Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
"sa creasca forumul!" spune dani

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Sugestii si regulament de participare
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fotograful_giurgiuvean
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 11, 2010 10:25 pm    Post subject: "sa creasca forumul!" spune dani Reply with quote

bai nene, io tot stau pe acest forum de cand m-am apucat de fotografie. Acesta este cel mai mare si mai dezvoltat forum despre fotografie din romania. dar este prea mic.

Eu cred ca ar trebui sa iesim putin din gaurica asta in care suntem si sa incercam sa il promovam mai mult, si nu ma refer la moderatori si admini; noi membrii sa punem likuri pe siteurile noastre, pentru ca e prea putina lume online zilnica. mult prea putina.

De asemenea cred ca ar trebui sa se sustina mai bine rubricile de tema saptamanii si cea cu 1 la 1, rubrici ce au murit in primul rand datorita membrilor, dupa care datorita neglijentei moderatorilor care nu au continuat sa le dea impulsuri.

Mai este si faza cu avatarul, care nu are voie sa fie mai mare de nu stiu cat, sau cea cu o limita (bine acum...ca este flexibila e ok dar nu ar trebui sa existe) de o fotografie pe saptamana si cea cu stersul membrilor ce nu s-au mai logat de mult timp.

Acum inteleg ca hostingul nu perminte mai mult. dar de doi trei ani de cand am cont nu s-a facut nicio schimbare spre bine. (ca sa nu mai zic ca mi-a luat 3 saptamani sa-mi fac contul in primul rand)

Forumul chitaristilor din romania www.rgc.ro are niste admini disperati sa faca chestii cat mai tari si mai misto pt forum. ei cum de isi gasesc hosting gratis? au dovedit ca forumul isi are rolul in muzica romana si li sa dat.

in concluzie, in 2 ani de zile, forumul mia dat treptat, treptat un sentiment din ce in ce mai profund de batranete a sa, ceea ce nu ar trebui sa se intample. Consider ca adminii ar trebui sa ia masuri si sa faca tot posibilul sa il revirgoreze si sa ceara tot sprijinul membrilor, daca este nevoie, membrii care sunt sigur ca sunt dispusi sa ajute.

Multa bafta!
gugumanul379
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jul 12, 2010 9:07 am    Post subject: Reply with quote

S-a "marcat".
Daca nu azi maine o sa pun link in pagina de la Fotomagazin, dar daca pun 1 , 2 oameni link nu ajuta prea tare.
Eu am maxim 50 vizitatori .... in zilele cele mai bune , in mod normal avand 15-20 =)).

Edit latter:

Am reusit sa pun link pe blog in dreapta paginii ...
Mai am sa pun si pe prima pagina (dar mai dureaza pt ca trei modificat in structura)

Daca a ajuta inseamna o subscriptie modica sau o suma decenta care se poate intoarce tot catre noi prin asta insemnand:

Cursuri/seminarii foto filmate tinute de catre oameni care chiar se pricep la asta.

Sau :

Orice alt lucru care ajuta comunitatea .

No problem.

Eu din pacate nu am timp sa moderez (nu ca as avea calificarea pt asta).

Pot sa ajut prin alte metode: nu tocmai ortodoxe.

Peace

Last edited by gugumanul379 on Jul 12, 2010 12:00 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jul 12, 2010 11:36 am    Post subject: Re: "sa creasca forumul!" spune dani Reply with quote

fotograful_giurgiuvean wrote:
bai nene, io tot stau pe acest forum de cand m-am apucat de fotografie. Acesta este cel mai mare si mai dezvoltat forum despre fotografie din romania.

Multumim pentru aprecieri!

Quote:
Eu cred ca ar trebui sa iesim putin din gaurica asta in care suntem si sa incercam sa il promovam mai mult, si nu ma refer la moderatori si admini; noi membrii sa punem likuri pe siteurile noastre, pentru ca e prea putina lume online zilnica. mult prea putina.

Asta tine mai mult de bunavointa utilizatorilor, mai putin a administratorilor. Noi inscriem mereu noi site-uri de fotografie la rubrica "Resurse" si rugam proprietarii sa puna un link de intoarcere, dar nu putem obliga pe nimeni...

Quote:
De asemenea cred ca ar trebui sa se sustina mai bine rubricile de tema saptamanii si cea cu 1 la 1, rubrici ce au murit in primul rand datorita membrilor, dupa care datorita neglijentei moderatorilor care nu au continuat sa le dea impulsuri.

Absolut de acord! Daca doresti, poti deveni moderator la aceste doua rubrici! Smile

Quote:
Mai este si faza cu avatarul, care nu are voie sa fie mai mare de nu stiu cat, sau cea cu o limita (bine acum...ca este flexibila e ok dar nu ar trebui sa existe) de o fotografie pe saptamana si cea cu stersul membrilor ce nu s-au mai logat de mult timp.

Sa le luam pe rand...
Pentru cea mai frecvent folosita rezolutie la monitoare a vizitatorilor nostrii, actualul format permite afisarea coloanei de Bookmarks, a coloanei Autorilor si a mesajelor propriu-zise (de 800 - 1.000 pixeli). Un avatar mai voluminos ar diminua coloana utila, de mesaj!

Postarea a mai multor imagini pe saptamana, este de fapt o sugestie - doua imagini pe saptamana! Nu am sters niciodata vre-un post care propunea mai multe imagini! Bazindu-ne ca pana si creativitatea poate avea limite, am invitat utilizatorii sa faca, ei insisi, o selectie si sa posteze acele fotografii care li se par cele mai interesante.

In fine, stergerea conturilor: nu am anulat nici un cont al vre-unui membru care a profitat de el. Am sters conturi activate, mai vechi de cinci ani, dar care nu au aviut nici o postare!

Quote:
Acum inteleg ca hostingul nu perminte mai mult. dar de doi trei ani de cand am cont nu s-a facut nicio schimbare spre bine. (ca sa nu mai zic ca mi-a luat 3 saptamani sa-mi fac contul in primul rand)

In prezent, folosim cea mai "generoasa" formula permisa de hoster!
Ni se ofera un spatiu de hosting de 8 GB (Foto-Magazin ocupa aproape 3 GB) si un trafic de pana la 80 GB/luna (Foto-Magazin realizeaza lunar peste 120 GB!).

Quote:
Forumul chitaristilor din romania www.rgc.ro are niste admini disperati sa faca chestii cat mai tari si mai misto pt forum. ei cum de isi gasesc hosting gratis? au dovedit ca forumul isi are rolul in muzica romana si li sa dat.

Nu cred ca un trafic ca al Foto-Magazin.ro poate fi gazduit gratuit. E prea mare!

Quote:
in concluzie, in 2 ani de zile, forumul mia dat treptat, treptat un sentiment din ce in ce mai profund de batranete a sa, ceea ce nu ar trebui sa se intample. Consider ca adminii ar trebui sa ia masuri si sa faca tot posibilul sa il revirgoreze si sa ceara tot sprijinul membrilor, daca este nevoie, membrii care sunt sigur ca sunt dispusi sa ajute. Multa bafta!

Doamne-ajuta!
Cine se ofera sa contribuie? Smile
Back to top
View user's profile Send private message
fotograful_giurgiuvean
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 14, 2010 9:32 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Absolut de acord! Daca doresti, poti deveni moderator la aceste doua rubrici!

ok sunt de acord.
nikonD300
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Aug 07, 2010 4:48 pm    Post subject: sus sus sus la munte sus Reply with quote

ideile de promovare prezentate sunt bune. Daca pune cineva link catre foto-magazin, acesta nu numai ca castiga vizitatori ci si o clasare mai buna in motoarele de cautare (google, yahoo , etc).
Imi place ca si foto-magazin vine in sprijinul entujiastilor prin oferirea pt cel mai bun articol lunar a 50 lei.
Foto-magazin oricum se bate cu badorgood la numar de vizitatori, avand cam acelasi numar de vizitatori.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Sugestii si regulament de participare All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum