Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Nikon hack

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Nikon
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Apr 09, 2013 9:40 am    Post subject: Nikon hack Reply with quote

Echipa Nikon Hacker a publicat versiuni de firmware pentru Nikon D3100, D5100 si D7000 prin care se elimina limitarea la 30 min a unui videoclip:

http://nikonhacker.com/viewtopic.php?f=2&t=71
Back to top
View user's profile Send private message
banivechi
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Apr 09, 2013 9:46 am    Post subject: Reply with quote

Dar oare viata aparatului nu are de suferit prin lungirea timpului de filmare? Ma refer la senzor, electromagnetii care ridica oglinda, etc. Ma gindesc ca nu de prosti producatorii limiteaza timpul unui clip de film la aparatele de fotografiat...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Apr 09, 2013 10:09 am    Post subject: Reply with quote

din cate stiam e o chestie legata de legistatie.. impozite mai mici pt.camerele care filmeaza mai putin de 30min. parca .. daca nu s-a modificat intre timp.

Un "hack" bun ar fi transformarea (utilizarea) mecanismului de "scuturare" a senzorului de mizerie la Nikon si Canon intr-unul de stabilizare.. gen Pentax/Sony Wink (la pentax mi se pare ca atat pt.stabilizare cat si pt."curatare" aparatul foloseste acelasi mecanism - poate cu alta frecventa.. nu stiu aspecte tehnice mai amanuntite).
banivechi
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Apr 09, 2013 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

montecarlo wrote:
din cate stiam e o chestie legata de legistatie.. impozite mai mici pt.camerele care filmeaza mai putin de 30min. parca .. daca nu s-a modificat intre timp.

Sa nu te auda primarul meu... Dar totusi: unde se plateste impozit pe camera de filmat??? Smile Poate doar daca o cumperi gata montata pe masina...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nikon
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Apr 09, 2013 2:56 pm    Post subject: Reply with quote

Din cate stiu eu, este o lege a Uniunii Europene din 2007, care a zis: "daca filmeaza 30 min sau mai mult, e profesionala, deci taxe vamale mai mari".
Ca sa nu plateasca taxe vamale mai mari (pret la cumparator mai mare) toti producatorii limiteaza un videoclip la 29 min 55 sec/59 sec.
Back to top
Avram
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Apr 12, 2013 10:24 am    Post subject: Reply with quote

Nikon wrote:
Din cate stiu eu, este o lege a Uniunii Europene din 2007, care a zis: "daca filmeaza 30 min sau mai mult, e profesionala, deci taxe vamale mai mari"...

Ce chestie idioata! Clar, parlamentarii astia UE habar-n-au cu ce se mananca fotografia si cinematografia. In afara transmisiunilor directe la TV, cine trage o dubla de 30 minute lungime?!?
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Apr 12, 2013 10:44 am    Post subject: Reply with quote

Avram wrote:
Nikon wrote:
Din cate stiu eu, este o lege a Uniunii Europene din 2007, care a zis: "daca filmeaza 30 min sau mai mult, e profesionala, deci taxe vamale mai mari"...

In afara transmisiunilor directe la TV, cine trage o dubla de 30 minute lungime?!?

Smile)duble lungi s-au mai vazut (aka scoala rusa, nord europeana) dar este adevarat si ca nu oricine cumpara un dslr cu filmare se transforma intr-un Tarkovsky:) Era in stare sa pregateasca si cateva zile o singura dubla lunga care de multe ori ii iesea din prima.
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Apr 12, 2013 11:49 am    Post subject: Reply with quote

[quote="doar andrei"]
Avram wrote:
Nikon wrote:

In afara transmisiunilor directe la TV, cine trage o dubla de 30 minute lungime?!?

Smile)duble lungi s-au mai vazut (aka scoala rusa, nord europeana) dar este adevarat ca nu oricine cumpara un dslr cu filmare se transforma intr-un Tarkovsky:) Era in stare sa pregateasca si cateva zile o singura dubla lunga care de multe ori ii iesea din prima.
Eugen Mezei
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 18, 2013 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

[quote="banivechi"]
montecarlo wrote:
unde se plateste impozit pe camera de filmat??? Smile

La cumparare, inclus in pret.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Eugen Mezei
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jun 18, 2013 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

[quote="Avram"]
Nikon wrote:

Stiu pe multi care filmeaza concerte.
La altii le place sa pastreze pt. generatiile viitoare partidele cu nevasta sau amanta, dupa caz, si n-au chef sa se grabeasca.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
radugrozescu
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jul 26, 2013 7:48 am    Post subject: Reply with quote

montecarlo wrote:

Un "hack" bun ar fi transformarea (utilizarea) mecanismului de "scuturare" a senzorului de mizerie la Nikon si Canon intr-unul de stabilizare.. gen Pentax/Sony Wink (la pentax mi se pare ca atat pt.stabilizare cat si pt."curatare" aparatul foloseste acelasi mecanism - poate cu alta frecventa.. nu stiu aspecte tehnice mai amanuntite).

Mecanismul de curătare nu „scutură” tot senzorul ci doar filtrul din fata lui.

Si oricum, ar mai fi necesari un senzor de detectie al miscarii aparatului si procesor/soft care să dirijeze miscarea de stabilizare.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
radugrozescu
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jul 26, 2013 7:51 am    Post subject: Reply with quote

Nikon wrote:
Din cate stiu eu, este o lege a Uniunii Europene din 2007, care a zis: "daca filmeaza 30 min sau mai mult, e profesionala, deci taxe vamale mai mari".
Ca sa nu plateasca taxe vamale mai mari (pret la cumparator mai mare) toti producatorii limiteaza un videoclip la 29 min 55 sec/59 sec.

Corect, este o limitare „soft”.

Exista aparate (ex. Panasonic) care în varianta pentru US pot filma (AVCHD) până se termină cardul sau bateria, iar în varianta europeană au limitare sub 30 min.

Pe de altă parte, dacă nu se foloseste AVCHD, apare limitarea de fisier de max. 4GB, datorată formatării FAT 32 a cardurilor în aparat.

La rezolutie mare si calitate bună, aceasta este mult mai drastică decât cele 30min datorate legislatiei, deoarece depinde de „bitrate-ul” aparatului respectiv, putând ajunge în jur de 10min, chiar si mai putin.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Jul 27, 2013 10:09 pm    Post subject: Reply with quote

radugrozescu wrote:
montecarlo wrote:

Mecanismul de curătare nu „scutură” tot senzorul ci doar filtrul din fata lui.

Si oricum, ar mai fi necesari un senzor de detectie al miscarii aparatului si procesor/soft care să dirijeze miscarea de stabilizare.

eh, mea culpa.. am presupus gresit cand ma gandeam ca si canikon folosesc acelasi sistem ca si pentax/sony in privinta curatarii senzorului. https://en.wikipedia.org/wiki/Dust_reduction_system#Sensor_shifting
In privinta avantajului unuia fata de altul n-am constatat nicio diferenta (nikon vs pentax). Pe probate, evident.
Nikon
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: May 05, 2015 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

Hacuirea, la propriu, a unui Nikon D80:

https://www.youtube.com/watch?v=I9XtGE03y5I#t=731
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Nikon All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum