Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Regulamentul competitiei "Tema saptamanii"

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Tema saptamanii
View previous topic :: View next topic  
Author Message
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 11, 2007 5:38 am    Post subject: Regulamentul competitiei "Tema saptamanii" Reply with quote

TEMA SAPTAMANII este o competitie ce se desfasoara pe o perioada de 12 - 14 zile, cu o tema data si ale carei lucrari sunt jurizate de membrii forumului.

Regulament:
- postarea imaginilor: 7 zile;
- fiecare concurent poate posta o singura imagine, cu dimensiunea maxima 850 pixeli;
- votarea: max. 3 zile;
- fiecare arbitru va acorda:
- - 2 puncte pentru incadrare in tema
- - 2 puncte pentru realizarea tehnica
- - 2 puncte pentru originalitate
- - 2 puncte pentru modul de abordare
- - 2 puncte pentru estetica
- - cu notele: 0 = slab/inexistent, 1 = bine, 2 = foarte bine
- calcularea si anuntarea castigatorului: 2 zile.

Castigatorul temei curente are urmatoarele indatoriri:
a) anunta noua tema,
b) deschide un nou topic in aceasta rubrica cu titlul "Tema saptamanaii - xyz",
c) ofera cateva sugestii despre modul in care el isi imagineaza noua tema.
d) precizeaza calendarul pentru noua tema (postare, jurizare, anuntarea castigatorului).

In cazul in care castigatorul temei nu deschide un nou topic cuvenit noii teme intr-un interval de 48 ore, indatoririle din paragraful precedent revin ocupantului locului 2, care are 24 ore la dispozitie; daca nici al doilea clasat nu este disponibil, are 24 ore ocupantul locului III.

L.E. Acest regulament este rezultatul sugestiilor concurentilor si se poate modifica.

Last edited by csr on Apr 27, 2009 11:00 am; edited 11 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
horhhe
Senior
Senior

PostPosted: Oct 11, 2007 8:33 am    Post subject: Reply with quote

sa presupunem ca postez o imagine pt tema saptaminii..si pina sa se incheieperioada de postare imi dau seama ca o alta s-ar incadra mai bine in tema respectiva.Am dreptul sa o schimb pina la incheierea intervalului de postare ? multumesc.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 11, 2007 8:55 am    Post subject: Reply with quote

Horhhe, prezentul regulament este o sinteza a propunerilor acceptate de participantii de pana acum, nu este alcatuit de redactie.
Din punctul meu de vedere, nu ar fi nici o problema daca ti-ai schimba poza, cu conditia sa nu depasesti ora 24 a ultimei zile permisa pentru postare. Dar decizia o iau participantii la competitie.
Back to top
alien.alin
Senior
Senior

PostPosted: Jun 04, 2008 1:22 pm    Post subject: Reply with quote

deci sa inteleg ca daca gasesc o imagine mai buna decat cea postata initail, as putea sa o schimb, numai sa nu depasesc termenul limita...bun...

dar, cine sunt arbitrii? admin-ii?
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Jun 04, 2008 1:49 pm    Post subject: Reply with quote

Din cate stiu daca modifici un post dupa ce s-a postat dupa el , atunci va aparea scris de catre sistem data si ora ultimei modificari. Deci se vede daca cineva a "umblat" la postarea initiala Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
alien.alin
Senior
Senior

PostPosted: Jun 04, 2008 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

ca apare scris, ca n-apare...nu asta m-ar interesa...ci daca se poate face asa ceva, adica sa nu fiu scos din concurs din cauza asta, daca colegii de forum sunt ok cu schimbarea...

ceea ce vreau eu sa stiu, si ceea ce am inteles din cele explicate mai sus, este ca se poate schimba poza cu care am intrat in concurs initial, daca nu se depaseste termenul limita de inscriere...

este adevarat sau nu?
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Jun 04, 2008 4:12 pm    Post subject: Reply with quote

..:: cu ocazia temei Lumini si umbre ::..

La aceasta editie, tema propusa de mine se vrea una liant pentru forum si in acelasi timp revelatoare pentru participanti, sunt convins ca Lumini si umbre capata noi intelesuri pe masura ce zilele trec si exemplele apar, iar schimbarea fotografiilor, atunci cand autorul este convins ca inlocuirea este necesara nu poate decat sa ne ajute, sigur nu trebuie abuzat, participantii nu trebuie sa fie nehotarati ci, daca doriti, perfectionisti.

O schimbare poate sa apara ca necesara si pentru simplul fapt ca fotograful poate sa "intalneasca" , si sa fotografieze o situatie/subiect care se incadreaza mai bine, am pus ghilimele la intalneasca deoarece odata lansata provocarea ochii si mintea cauta sau sunt mai sensibil spre tema.

Sigur, neticheta obliga, mai ales daca sunt deja generate cometarii despre fotografia precedenta, la a atentiona asupra schimbarii.

Participarea mea recenta si limitata la acest concurs ma obliga de asemeni sa precizez ca sunt valabile doar pentru aceasta tema cele de mai sus.
In viitor regulamentul poate sa trateze precis aceasta chestiune. Rog consultarea lui pentru temele viitoare.

Dorin

p.s. am sa inserez aceasta si in postul de anuntare a temei in curs
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jun 21, 2008 7:18 am    Post subject: Reply with quote

Regualmentul, nu este foarte corect in forma sa actuala. Referitor cu notarea a maxim 5 fotografii - in cadrul concursurilor apar destule imagini care sunt cam la acelasi nivel si nu le prea poti departaja intre ele. Daca ramane limita actuala de 5 fotografii, unii participanti sunt dezavantajati fata de altii. Corect ar fi sa trebuiasca votate toate fotografiile sau macar cele omise se se considere cu 0*. Exemplu: daca doi participanti ar avea fotografi ide 3* si doar unul dintre ei primeste cele 3* dupa cum stipuleaza regulamentul actual, celalalt ar fi dezavantajat. Practic fotografia sa ar fi evaluata la 0* desi ea este de 3*. In prezent exista restrictia ca numai o singura imagine sa poata fi evaluata cu un anumit numar de puncte. Aceasta restrictie trebuie sa dispara ca regulamentul sa fie mai corect.
Back to top
vesa
Senior
Senior

PostPosted: Aug 02, 2008 7:58 am    Post subject: intrebare Reply with quote

poate s-a m-ai adresat intrebarea asta aici pe forum, eu insa nu am gasit nici un raspuns la ea.Cine are drept de vot in acest concurs numit tema saptamanii?

multumesc anticipat!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Aug 02, 2008 8:34 am    Post subject: Re: intrebare Reply with quote

vesa wrote:
Cine are drept de vot in acest concurs numit tema saptamanii?

Oricare membru al forumului care participa cu fotografii poate vota orice participant, cu exceptia lui insusi.
Membrii forumului care nu participa cu fotografii pot vota pe oricare dintre inscrisii la "Tema saptamanii".
Back to top
alien.alin
Senior
Senior

PostPosted: Sep 17, 2008 6:00 pm    Post subject: Reply with quote

cum ramane cu propunerile pt modificarea regulamentului dezbatute saptamana asta, in topicul Peisaj monocrom?
edri
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Sep 17, 2008 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

alien.alin wrote:
cum ramane cu propunerile pt modificarea regulamentului dezbatute saptamana asta, in topicul Peisaj monocrom?

Asa cum am stabilit Smile
Back to top
alien.alin
Senior
Senior

PostPosted: Sep 17, 2008 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

edri wrote:
alien.alin wrote:

Asa cum am stabilit Smile

e clar... Laughing Laughing Laughing
yo5bdm
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Sep 18, 2008 7:35 am    Post subject: Reply with quote

Deci vor fi notate toate iamginile cu note de la 1-10?
garfield
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 22, 2008 8:20 am    Post subject: Re: Regulamentul competitiei "Tema saptamanii" Reply with quote

csr wrote:
TEMA SAPTAMANII este o competitie ce se desfasoara pe o perioada de 12 - 14 zile, cu o tema data si ale carei lucrari sunt jurizate de membrii forumului.

Regulament:
- postarea imaginilor: 7 zile;
- fiecare concurent poate posta o singura imagine, cu dimensiunea maxima 850 pixeli;
- votarea: max. 3 zile;
- fiecare arbitru va acorda:
- - 2 puncte pentru incadrare in tema
- - 2 puncte pentru realizarea tehnica
- - 2 puncte pentru originalitate
- - 2 puncte pentru modul de abordare
- - 2 puncte pentru estetica
- - cu notele: 0 = slab/inexistent, 1 = bine, 2 = foarte bine
- calcularea si anuntarea castigatorului: 2 zile.

Castigatorul temei curente are urmatoarele indatoriri:
a) anunta noua tema,
b) deschide un nou topic in aceasta rubrica cu titlul "Tema saptamanaii - xyz",
c) ofera cateva sugestii despre modul in care el isi imagineaza noua tema.
d) precizeaza calendarul pentru noua tema (postare, jurizare, anuntarea castigatorului).

L.E. Acest regulament este rezultatul sugestiilor concurentilor si se poate modifica.

Mi se pare un sistem de notare foarte complicat! O sa ai nevoie de cam mult timp ca sa notezi fiecare concurent cu cite 5 note de la 0 la 2, si sa faci un total, fara sa mai punem la socoteala, cit spatiu va ocupa un post cu aceste notari....Va deveni greu de parcurs si incurcat. Cred ca era mult mai simplu vechiul sistem de notare.Si mai eficient.
Acest nou sistem, daca se va aplica in actuala forma, probabil ca ma va face sa nu mai postez la tema saptaminii, pentru a nu fi nevoit dupa aceea (chestie de bun simt), sa fac o notare atit de complicata!
Este doar parerea mea....
cabalero
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 22, 2008 8:26 am    Post subject: Reply with quote

pai.. nuc red ca trebuie sa scriem notarea de genul:
incadrare in tema: 1
originalitate: 2,
etc.
ar fi muuult prea mult si complicat. nu e un concurs pt asa nivel de punctare aici. dar se poate puncta simplu, cu nota. si cam fiecare da nota ce o merita imaginea dupa considerentele sale. poate unii pun mai mult accet pe creativitate chiar daca tehnic e mai varza. asta nu inseamna ca e mai slaba imaginea (parerea mea).
cu votatul fiecarei imagini sunt si nu de acord. pe de o parte poate dura mai mult si se poate intampla sa fie aceasi n ota la 2-3 imagini. sper ca asta nu ar fi o problema!
pe de alta parte, de multe ori am stat sa votez 5 imagini dupa regulamentul vechi, din 10-20 sau cate erau mai mult decat as fi dat o nota fiecareia. caci tot stateam si ma gandeam care e de 5, care de 4, apoi le schimbam si tot asa. e mai corect sa punctezi fiecare imagine.
Back to top
garfield
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 22, 2008 8:31 am    Post subject: Reply with quote

cabalero wrote:
pai.. nuc red ca trebuie sa scriem notarea de genul:
incadrare in tema: 1
originalitate: 2,
etc.
ar fi muuult prea mult si complicat. nu e un concurs pt asa nivel de punctare aici. dar se poate puncta simplu, cu nota. si cam fiecare da nota ce o merita imaginea dupa considerentele sale. poate unii pun mai mult accet pe creativitate chiar daca tehnic e mai varza. asta nu inseamna ca e mai slaba imaginea (parerea mea).
cu votatul fiecarei imagini sunt si nu de acord. pe de o parte poate dura mai mult si se poate intampla sa fie aceasi n ota la 2-3 imagini. sper ca asta nu ar fi o problema!
pe de alta parte, de multe ori am stat sa votez 5 imagini dupa regulamentul vechi, din 10-20 sau cate erau mai mult decat as fi dat o nota fiecareia. caci tot stateam si ma gandeam care e de 5, care de 4, apoi le schimbam si tot asa. e mai corect sa punctezi fiecare imagine.

Pai atunci care e schimbarea?Pentru ce s-a pus acea notare finala formata din 5 note?Cine o sa stie ce s-a punctat daca se pune doar totalul??Incep sa devin comfuz...Ce facem? Schimbam notarea de la 1 la 5, cu cea de la 1 la 10, si notam toate fotografiile???
AppleRed
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 12, 2008 8:55 pm    Post subject: Reply with quote

desi am fost pro schimbarii regulamentului mi se pare mult mai ok anteriorul.
prea multa bataie de cap, mi-e si groaza sa ma apuc de notat
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jan 02, 2009 7:20 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru a usura procesul de notare si calcularea clasamentului va propun:
- la inceputul perioadei de jurizare, propunatorul / initiatorul temei saptamanii face o lista cu toti membrii forumului care au postat fotografii, in ordinea in care acestia au trimis imaginile;
- fiecare jurat copiaza lista, atribuie notele pe care le considera necesare si posteaza apoi in forum.

Astfel:
- fiecare jurat nu rateaza notarea nici unui inscris,
- se elimina posibilele erori la adunat notele la final.
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Feb 11, 2009 9:48 am    Post subject: Reply with quote

Post preluat din alt topic:

AppleRed wrote:
nu m-am gandit pana acum ca m-ar deranja treaba asta, pana la urma e un concurs fara premii materiale, palpabile. Tocmai de aceea macar aici sa fie fairplay, si daca nu toti au timp sa voteze, atunci media e cea mai buna solutie. Penalizarea e ok, dar nu la fel de eficienta, ca tre sa stai sa vezi la fiecare care a postat daca a si votat.

Va propun urmatoarea modificare de punctare: fiecare participant isi noteaza propria creatie cu nota 10 si noteaza si pe ceilalti cu notele pe care considera. Prin aceasta "shmecherie" fiecare participant cu fotografii va vota in concurs; daca nu va vota, va pierde 10 puncte; daca toti participantii la concurs voteaza, nu apare nici o modificare a clasamentului, doar punctajele se duc mai sus cu 10 puncte.
Back to top
DorinDXN
Senior
Senior

PostPosted: Feb 11, 2009 10:06 am    Post subject: Reply with quote

..sau participantul primeste 10 puncte daca voteaza

Dar daca participantul ar vota si el pe bune pentru fotografia sa, adica asa cum vede el fotografia sa dupa ce s-a completat garnitura, care ar fi locul ei in carusel.

Dorin
Back to top
alien.alin
Senior
Senior

PostPosted: Feb 11, 2009 11:24 am    Post subject: Reply with quote

eu propun totusi sa se ramana la varianta ca cel care nu voteaza sa fie descalificat. sarcina de a verifica daca au votat toti participantii sa ramana celui care a propus tema.

si chestia cu acordarea notei 10 la poza personala mi se pare ok. nu are cum sa modifice notele la sfarsit, iar daca cineva nu voteaza, isi taie singur craca de sub picioare.
cosminD
Newcomer

PostPosted: Feb 11, 2009 11:47 am    Post subject: Reply with quote

Si din punctul meu de vedere ar fi o solutie buna cu acordarea notei 10 la nota personala.
Trebuie sa avem in vedere faptul ca exista si cazuri extreme in care cineva nu poate sa voteze si nu ar fi cea mai buna solutie sa fie descalificat, mai ales daca a postat o fotografie buna.
Back to top
mikeicarus
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: May 24, 2009 8:35 am    Post subject: Media Notelor Reply with quote

Propun ca la tema saptamanii sa se faca o medie a notelor iar cei care posteaza fotografiile sa nu poata vota, juriul sa fie total extern.

Asa mi se pare cel mai corect!

Numai Bine!
alien.alin
Senior
Senior

PostPosted: May 24, 2009 9:24 am    Post subject: Reply with quote

Mikeicarus, nu stiu ce e neclar in regulament: TOTI cei care inscriu fotografii in concurs sunt obligati sa voteze. Cine nu o face, in mod normal ar fi automat scos din competitie, dar se permit totusi greseli de acest gen.

Peace!
alien.alin
Senior
Senior

PostPosted: May 24, 2009 9:26 am    Post subject: Reply with quote

Si ca sa fie si mai clar:

csr wrote:

Va propun urmatoarea modificare de punctare: fiecare participant isi noteaza propria creatie cu nota 10 si noteaza si pe ceilalti cu notele pe care considera. Prin aceasta "shmecherie" fiecare participant cu fotografii va vota in concurs; daca nu va vota, va pierde 10 puncte; daca toti participantii la concurs voteaza, nu apare nici o modificare a clasamentului, doar punctajele se duc mai sus cu 10 puncte.

mikeicarus
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: May 24, 2009 9:57 am    Post subject: Reply with quote

si totusi... nu s-ar putea ca notele sa fie date de un juriu extern?; cei care participa sa nu dea note.

Numai Bine!
adi_catalin
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: May 24, 2009 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

mikeicarus wrote:
si totusi... nu s-ar putea ca notele sa fie date de un juriu extern?; cei care participa sa nu dea note.

Numai Bine!

cred ca nu s-ar aduna nici macar 5 voturi. sunt putini din cei ce nu participa, ce s-ar incumeta sa voteze, ptr ca din ce stiu eu in momentul de faţa poate vota oricine. si totusi, a fost vreun vot extern ?
Back to top
mikeicarus
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: May 24, 2009 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

adi_catalin wrote:
mikeicarus wrote:

Numai Bine!

cred ca nu s-ar aduna nici macar 5 voturi. sunt putini din cei ce nu participa, ce s-ar incumeta sa voteze, ptr ca din ce stiu eu in momentul de faţa poate vota oricine. si totusi, a fost vreun vot extern ?

A existat un vot externl. Cand am participat prima data credeam ca exista un juriu, mi se parea normal. Cred ca ar fi mai bine cu voturi externe...

Cine? Cel mai bine ar fi sa se faca un juriu sau mai multe care sa se schimbe prin rotatie. Inteleg ca ar fi bataie de cap. Daca nu se poate, totusi tin sa insist cu voturile externe.

Multumesc pentru atentie si numai bine!
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: May 24, 2009 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

mikeicarus wrote:
Cand am participat prima data credeam ca exista un juriu, mi se parea normal. Cred ca ar fi mai bine cu voturi externe...

Ideea de la care a plecat acest tip de concurs a fost aceea ca membrii forumului sa propuna o tema, sa participe cu fotografii si sa-si acorde unul, fiecaruia, note.
Foto-Magazin.ro organizeaza alte doua tipuri de concurs:
- Concursul lunar, cu teme alese de redactie si jurizat de un juriu "extern";
- Confruntari 1 la 1, in care castigatorul temei precedente propune o tema si alege doua fotografii participante, iar forumistii le voteaza.

Amestecarea concursurilor nu cred ca ar aduce vre-un spor...
Back to top
MERIDA
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jun 17, 2009 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

conform regulamentului de punctare un concurent poat eposta o fotografie buna, care sa nu aibe nimic de-a face cu tema si totusi sa primeasca 8 puncte Rolling Eyes

Voi vota si eu la tema Working ceva mai tarziu dar nu voi respecta regulamentul (daca se poate Smile ) in sensul acesta: fotografiile care nu se incadreaza in tema le voi puncta cu 1 si atat. Ce parere aveti?
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
blanc
Newcomer

PostPosted: Aug 08, 2009 10:54 am    Post subject: voi cum votati? Reply with quote

Sincer toata treaba asta cu baremul pe mine ma dezorienteaza si nu stiu cat de exact e clasamentul astfel realizat, daca nu votezi la ochi, subiectiv, pe moment, pana la urma e vorba si de frumos aici si gusturile nu se dicuta.
Sincer eu nu iau in calcul baremul Razz. Voi cum votati?
Back to top
blanc
Newcomer

PostPosted: Aug 08, 2009 11:01 am    Post subject: Merida iti dau dreptate Reply with quote

Sunt persoane care plimba cateva fotografii superbe intradevar, dar care de multe ori abia daca se apropie de tema, doar, doar sa mai stoarca din ele cat pot de mult. Asta e concurenta neloiala. Acum nota 1 nu stiu, poate e prea aspru, dar oricum ar trebui depunctate. Inafara de compozitie, cred ca 50% conteaza si cat de mult atingi tema si mesajul pe care-l transmiti.
Back to top
sabyn
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Oct 26, 2009 6:49 pm    Post subject: Reply with quote

csr wrote:
mikeicarus wrote:
Cand am participat prima data credeam ca exista un juriu, mi se parea normal. Cred ca ar fi mai bine cu voturi externe...

Ideea de la care a plecat acest tip de concurs a fost aceea ca membrii forumului sa propuna o tema, sa participe cu fotografii si sa-si acorde unul, fiecaruia, note.
Foto-Magazin.ro organizeaza alte doua tipuri de concurs:
- Concursul lunar, cu teme alese de redactie si jurizat de un juriu "extern";
- Confruntari 1 la 1, in care castigatorul temei precedente propune o tema si alege doua fotografii participante, iar forumistii le voteaza.

Amestecarea concursurilor nu cred ca ar aduce vre-un spor...

Poate am inteles eu gresit vorbele adminului...
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 26, 2009 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

La ce te referi Sabin?
E adevarat, momentan (sper!), confruntarile 1 la 1 trec printr-o oarecare eclipsa...
Back to top
sabyn
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Nov 08, 2009 7:24 pm    Post subject: Reply with quote

csr wrote:
La ce te referi Sabin?
E adevarat, momentan (sper!), confruntarile 1 la 1 trec printr-o oarecare eclipsa...

Eu ma refeream la concursul "tema saptamanii" unde regulamentul are niste lacune. Cel care participa cu o fotografie, dar nu voteaza, beneficiaza de o nota in plus fata de cei ce participa si au votat.
Vezi postul meu de aici pentru a intelege din situatia concreta: http://www.foto-magazin.ro/forum/viewtopic.php?p=102832#102832
Multumesc.

P.S. Aceste nedreptati nu ma privesc in nici un caz pe mine si de aceea imi permit sa atrag atentia ca parte neutra si neinplicata. Nici nu cunosc sau simpatizez pe niciunul din concurentii de acolo. Dar imi place corectitudinea.
Back to top
alien.alin
Senior
Senior

PostPosted: Nov 08, 2009 8:27 pm    Post subject: Reply with quote

Sabyn, ai dreptate cu partea cu participantii la concurs care nu voteaza... Si e cam ciudat... S-au incercat mai multe variante pentru a remedia problema, dar inca nu s-a ajuns la un conses...La un moment dat se zicea ca daca unul dintre participanti nu voteaza, automat este scos din concurs...dar nu stiu daca mai e in vigoare "legea" asta...

Poate reusim la un moment dat sa punem la punct un regulament ok.
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Nov 08, 2009 8:58 pm    Post subject: Reply with quote

Este adevarat, participantul cu fotografii care nu voteaza are un castig.
Propusesem mai demult ca fiecare participant sa acorde 10 puncte fotografiei sale.
In acest fel, particpiantii vor fi obligati sa voteze. Daca voteaza toti, cele 10 puncte nu conteaza, vor fi 10 pentru fiecare. Daca nu voteaza, vor fi sanctionati.
Dar aceasta propunere nu a fost acceptata / votata.
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 08, 2009 9:23 pm    Post subject: Reply with quote

Am mai postat asta pe un alt topic, cred ca trebuia aici. Laughing

Mi se pare mai interesant daca toti userii de pe forum voteaza (fara sa fie insa obligati), cu exceptia participantilor. Wink Cei care participa la concurs si-au adus contributia postand foto. Cei care sunt doar spectatori pot sa isi aduca contributia prin vot (fara sa fie insa obligati). Wink
Back to top
MERIDA
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 09, 2009 8:54 am    Post subject: Reply with quote

in felul acesta nu cred ca s-ar aduna prea multe voturi Rolling Eyes
Ideea cu cele 10 puncte acordate propriei fotografii mi se pare buna
Ideea cu descalificatul concurentului ce nu voteaza mi se pare prea dura si poate conduce uneori la greseli

Last edited by MERIDA on Nov 15, 2009 5:43 pm; edited 2 times in total
Back to top
silence
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Nov 15, 2009 11:47 am    Post subject: Reply with quote

eu sunt pro depunctare totala, adica nu votezi nu primesti nimic.
in plus as propune si bannarea pe cateva saptamani bune a celor care vin in concurs doar ca sa improaste cu noroi, jignesc etc.
postarile aici ar trebui sa contina stric DOAR pozele (fara comentarii printre ele din partea anumitor personaje carora li se cam permite prea mutl pe acest forum...) si evaluarea exclusiv dupa ce sa terminat perioada de postare a fotografiilor.
Orice alt post ar trebui sa fie eliminat imediat, din respect pt cei care vin si participa.

Foarte multi dintre noi nu prea mai participa la concursuri tocmai din cauza lipsei de bun simt a anumitor membri, unii vad chiar ca prefera sa se retraga definitiv.
Inteleg perfect ca nu-i usor sa administrezi toate relatiile cyber-umane din aceasta comunitate dar personal prefer sa vad poze "plesneala" ale incepatorilor decat una "normala" super prelucrata si inverzita in PS.
este doar o parere.

csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Nov 15, 2009 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

Silence, problema asta - cu bunul simt -, e foarte delicata.
Nu se poate realiza la modul imperativ, fiecare ar trebui sa se ocupe personal...
Back to top
MERIDA
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 15, 2009 5:32 pm    Post subject: Reply with quote

Secretul este sa lasi de la tine. Sa renunti la a mai intra pe forum pentru ca cine stie cine, dincolo de o tastatura ti-a spus nu mai stiu ce fel de cuvinte mi se pare o copilarie. (ceva de genul: ai scos limba la mine=imi iau jucariile si plec)
Intra-devar unele mesaje ar trebui eliminate imediat dupa ce au fost postate pt ca singurul scop este sa jigneasca sau sa starneasca pe altii dar asta presupune ca adminii sa stea mereu cu ochii pe forum...greu de facut!
Cum e acum e bine: care are chef de socializare pe forum socializeaza, care nu, nu. Un pic mai multa cenzura as adauga (ex: moderatorul a vazut un mesaj aiurea=il sterge si ii trimite prin PM autorului explicatia, fara penalizari, fara alte complicatii)

Despre acordarea punctelor: Cred ca trebuie sa ne gandim la "ce trebuie facut in privinta unui participant care nu voteaza" doar daca, la final, punctajele, intre primii doi clasati, sunt atat de apropiate incat un vot (al celuui ce nu a votat), oricum ar fi el, ar putea schimba ceva. De exemplu, la tema de acum (panorame) nu s-ar fi schimbat nimic
Back to top
Dud
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Nov 02, 2012 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

Mai functioneaza competitia aceasta ?
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Tema saptamanii All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum