu.
La niste preturi deosebit de decente pret/calitate de numai 350-420 $ gasesti in USA aceste doua obiective de la Sigma si Tamron.
Dupa mine cred ca Macro HSM e cu putin in fata lui Tamron.
Sunt multe editii de obiective de la Sigma. Urmareste ultimul scos.
Mie imi place Macro-ul la Sigma de l-am ales, si m-a atras HSM-ul special scos pentru nikon.
Echivalentul la acestea doua este 17-55mm f/2.8 de la nikon, daca iti permiti, nu mai sta pe ganduri, si vei sta cu el pe body 90% din timpul de utilizare. Strangi un pic din buci Smile si se merita Razz ca obiectiv de SuperKit, pretul e pe masura, de 3 ori sigma sau tamron.
http://www.nikonusa.com/Find-Your-Nikon/ProductDetail.page?pid=2147
Pentru obiective cu focala fixa las pe altii sa te sfatuiasca.
Depinde ce vrei sa faci cu "fixurile" wide, portret, macro etc.
De doua ori am folosit 50/1.8 pentru portrete si noaptea, in rest am stat numai pe sigma. 50-ul l-am cumparat pentru lowlight si portrete. Merita sa-l ai acolo pentru numai 95$ macar ca breloc si tot e bun Smile.
Daca nu te-ai hotarat la aceste doua, iti mai spun o parere sa cauti diafragma cu plecare de la 2-2,8=obiective scumpe . La un obiectiv intunecat si ieftin vei avea focalizari enervante in lowlight.

toate bune
Back to top
TessellatedMind
Newcomer

PostPosted: Jul 31, 2008 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

As dori mai multe pareri asupra unor obiective fixe, orice de la 20mm pana in 35mm ce pot fi stopate la f/2.8 Cine are? Cine cunoaste?

Multumesc.
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum