Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Soft Pentax

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Pentax
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Streachy
Newcomer

PostPosted: Apr 19, 2010 8:45 pm    Post subject: Soft Pentax Reply with quote

Buna ziua.
Am achizitionat si eu "recent" ( 1 luna si jumatate) un Pentax K110D, nu am avut cablu de date la el de la inceput, doar acum recent, si am observat ca la conectare imi zice ca trebuie instalat driver, iar pe site-ul pentax este doar update de la o versiunea anterioara la versiunea 3.61 Sad
Prin urmare as ruga pe cine poate, are timp, chef, sa-mi dea un link sau sa uploadeze pe un site softurile sale ( daca sunt cu licenta atunci imi cer scuze, nu stiam ).
Va multumesc Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Apr 20, 2010 5:09 am    Post subject: Reply with quote

Ia-ti cititor de carduri daca nu ai deja. Transferul prin cablu e o porcarie, numai freci mufa aia si cauciucurile care o acopera aiurea. De unde ai luat tu aparat fara cablu si drivere, pentru ca in mod normal se livreaza in pachet.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Apr 20, 2010 9:25 am    Post subject: Reply with quote

Aici ai cautat?

http://www.pentax.jp/english/support/download_digital.html
Back to top
View user's profile Send private message
Streachy
Newcomer

PostPosted: Apr 20, 2010 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

Pai eu nu l-am cumparat nou, l-am cumparat "second" sa zic asa . . . si de aceea am rugat vreun utilizator de Pentax daca ma poate ajuta, cineva care are softul deja.
Problema ar fi in felul urmator, am card reader, dar nu citeste carduri SDHC, iar de la cine l-am luat, mi-a dat 2 carduri de 512 MB de 70x si 133x si un card de 4 GB, pe care readerul nu mi-l vede, si in principiu pentru asta imi trebuie cablul de date. Si vroiam sa testez si o functie de care am auzit ca ar avea-o pentaxul, de fotografiere live prin intermediul calculatorului Smile
am cautat, toate versiunile de-acolo sunt update-uri, dupa downloadare, in timpul instalarii, mi se spune sa introduc cd-ul cu softul anterior in unitate
la mine nu e cauciuc peste mufe( cum am vazut la un nikon ) este o usita de plastic, deci n-ar fi neaparat aia problema Wink
Kunzite
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Apr 21, 2010 11:50 am    Post subject: Reply with quote

Nu ar trebui sa ai nevoie de nici un driver Pentax pentru transfer de fisiere, aparatul va fi vazut ca un cititor de carduri.
Driver-ul generic (usb mass storage) va fi de ajuns.

Pentru "fotografiere live prin intermediul calculatorului" (sa nu crezi ca ai Live View pe ecranul calculatorului - ti se ofera doar posibilitatea de a controla aparatul de pe acesta, descarcarea automata a pozelor pe PC si vizualizarea lor) se foloseste aplicatia Pentax Remote Assistant. Din pacate, nu pot spune ce varianta ar fi mai buna (aparatul tau nu pare-a fi suportat oficial)... link-ul a fost dat intr-un post anterior.
Back to top
Streachy
Newcomer

PostPosted: Apr 22, 2010 10:18 am    Post subject: Reply with quote

Pentru transferul de fisiere vroiam sa stiu daca este nevoie cumva de ceva driver. (rulez windows 7 ) Atunci cand conectez aparatul, apare un nou device, iar dupa putin timp : Device Instalation Failed
Kunzite
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Apr 23, 2010 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Hmm... W7 e setat sa caute drivere prin Windows Update?
Back to top
Streachy
Newcomer

PostPosted: Apr 23, 2010 8:40 pm    Post subject: Reply with quote

e dezactivat, nu e windows original, si nu l-am lasat sa caute prin update . . .
nu utilizeaza nimeni sistem Pentax in aceeasi "zona" cu K110D-ul ? Il rog sa faca o imagine la disc, s-o uploadeze undeva si sa-mi dea PM cu linkul, va rog frumos ? Confused

PS: am incercat cu update, la update zice ca e deja instalat driverul, dar in ciuda acestui fapt, acest "device" nu poate fi recunoscut.
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Apr 24, 2010 7:48 am    Post subject: Reply with quote

Cum a mai amintit si Gelu
...
cititor de card
cititor de card
cititor de card
... .. za best solution Wink
Streachy
Newcomer

PostPosted: Apr 24, 2010 10:25 am    Post subject: Reply with quote

ok. problem solved. tocmai a aparut promotie la card-readere, si tocmai s-a achizitionat unul.
Mersi oricum de pareri si opinii Cool
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Pentax All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum