Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Front/back focus la obiective "pe surub"

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Pentax
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 16, 2010 9:18 am    Post subject: Front/back focus la obiective "pe surub" Reply with quote

O intrebare pentru cunoscatori.

Front/back focus la obiective "pe surub". Este posibil asa ceva? Ma refer la obiective care nu au motoras de focus intern ci sunt invartite de catre body prin acel "surub" de focus.

Avand in vedere ca body-ul comanda invartirea focus-ului si tot el (body) verifica focus-ul ma gandesc ca nu e logic sa apara front/back focus. Chiar daca obiectivul are un defect, aparatul ar trebui sa compenseze.

Voi dezvalui si sculele in cauza dar deocamdata as vrea sa discutam doar teoretic.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 16, 2010 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

Obiectivul poate avea ceva care sa-i blocheze miscarea de focalizarea (mizerie interna pe traseul de focalizare, o piesa mica cazuta pe traseul de focalizare, etc) si atunci motorul intern nu o poate face. Cand intampina rezistenta mai mare se opreste crezand ca e la capatul turei si incearca sa refaca focalizarea de la inceput. Aparatul, nefiind focalizat, nu declanseaza.
Am patit asta, deci se poate intampla. La mine cu obiectivul nefocalizat nu declansa pe autofocus - deci nu puteam avea back/front focus.

Totusi, cu memoria de focalizare activata (daca aparatul are asa ceva), poti avea back/front focus daca apesi jumatate de tura pe butonul declansator pentru masurare (care e memorata), ridici degetul si apoi apesi din nou pentru declansare in interval de cateva secunde (asa e la aparatul meu). Si asta chiar daca obiectivul e bun.
Un alt caz de back/front focus (cel putin la mine) e cand focalizez intr-un loc si schimb rapid incadrarea (cu adevarat rapid!). Aparatul neamaivand timp de reactie declanseaza pe focalizarea deja efectuata. Dar asta poate ca se intampla doar la aparatul meu (Pentax 645N) care are autofocus ceva mai lenes.

Cazurile astea sunt totusi mai curand cazuri de defocalizare, voita in primul caz si datorata vitezei de reactie a aparatului in celalalt caz.
Teoretic sistemul de auto-focalizare e precis si nu poate sa apara back/front focus daca aparatul functioneaza corect. Dar si la aparatele cu motor in obiectiv verificarea focalizarii e facuta tot in aparat si motorul e comandat tot de aparat.
Deci, in principiu, locul unde e pozitionat motorul n-ar trebui sa aibe importanta.

Last edited by DanPavel on Dec 16, 2010 8:43 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
ionitag
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 16, 2010 8:28 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca problemele de front-back focus provin din optica obiectivului. La obiectivul meu de kit (18-55) am back focus la 18 mm, mai ales la temperaturi scazute.
Back to top
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 16, 2010 8:34 pm    Post subject: Reply with quote

Chiar ai astfel de probleme? Ciudat...
Din obiectiv nu vad cum ar putea sa apara pentru ca, dupa cum a zis cristimm, aparatul ar trebui sa compenseze...
Daca comportamentul depinde de temperatura atunci mai curand s-ar putea datora mecanicii obiectivului si nu opticii acestuia. Ma gandesc ca poate fi vaselina inchegata pe undeva sau se poate datora coeficientilor de dilatare diferiti ai diverselor componente mecanice ale obiectivului.
Cauta situatii similare pe net.
Eu mi-aduc aminte ca la P645N are un comportament similar, recunoscut oficial de Pentax, obiectivul 80-160 care, in unele cazuri, nu focalizeaza corect pe autofocus la 160 (deci tot la o limita, de data asta superioara, a zoom-ului).
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 21, 2010 6:25 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru raspunsuri. Acum va rog sa va dati cu parerea despre testul de mai jos. (prefer sa nu dezvalui deocamdata aparatul si obiectivul folosit, vreau pareri pertinente nu search-uri pe google). Se observa un front-focus de 2mm in stanga si 6mm in dreapta. Obiectivul in cauza a fost cumparat de pe ebay, vanzatorul spune ca nu a avut probleme cu el desi imi e greu sa cred.

http://dl.dropbox.com/u/649244/ob%20defect/SG207389%20-%20front%20focus.jpg

Last edited by cristimm on Dec 22, 2010 10:48 am; edited 1 time in total
Back to top
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 21, 2010 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

Pare a fi un efect Scheimpflug lateral. Probabil o lentila/grup de lentile e usor aplecata dreapta-jos. Eu cred ca a fost desfacut si a fost montat inapoi neglijent. La focala si luminozitatea lui probabil nu-i trebuie prea mult - un fir de nisip e de ajuns.
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 21, 2010 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru raspunsul rapid. Nu pare sa fi fost desfacut dar desigur daca a fost desfacut de un profesionist cu scule bune nu a lasat urme.

Am sa ii deschid vanzatorului un caz pe paypal sa vedem cum reactioneaza.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 21, 2010 10:36 pm    Post subject: Reply with quote

Daca nu a fost desfacut e descentrat datorita uzurii sau a unui incident.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Pandy
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 22, 2010 6:16 am    Post subject: Reply with quote

cristimm wrote:
Multumesc pentru raspunsuri. Acum va rog sa va dati cu parerea despre testul de mai jos. (prefer sa nu dezvalui deocamdata aparatul si obiectivul folosit, vreau pareri pertinente nu search-uri pe google). Se observa un front-focus de 2mm in stanga si 6mm in dreapta. Obiectivul in cauza a fost cumparat de pe ebay, vanzatorul spune ca nu a avut probleme cu el desi imi e greu sa cred. Acum ma intreaba ce aparat am folosit, chiar as avea nevoie de ajutor, sa mai trag un cadru similar cu alt aparat si sa ma lamuresc daca e vina aparatului meu sau a obiectivului. (din pacate e singurul obiectiv AF superluminos pe care il am).

http://dl.dropbox.com/u/649244/ob%20defect/SG207389%20-%20front%20focus.jpg

Salut!

Sper sa nu deranjez prea mult intrarea mea in topicul asta ... dar as vrea si eu sa fac testul si nu am gasit imaginea test decat la 480*332 pixeli. Este indeajuns? Daca nu, ma puteti ghida catre un loc unde as putea sa o gasesc la dimensiunile adecvate? Si inca un lucru, la ce distanta si la ce unghi trebuie sa se afle camera de foaia de lucru. Multumesc!
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 22, 2010 6:39 am    Post subject: Reply with quote

Vezi aici: http://focustestchart.com/chart.html
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 22, 2010 7:48 am    Post subject: Reply with quote

Ok, a venit momentul sa va dezvalui sculele in cauza poate apar pareri noi.

Aparatul este un Samsung GX20 (K20 rebranduit) si obiectivul in cauza este un Sigma 28mm EX DG F:1.8.

Last edited by cristimm on Dec 22, 2010 10:48 am; edited 2 times in total
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 22, 2010 8:30 am    Post subject: Reply with quote

Daca cu un alt obiectiv cu f<2.8 nu iti face aceeasi figura, atunci nu e de la aparat. Asigura-te totusi ca ai folosit diagrama de focalizare corect si repeta testul.

Vorbeste cu vanzatorul sa-l returnezi obiectivul si sa-ti dea banii inapoi sau sa ti-l schimbe inainte sa deschizi cazuri. E un obiectiv Sigma. Unele-s descentrate direct din fabrica. Putina lume se deranjeaza sa testeze.
Back to top
Pandy
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 22, 2010 8:45 am    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Vezi aici: http://focustestchart.com/chart.html

Multumesc ggl!
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 22, 2010 10:36 am    Post subject: Reply with quote

Revin cu o observatie. Problema se manifesta doar la distante mici de focalizare (sub 1m aproximativ). La infinit sau la distante mai mari este foarte sharp.
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 22, 2010 10:47 am    Post subject: Reply with quote

Va rog cine e dispus sa facem o proba cu alt body orice pentax sau samsung digital e ok. Vreau sa fiu sigur ca obiectivul e problema. Eu stau in centru dar ma pot deplasa pentru proba.

Last edited by cristimm on Jun 24, 2011 12:20 pm; edited 1 time in total
Back to top
mitzu
Newcomer

PostPosted: Dec 22, 2010 2:38 pm    Post subject: Reply with quote

La pentax k20 poti calibra fiecare obiectiv in parte, uite aici poate te ajuta link-ul asta http://www.zimbio.com/Digital+Cameras/articles/839/AF+adjustment+test+chart+help+Pentax+K20D
Nu pare mare eroarea care iti apare tie, daca nu pozezi mire nu o sesizezi. Cred ca cel care ti-a vandut obiectivul nu avea habar de lucrul asta.
Back to top
DanPavel
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 22, 2010 3:44 pm    Post subject: Reply with quote

Da, eroarea nu e mare. Cred ca poti traii linistit cu ea. In realitate, subiectul de pozat nefiind plan decat foarte rar, n-ai sa observi nimic.
Daca eroarea e din body ar trebui sa apara la toate obiectivele montate pe el, cu atat mai mare cu cat focala e mai mica. Altfel e din obiectiv. Nu ai nevoie sa probezi lentila pe alt body.
Poti sa-i ceri vanzatorului un discount - contravaloare pentru remedierea erorii la service profesional. De obicei accepta daca dovedesti defectiunea.
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 22, 2010 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

bad post

Last edited by cristimm on Dec 23, 2010 10:04 am; edited 1 time in total
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 22, 2010 4:59 pm    Post subject: Reply with quote

DanPavel wrote:
Da, eroarea nu e mare. Cred ca poti traii linistit cu ea. In realitate, subiectul de pozat nefiind plan decat foarte rar, n-ai sa observi nimic.
Daca eroarea e din body ar trebui sa apara la toate obiectivele montate pe el, cu atat mai mare cu cat focala e mai mica. Altfel e din obiectiv. Nu ai nevoie sa probezi lentila pe alt body.
Poti sa-i ceri vanzatorului un discount - contravaloare pentru remedierea erorii la service profesional. De obicei accepta daca dovedesti defectiunea.

Ca sa dovedesc defectiunea am nevoie sa testez pe alt body, vanzatorul a sugerat ca aparatul meu ar fi de vina.
Cam cat ar costa o operatiune de reglaj la un service specializat si care ar fi acelea in Bucuresti?
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 23, 2010 10:04 am    Post subject: Reply with quote

Chiar nu poate nimeni sa-si faca timp 5 minute sa ma ajute sa trag un cadru cu alt body?

Halal comunitate. Sad
Back to top
Pandy
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Dec 23, 2010 10:59 am    Post subject: Reply with quote

Nu sunt multi care sa aiba Samsung sau Pentax, iar aceia care sunt, nu sunt din Bucuresti ... Smile

P.S. Te-ai gandit sa incerci la F64? Stiu ca sunt relativ de treaba oamenii de acolo si poate ai putea sa vorbesti sa te lasa sa faci un test.

P.S.2.Daca vei avea nevoie vreodata de un Canon apeleaza la mine ...
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Dec 23, 2010 11:40 am    Post subject: Reply with quote

cristimm wrote:
Chiar nu poate nimeni sa-si faca timp 5 minute sa ma ajute sa trag un cadru cu alt body? Halal comunitate. Sad

Cristi, nu sunt foarte convins ca, daca dintr-o comunitate de mai multe mii de utilizatori, raspanditi in toata tara, nu sare imediat cineva sa te ajute cu problema ta foarte speciala, intr-o anumita locatie, e cazul de acuzatii!

Incearca si la: http://www.focus94.ro/home
Back to top
ionitag
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 23, 2010 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Ti-am trimis PM prin care ma ofeream sa te ajut. Din pacate azi plec din Bucuresti, si ma inorc marti sau miercuri. Daca astepti pana atunci ma poti contacta.
0727316224
Back to top
cristimm
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Dec 24, 2010 11:52 am    Post subject: Reply with quote

Am probat obiectivul pe un K10 si focuseaza perfect deci defectul e la mine in body. Acesta va fi reparat pe garantie.

Multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi precum si celor care s-au oferit sa ma ajute cu proba.

Mai jos e testul pe k10.

http://dl.dropbox.com/u/649244/ob%20defect/IMGP9442.JPG
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Pentax All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum