Portofoliu

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  


O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Despre viata in fotografiile lui Cristian Stan

Cristian Stan are o lupa prin care vede oamenii. Lupa le deformeaza si le accentueaza trasaturile dupa viziunea artistului. Dar aceasta lupa este mereu prezenta chiar daca in fotografii gasim peisaje, obiecte fara viata sau fiinte. Aceasta lupa este stilul sau.


Site-ul acestuia arata o personalitate aplecata spre interior. Toate lucrarile au un statement si o viziune despre viata.



cristian_stan_01.jpg


They live for me sunt acei oameni care au puterea sa traiasca pentru altii, sa ii ajute pe altii. Puritatea albului din decor contrasteaza cu fiinta opaca si rece care este sustinuta de o mana umana. Cu toate ca perspectiva se schimba nu ai senzatia ca fiinta prinde contur si viata. Ramane aceeasi.

Mana umana nu are de fapt puterea sa transforme o minte innegrita si rece si mereu va ramane o parte a fiintei cufundata in intuneric.


Toys of contemporany war sunt marionetele pe care noi le vedem in oameni. Cateodata vedem numai costumele pe care ei le poarta si nu reusim sa ne dam seama de importanta lor in viata noastra. Trecem pe langa ei de parca am refuza sa le vedem personalitatea.



cristian_stan_02.jpg


Cristian Stan creeaza imagini alungite, iar printre costume fara suflare apar oameni pietrificati, ce se pierd in culorile costumelor cu care sunt imbracati, de aceasta data!


Ordinary People suntem aceiasi noi in alte ipostaze.



cristian_stan_03.jpg


Expresia fetei noastre ramane tot aceea de plictiseala chiar daca ne-am schimbat hainele, chiar daca vrem sa parem mai aratosi, sau daca ne-am imbracat numai ca sa nu se vada cat de goi suntem de fapt in interior.



cristian_stan_04.jpg


Privirea din fotografii este directa, dar goala, atentia iti este retinuta mai degraba de eticheta de jos pusa de autor decat de expresia personajelor.



cristian_stan_05.jpg


Proiectele lui Cristian Stan sunt mai mult decat fotografii. Sunt concepte. La fiecare poti scrie un roman despre societatea moderna si personalitatea oamenilor care actioneaza pe o scena invizibila.


Mai multe detalii despre Cristian Stan le gasiti pe www.cristianstan.com.



Florentina Bratfanof
februarie, 2007
© Fotomagazin.ro

Bookmark and Share

Comentarii:

andrei pandele - 27 Feb 2007, ora 12:26
Poate ca traiesc pentru el. Pentru privitor sunt tot atat de activi ca in pozele de buletin. Felicitari.

Alina Costache - 28 Feb 2007, ora 08:53
fotografiile astea au viata lor. o viata care ne doare insa. viata care se arata foarte des in ziua de azi, in care manipularea si lipsa de continut au luat locul unor alte stari pe care le credeam noi ca inseamna viata...

viorel anghel - 01 Mar 2007, ora 11:18
Dupa citire si vizionare imi vine in cap numa asta:"Asa si?"

Acsinte Ion - 02 Mar 2007, ora 18:04
foto de buletin la al doilea colt pe stanga in nici un caz vreun proiect serios altfel zaream o urma de atitudine pe fetzele celor pozati ... :-))

Stanica Tudor - 02 Mar 2007, ora 19:27
nu-mi place

Alin Alecu - 02 Mar 2007, ora 22:34
Am vazut si restul din site. Zice cineva mai sus..."asa si?" Chiar trebuie scrise astfel de pasaje: "Proiectele lui Cristian Stan sunt mai mult decat fotografii. Sunt concepte. La fiecare poti scrie un roman despre societatea moderna si personalitatea oamenilor care actioneaza pe o scena invizibila."? Cred ca avem o problema in a defini si intelege notiunea de concept sau fotografie conceptuala. Chiar trebuie promovat orice, oricand si oricum? Cat despre a scrie un roman despre conceptele definite prin fotografiile alea....poate cateva randuri.

Acsinte Ion - 05 Mar 2007, ora 07:48
ha, ha. ha, acum am vazut cum arata un hiv pozitiv si un pedofil :-))))) feriti copiii de pe site !

filosofu grec - 06 Mar 2007, ora 12:33
ceva mai din zilele noastre nu ati gasit? hai sa fim seriosi... cat de mare e plictiseala?

Securistu . - 06 Mar 2007, ora 16:53
Buuunnn. Obiectiv vorbind, pozele nu spun mai nimic. No problem. De fapt, fiecare incearca ceva, cumva. Puse asa sub un text pseudofilozofic, publicate pe un site care are redactori, e de-a dreptul hilar. Apropo, daca tot are redactori pagina asta, poate ne explica cineva pe ce motive estetice-filozofice-fotografice decid publicarea unui articol ? Sau promovarea diversitatii pe site inseamna si publicarea oricaror prostioare "moderne si cool" ? (Right, Ara?)

alecxandra tudorascu - 17 Jun 2007, ora 02:11
sa fim seriosi...eu nu cred ca poti vedea in sufletul unui om doar de la prima privire...poate exista si oamneni care sunt atat de destepti si de inteligentii incat o pot face!!nah cam atat am aut sa va zic!o zi placuta omani buni

Stefan . - 03 Sep 2008, ora 00:15
Sincer ma distreaza tot site-ul asta, in care se nuanteaza, se discuta introspectia in nimic, nimicul absolut si nimicul in timp si spatiu. Este dea dreptul hilar sa consideram aceste fotografii " arta ". Doamne maica domnului, si mai ai si site pe care-ti pui aceste poze ? mai degraba le-ai atarna pe hi5 ca nu merita investitia. Mai uitati-va si voi la un Henri Cartier-Bresson sau Ansel Adams sa va mai vina niste inspiratie in cap. Sunteti geniali, n-am ce zice. Luati un siret ca subiect, si-l faceti " the string of life " si stati si va minuntati la perfectiunea siretului in timp si spatiu zile intregi.

Andrei - 08 Dec 2008, ora 09:47
Mah...de ce am impresia ca voi nu ati citit ce scrie mai sus ? Spunea cineva mai sus ca nu exprima nimic fetele "celor" pozati. Pai...asta e si ideea, cat de inexpresiva poate fi o fatza in diferite situatzii,,,,,si by` the way e aceeasi fatza. Mai oameni buni, ce se intampla cu voi fratilor ? Aici se vede lipsa de experientza artistica a fotografilor romani, sau a celor interesati de fotografie. Majoritatea ar trebui sa fie cel mult fotografi de nunti. Daca erati voi la un curs de pictura, unde iti exersezi mult aptitudinea pentru compozitie, si vi se puneau in fatza mai multe linii si pete de culoare cu tema "zbor de pasari" voi v-ati fi uitat ca vitelul ca poarta noua. Apucati-va fratilor de programare, lasati fotografia pentru cei ce au anumite talente inascute. Dak cunoasteti 500 000 de setari pt o camera foto, si tt modelele din ultimii 5 ani, asta nu fa face fotografi, fa face tehnicieni.