Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Indreptat filet obiectiv

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Obiective foto
View previous topic :: View next topic  
Author Message
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Aug 07, 2014 3:57 pm    Post subject: Indreptat filet obiectiv Reply with quote

Hey boys and girls:)

Am un obiectiv cu filetul pentru filtre putin stramb, in 2 locuri chiar. Exista fro' posibilitate DYI sa il repar? Am vazut destule variante pe net, cu scule profi sau trimis pe nu stiu unde dar nu as vrea asta. Se poate face acasa? Sau indrept ce pot si intepenesc acolo un filtru fara sticla si il folosesc pe post de filet pentru filtre? Aparatul este un yashica electro gsn, deci obiectiv din aluminiu, este mai moale presupun. Sfaturi?
Merci anticipat!

Last edited by doar andrei on Aug 07, 2014 5:08 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
George.
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Aug 07, 2014 4:33 pm    Post subject: Reply with quote

Depinde cat de stramb este. Eu am indreptat cu succes rezonabil cu patent si ciocan, cu hartie impaturita de cateva ori ca si protectie. Succes rezonabil inseamna ca se pot pune filtre, dar vizual se vede ca a fost stramb.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Aug 07, 2014 5:14 pm    Post subject: Reply with quote

Al meu este doar putin stramb, inspre interior, a fost probabil atins din zbor de fro' margine de cladire pentru ca pe exteriorul in dreptul loviturii este si putin scrijelit. Se vede doar daca te uiti atent la obiectiv. Cat despre cum arata nu mai intereseaza foarte mult chiar daca aparatul in rest arata impecabil si merge impecabil( a fost curatat, recalibrat, inclusiv adaptor pentru baterii fara mercur.....etc)
Eugen Mezei
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 09, 2014 2:29 am    Post subject: Reply with quote

Mai moale dar si mai putin rezistent, se rupe mai usor. (La unele aliaje de Aluminiu pt. ca-s casante, la altele pt. ca nu rezista la tractiune.) Insa daca nu s-a rupt la lovire, nu se va rupe nici la reparatie.

Pt. lovituri mici si mari:
https://www.flickr.com/photos/73559630@N00/6077630711/
Vezi si metoda si sculele cu care a facut contrapiesa din lemn. Daca n-ai burghiu potrivit ca diametru, desenezi pe lemn conturul de la obiectiv si tai cu ferestaul si pilesti sa fie frumos rotund.

Solutiile de genul acesta:
http://www.micro-tools.com/store/P-LV1/Lens-Filter-Ring-Vise.aspx
sunt pt. lovituri de obicei mici.

A lua patentul e prima reactie, dar nu recomand. Da rezultatele cele mai proaste si prezinta pericolul cel mai mare sa rupi materialul. Cauza pt. ambele este ca nu refaci curbura ci mai multe unghiuri.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Aug 11, 2014 11:56 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru linkuri si sfaturi!
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Obiective foto All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum