Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Vreau un obiectiv midrange zoom

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon
View previous topic :: View next topic  
Author Message
depends
Newcomer

PostPosted: May 23, 2012 2:46 pm    Post subject: Vreau un obiectiv midrange zoom Reply with quote

Am acum un NIKKOR 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED si as dori sa iau unul mai performant. Mai am un 35mm 1.8, 50 mm 1.8 si 70-300 4.5.

Noul obiectiv va fi folosit pe un D7000 iar bugetul este de 3000 de lei. Ce imi sugerati?

multam anticipat
Back to top
View user's profile Send private message
xplorer
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: May 23, 2012 7:02 pm    Post subject: Reply with quote

Am pozat cu 18-70 cred ca mai bine de 5 ani si tot asa am vrut sa fac upgrade. 18-70 e destul de sharp si focalizeaza instantaneu in orice conditii, o prima conditie a noului obiectiv a fost sa aibe f2.8 pe toata plaja focala pentru ca altfel nu avea rost sa scot banii din buzunar, ceea ce reduce totul la 17-55, 17-50, 24-70, 28-75 nikon, sigma, tamron si tokina.
Sfatul meu este urmatorul, daca nu faci bani din fotografie si nu esti f pasionat cumpara un decent tamron de 28-75 sau 17-50 la 15-18 mil.
Daca esti f pasionat sau faci bani din asta mai strange 25-30 mil si cumpara 17-55 sau 24-70 de la nikon.
Daca nu esti dispus sa mai strangi bani pt un ob nikon ramai la tamron nu cheltui mai mult pt ca nu are nici un rost.
Ar mai fi sigma dar sunt scumpe si decat un sigma scump mai bine un nikon si mai scump pt ca merita.
(Eu am ales 24-70 de la nikon)
Caius Doru
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: May 24, 2012 12:01 pm    Post subject: Reply with quote

Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM
http://www.focus94.ro/obiective/sigma-17-50mm-f2-8-ex-dc-os-hsm-pentru-nikon
Pana la sfarsitul lunii ai reducere 18% la focus94.
Este un obiectiv foarte bun din punct de vedere al performantelor optice. Practic cel mai bun la ora actuala (aprecierea nu imi apartine; am citit si eu rezultatele testelor pe net).
Back to top
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 24, 2012 4:11 pm    Post subject: Reply with quote

Sigma e mai slab si mai scump decat Tamron (ma refer la 18-50 vs 17-50), e ultima recomandare pe care as face-o. Tamronul mi se pare excelent pentru amatori si pentru profesionisti destul de abili incat sa-i inteleaga si sa-i depaseasca minusurile. In continuare, 17-50 la f4 e cel mai sharp obiectiv din cate am avut, iar pretul este imbatabil.
Back to top
depends
Newcomer

PostPosted: May 25, 2012 10:42 am    Post subject: Reply with quote

Multam de raspunsuri.

Dupa ce am mai sapat, variantele ar fi

Sigma 17-50mm f/2.8 DC EX HSM OS

si

Tamron SP AF-S 17-50mm f/2.8 XR Di II LD VC IF Aspherical

Voi ce v-ati lua si de ce?

Nikoanele sunt mult prea scumpe pentru un hobby.
Back to top
Caius Doru
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: May 25, 2012 4:45 pm    Post subject: Reply with quote

Din acestea doua as alege Sigma 17-50mm f/2.8 DC EX HSM OS pentru calitatea imaginii in primul rand. Eu as evita sa cumpar Tamron SP AF-S 17-50mm f/2.8 XR Di II LD VC IF Aspherical deoarece este mai slab ca performante optice decat varianta fara stabilizare de la Tamron (Tamron AF SP 17-50mm f/2.8 XR Di II LD IF).
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum