Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Diacritice

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Sugestii si regulament de participare
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Feb 28, 2011 6:43 am    Post subject: Diacritice Reply with quote

De ce uneori văd bine diacriticele, iar alteori nu?
Numai pe Foto Magazin se īntīmplă asta, şi doar din cīnd īn cīnd.
Problema dispare de la sine după un timp. Dacă īnsă īn perioada cu probleme apuc să scriu ceva, atunci īn momentul īn care totul revine la normal mesajul meu rămīne cu hieroglife.
Ce se īntīmplă? Confused
Back to top
View user's profile Send private message
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Feb 28, 2011 8:16 am    Post subject: Reply with quote

N-am idee.
Ar putea fi din cauza css-urilor, la prima vedere diferite, in functie de browser?
Voi cerceta...
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Feb 28, 2011 8:20 am    Post subject: Reply with quote

Si eu am patit. Acum pare-se ca e ok. Codarea caracterelor mi-e pe Western ISO-8859-1 acum si se vad perfect. Daca pun UTF-8 imi apar in meniul forumului mizerii.

Last edited by ggl on Feb 28, 2011 12:58 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Feb 28, 2011 8:25 am    Post subject: Reply with quote

Acum pare īn regulă. Aseară īnsă nu era, iar mesajele scrise de mine au rămas aiurea. O să le editez.
Problema apare fără ca eu să schimb ceva la mine. N-am schimbat browserul, iar la setări nici nu mai ţin minte cīnd am umblat ultima oară. De altfel, totul revine la normal fără ca eu să fac ceva. Pur şi simplu mă īntorc mai tīrziu şi constat că arată bine din nou.
Back to top
Skytalker
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Feb 28, 2011 11:58 am    Post subject: Reply with quote

As indrazni sa spun, ca scrisul cu diacritice este o complicatie nu tocmai utila. Beneficiile utilizarii lui sint discutabile iar atunci cind nu functioneaza, posturile sint neinteligibile.

Nu am scris cu diacritice niciodata si nici nu am de gind, pentru ca nu vad utilitatea lor. Razz
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Feb 28, 2011 12:58 pm    Post subject: Reply with quote

Devreme ce exista posibilitati tehnice si e destul de lesne de implementat, site-urile web trebuie sa funcioneze cu diactritice indiferent daca tu alegi sa le folosesti sau nu. Mai ales forumul asta pe care contribuie mai multa lume, inclusiv oameni care folosesc diacritice.

Dacă nu vezi utilitatea diacriticelor, atunci īn loc de trandafiri pentru o fată o să-ţi dăm cu trandafiri peste faţă :)
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Feb 28, 2011 2:02 pm    Post subject: Reply with quote

Utilitatea nu e totul īn viaţă, dar dacă totuşi vrei neapărat o utilitate, o găseşti īn faptul că cititorul īnţelege imediat şi fără efort ceea ce vrei să spui, fără a fi obligat să deducă din context. A te strădui să scrii astfel īncīt efortul lui de īnţelegere să fie minim este un semn de respect faţă de el.
L-am īntrebat cīndva pe proful meu de cehă cum procedează ei. Au un sistem alternativ, aşa cum au nemţii "ae" īn loc de ä, de exemplu? Sau renunţă pur şi simplu la ele, sperīnd ca cititorul să deducă din context, aşa cum fac romānii? Mi-a zis că nu, nici vorbă de aşa ceva. Cehul ori scrie cu diacritice, ori nu scrie deloc. Nici nu s-ar gīndi să scrie fără. Foarte frumos din partea lor, zic eu.

Cine nu vrea să sau nu poate scrie cu diacritice, e liber să n-o facă. Eu am s-o fac īntotdeauna, pentru că asta este limba romānă, fie că ne place, fie că nu.
Back to top
vladimirc
Senior
Senior

PostPosted: Feb 28, 2011 2:06 pm    Post subject: Reply with quote

Pe principiul asta nici fotografiile amatorilor nu's prea utile.

Chestia cu diacriticele am patit-o si eu, nu am gasit o solutie.

Deocamdata nu le folosesc pentru ca la birou nu pot modifica layout-ul tastaturii, dar am sa vorbesc cu IT Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Skytalker
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Feb 28, 2011 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

Domnilor, nici mie nu-mi pasa cum scrieti sau daca scrieti.

Poate insa, o sa vreti sa clarificati, cum se pot traduce cu "respect" la adresa utilizatorului posturile atasate, in sensul ca "cititorul īnţelege imediat şi fără efort fără a fi obligat să deducă din context ce vrei să spui". Asta ca sa va dau doar citeva din exemplele de pe acest forum. Mai mult, poate vreti sa ma lamuriti daca asta este limba romana, fie ca ne place sau nu... pentru ca eu nu asa am invatat-o si nu cred ca intre timp s-a schimbat asa de mult!

In cadrul unei aplicatii (asa cum este si F-Magazin) care ruleaza intr-un mediu electronic cum este internetul, unde nimic nu functioneaza perfect tot timpul si nici nu exista cerinte sa functioneze, poate si datorita diversitatii instrumentelor cu care se acceseaza, scrierea cu diacritice este mai mult o chestiune de moft si de rigiditate nicidecum de respect. Mai mult decit atit, internetul a facilitat accesarea diferitelor website-uri, de catre romani care nu sint numai in Romania dar se afla si in strainatate si carora le este imposibil, din diferite motive obiective, sa instaleze "mult iubitele " caractere.

Respect in lumea virtuala inseamna, printre altele, toleranta si flexibilitate in a adresa nevoile tuturor si nu numai a unora, chiar daca sint majoritatea. Iar faptul ca limba romana " asa e ea" nu serveste drept scuza pentru a le ignora .

Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Mar 01, 2011 7:07 am    Post subject: Reply with quote

Dacă nu se văd bine diacriticele, īnseamnă că e o problemă undeva. Putem īncerca s-o rezolvăm, sau măcar să aflăm cauza, sau putem să ne complacem īn situaţia asta, să ne "adaptăm", iar apoi să ne plīngem dacă ceilalţi refuză să se "adapteze" şi ei.

Nu ştiu cum naiba se face, că toate naţiile pămīntului pot scrie bine-mersi pe limbile lor, deşi unele au diacritice mai multe şi mai complicate decīt ale noastre, altele au caractere total diferite, altele scriu de la dreapta la stīnga, şi cu toate astea n-au probleme, da' vezi doamne, numai la romāni nu merge. Al dracu' Bill Gates ăsta, are el ceva contra romānilor, n-a mīncat salam cu soia cīnd era mic...

Bun, acum să revenim la problema noastră. Cred că am aflat ce se īntīmplă. Cred că Mozilla īncearcă să detecteze singur un "character encoding" potrivit pentru fiecare pagină, iar la Foto Magazin se păcăleşte cīteodată şi alege UTF-8. Dacă-l pun manual pe Western, sau pe Central European, sau pe Romanian, atunci merge totul bine. Nu ştiu cum īşi dă el seama ce codificare să aleagă, dar pe Foto Magazin se īntīmplă cīteodată să n-o aleagă bine.
Deci: View/Character Encoding/orice īn afară de UTF-8, şi gata. Rezolvat. Rezolvat partea cu cititul, vreau să zic. Pentru scriere trebuie instalat un layout de tastatură suplimentar şi cred că n-o poţi face dacă n-ai drepturi de administrator. Din păcate, īn cazul ăsta n-ai altă soluţie decīt să te īmprieteneşti cu adminii. Razz
Back to top
Skytalker
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Mar 01, 2011 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

Generalizarile de tipul: "cehii nu scriu fara caractere speciale", neamtul foloseste intotdeauna a/e special", "doar romanii au probleme" sunt inexacte si subiective. Romanii nu au nici o problema, nici macar faptul ca unii se simt mai romani decit ceilalti scriind cu diacritice, nu este o problema.

Am colegi cehi, slovaci, polonezi, nemti, francezi, spanioli, care scriu pe web, in mod curent, fara caractere speciale. Mai mult sirbii si macedonienii scriu cu caractere latine daca nu dispun de layout-ul ciriliric.

Flexibilitatea nu tine cont de originea individului, ci este o trasatura de caracter.
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Mar 01, 2011 6:51 pm    Post subject: Reply with quote

Īmi este greu să folosesc diacriticele romānești atunci cānd lucrez pe un sistem Windows. Combinațiile de taste parcă sunt făcute pentru oamenii cu zece degete la māna dreaptă (vai de cei stāngaci și de cei care au artrită). Din fericire folosesc Ubuntu iar utilizarea diacriticelor romānești este foarte naturală. Laughing
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Mar 01, 2011 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Photochrom wrote:
Din fericire folosesc Ubuntu iar utilizarea diacriticelor romānești este foarte naturală. Laughing

Majoritatea vizitatorilor si utilizatorilor Foto-Magazin.ro opereaza sub Windows. Ubuntu intra la "altele", care, toate, nu depasesc 3%:
http://stat.trafic.ro/stat/fotomagazin/sistem/sistemdeoperare/2011/02/#stat
Back to top
vladimirc
Senior
Senior

PostPosted: Mar 01, 2011 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

Skytalker: sunt un romān din străinătate. Reuşesc să scriu cu diacritice, inclusiv la muncă unde am rugat it-ul să mă ajute. IT-ul compus din ruşi, care folosesc caracterele lor.

Lucrez īntr-o corporaţie īntinsă cam prin toata lumea īn afară de SUA. Īntinsă mai ales īn ţări cum ar fi Dubai, China, Taiwan, Japonia, Rusia, ţarile din fostul bloc sovietic. CIS + EMEA + altele ca să fim mai exacţi. Fiecare scrie īn limba sa cu caracterele sale, īţi vine să crezi ? Acest lucru se īntāmplă īn mediul business, unde eficienţa contează, nu fineţurile intelectuale.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Mar 01, 2011 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

Din cauza lipsei diacriticelor romanii sunt confundați cu romanii. Pardon, romānii. Laughing

Ai dreptate csr, nu sistemul utilizat este de vină, ci comoditatea utilizatorilor. Cool
Back to top
Skytalker
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Mar 01, 2011 11:27 pm    Post subject: Reply with quote

Fratilor, va reamintesc ca discutia avea ca subiect, nu cum se publica legislatia in Monitorul Oficial sau in vreo editura cu pedigree, ci cum se vad diacriticile in lumea virtuala, pe Internet, adica pe forumul Foto-Magazin.

@Chira
Nu pot sa nu constat, din nou, maniera de a ne construi teorii si axiome, nu pe practicile majoritatii, ci pe cele a minoritatii, pe care le dam exemplu ca general valabile.
Si eu sint roman din strainatate, locuiesc intr-o tara cu cel mai ridicat GDP nominal din lume (si care este in Vest nu in Est), si lucrez la una dintre cele mai reprezentative organisme europene, in care toate statele membre trebuie sa aiba reprezentanti. (nu si rusii pentru ca nu fac parte din EU).

La noi in organizatie limba de lucru este in exclusivitate engleza si am indoieli ca cineva de la IT o sa incalce policy-ul organizatiei pentru a imi instala mie setul de caractere romanesti. Dar nici asta nu este relevant, pentru ca nimeni nu ma opreste sa le instalez pe sistemele pe care le am acasa.

Din discutiile pe care le-am avut cu colegii mei (nu romani) nu am gasit nici unul, dar nici unul care sa se cramponeze in asa numitele diacritice/caractere speciale. Toti au gasit asta un detaliu nesemnificativ cind e vorba de o comunicare eficienta pe web si nu au considerat ca incalca vreo regula a limbii lor native sau sint mai putin patrioti daca nu le folosesc.

@Fotocrom
Nu din cauza diacriticelor se face confuzia la care faci referire...
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Mar 02, 2011 7:04 am    Post subject: Reply with quote

Solutia ca sa fie afisat corect textul cu diacritice este urmatoarea: trebuie specificat setul de caractere utilizat in fiecare pagina pe care o genereaza forumul, ca sa nu mai trebuiasca sa ghiceasca browserul sau sa configureze utilizatorul manual. Asta se face in antetul <header> al fisierului cu un tag de genul:
Code:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset="utf-8">

Daca nu afiseaza corect cu utf-8 (unicode), atunci se poate sepcifica setul de caractere iso-8859-1 (western) sau iso-8859-2 (central european). Mie imi afiseaza corect cu iso-8859-2, inclusiv textul cu diactirice, deci probabil ca asta e setul de caractere utilizat. Trebuie vazut ce set de caractere folosesc si tabelele din baza de date. E posibil ca setul de caractere sa fie configurat global undeva intr-un fisier de configuratie al forumului.
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jun 03, 2011 6:56 am    Post subject: Reply with quote

Deci? S-ar putea face ce zice Gelu mai sus, ca să nu mai ghicească browserul de fiecare dată?
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 03, 2011 7:10 am    Post subject: Reply with quote

Am pus charset="utf-8", la mine se vede corect pe Opera si Firefox.
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jun 05, 2011 5:14 am    Post subject: Reply with quote

Trebuie ŗterse ghilimelele dinainte de utf-8. Ghilimelele se deschid dupć content= ŗi se īnchid dupć utf-8. Aŗa cum e acum, nu-mi recunoaŗte tagul.
Totuŗi, nu cred cć utf-8 este setul corect. La mine, cu utf-8 se vede aŗa:

Hai sć īncercćm cu setul pentru Europa Centralć:

Code:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2">

Cu ćsta pare sć meargć bine, cel pužin la mine.
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 05, 2011 5:43 am    Post subject: Reply with quote

Am facut modificarea propusa.
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Jun 05, 2011 6:38 am    Post subject: Reply with quote

Super. Pare sć funcžioneze. Vćd cć-mi pune automat setul 8859-2 pe toate paginile, iar diacriticele se vćd bine.
Sć vedem acum dacć merge bine ŗi la alžii. Eu am Firefox 4 pe Windows XP. Aŗteptćm impresii de pe alte browsere ŗi sisteme de operare.

Mulžumesc.
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 05, 2011 6:55 am    Post subject: Reply with quote

Se vede corect in IE8, Opera 11, Chrome sub Windows XP.
Eu multumesc! Smile
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jun 05, 2011 8:50 am    Post subject: Reply with quote

La mine se vede ok ŗi pe Firefox 4 ŗi pe Chrome 12 īn Ubuntu 10.04. Pe Windows n-am īncercat.
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 05, 2011 9:46 am    Post subject: Reply with quote

Ubuntu 10.04 LTS + Firefox 4.0.1 = OK Very Happy
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Sugestii si regulament de participare All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum