Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
"Pleurotus ostreatus" sau "o ciuperca"

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Inscriere imagini
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tina_d.leoni
Newcomer

PostPosted: Nov 18, 2009 9:52 pm    Post subject: "Pleurotus ostreatus" sau "o ciuperca" Reply with quote

La cules de ciuperci n-am mai ajuns. A trebuit sa ma multumesc cu un exemplar “de frigider”.
Inchidere maxima a diafragmei, lumina naturala, un carton alb si gata. Ce ziceti de ce a iesit? Smile

Last edited by tina_d.leoni on Nov 24, 2009 9:09 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
octavmandru
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 19, 2009 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

Al naibii de expresiva, ciupercutza. La prima vedere zici ca-i o balerina.
Nu trebuia sa fii asa explicita cu titlul. Sa vezi ce mirare starneai.

Imi place realizarea, felicitari.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
tina_d.leoni
Newcomer

PostPosted: Nov 19, 2009 7:19 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc.

Cat despre titlu, nu stiu daca ar fi fost mai putin explicit ar fi starnit mirare. Poate din contra.
Titlul unei fotografii e foarte important, mai ales in situatia in care prima data “vedem” cuvantul si apoi imaginea.
Daca asocierea nu este potrivita fotografia risca sa fie catalogata gresit asa cum se intampla si daca asocierea facuta de fotograf
intre propria fotografie si titlu nu corespunde cu asocierea pe care o face privitorul intre titlu si ceea ce se asteapta sa vada sau intre ceea ce vede si ceea ce se asteapta sa fie.
Privitorul se confrunta cu problema depasirii “proprilor imagini” iar fotograful cu cea a satisfacerii celor mai multe asocieri.
Pe scurt, privitorul ar trebui sa renunte a mai judeca o fotografie in comparatie cu ceea ce i-ar placea sa vada iar fotograful… fotograful ar trebui sa faca multe…
Un schimb de roluri ar fi util. Privitorul devine fotograf iar fotograful privitor.

Tu ai vazut o ciupercuta balerina. Sunt curioasa. Oare ce au “vazut” altii?
Back to top
octavmandru
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 20, 2009 9:37 am    Post subject: Reply with quote

Tina, te rog nu-mi lua sugestia in nume de rau.
Departe de mine ideea ca ce ai facut tu nu e bine. Dimpotriva.

Inteleg atitudinea usor defensiva prin prisma atator comentarii gratuite pe care le intalnesc zi de zi p'aci si prin alte parti. Sunt atatia fotografi de fotoliu (ca sa nu folosesc termenul original "armchair photograper"), incat e perfect justificat.
In ceea ce ma priveste, sunt intru totul de acord asupra importantei titlului.
DPMDV (stiu, oamenii se nasc cu un orizont de vedere, la unii se restrange la un singur punct) titlul poate enunta ideea originala a autorului, conceptul reprezentat, etc.
Nu vad de ce o imagine originala nu poate avea un titlu mai mult sau mai putin abstract.

Evident, toata divagatia mea nu e mai mult decat o exprimare personala a conceptiilor mele subiective.

Octav
Back to top
tina_d.leoni
Newcomer

PostPosted: Nov 20, 2009 1:48 pm    Post subject: Reply with quote

Octav,
Sugestia ta a fost bine venita. E stimulant sa poti schimba doua pareri cu cineva care e animat de aceleasi interese.

Alegerea unui titlu mai mult sau mai putin abstract tine de fotograf si ceea ce urmareste cu propria fotografie. Poate alege un titlu evaziv pentru a lasa mai mult “spatiu” privitorului. Sau din contra, un titlu care nu lasa loc interpretarilor pentru a ghida “privirea” exact spre ceea ce a vrut sa transmita. In momentul de fata o fotografie nu poate avea doar un sigur nivel de decodificare si interpretare pentru ca privitorul e mult mai complex si mai “educat” (constient) decat -sa zicem- acum 20 de ani. Si asta nu-i tot, fotograful trebuie sa stie si cui i se adreseaza atunci cand alege titlul unei fotografii. Daca isi cunoaste publicul ii va fi mult mai usor.
Un alt aspect care trebuie luat in considerare este “seria”. Daca fotografia face parte dintr-o serie si se decide ca fiecare imagine sa aiba propriul titlu, pentru coerenta seriei ele trebuie sa ofere “legaturile” necesare. In schimb daca se decide doar asupra titlului seriei acesta trebuie sa fie destul de “larg” pentru a putea cuprinde toate componentele sale.
Eu ma aflu intotdeauna in dificultate cand trebuie sa aleg un cuvant sau doua pentru fotografiile mele. Pentru seria de fata am optat pentru un titlu explicit pentru ca am observat ca pe acest forum este agreat acest tip. La inceput am fost tentata sa las doar “pleurotus ostreatus” (suna asa de exotic), dar traducerea in romaneste de “pastrav de fag” (sau “burete de fag”, asa l-am gasit pe site-urile romanesti) nu-mi place. Prin urmare am decis o simplificare.
O simplificare pentru a da privitorului posibilitatea de a descoperi in fotografiile mele formele care ii plac, oferindu-i in acelasi timp si libertatea de a alege "titlul" care i se pare mai potrivit.
Pentru aceste motive si pentru ca este o serie am ales titlul pe care il are.
Aceastea sunt consideratiile mele asupra subiectului; un subiect care nu se poate epuiza in cateva randuri.

Iti multumesc inca o data pentru ca mi-ai expus parerea ta si mai astept altele.
Back to top
octavmandru
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 21, 2009 4:36 am    Post subject: Reply with quote

tina_d.leoni wrote:

[...] Eu ma aflu intotdeauna in dificultate cand trebuie sa aleg un cuvant sau doua pentru fotografiile mele. [...]

Draga Tina,
Si eu...
Dar cred ca nu suntem nici pe departe singuri in dilema. Si ai perfecta dreptate in ceea ce priveste titlul unei serii.

Iti multumesc pentru placerea oferita de o discutie civilizata. Sper sa ne mai auzim.

Octav
Back to top
alien.alin
Senior
Senior

PostPosted: Nov 21, 2009 6:01 am    Post subject: Reply with quote

Dragi forumisti, uitati-va si luati aminte cum se poarta o discutie...argumente de fiecare parte, fara cuvinte jignitoare, fara repezeli.

Bravo Tina si Octav!
neamarin
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 21, 2009 7:28 am    Post subject: Reply with quote

Salut, ma bag si eu in ciorba asta cu titlurile: in ceea ce ma priveshte, eu agreez titluri seci, precum ar fi, spre exemplu, "ciuperca". Nu de alta, dar cred sincer ca titlul (oricat de poetic) nu imbunatateste poza.

Nu, n-am pus eu coada la pruna, chiar in "vana" asta merea si Ansel Adams, care punea-n titlu ideobshte doar locul faptei, far' de poesie etc. Hm... Cine poate, oase roade!

Astea fiind scrise, mie-mi plac cele care prind ciuperca aia intreaga. Chestie de gust.
Back to top
tina_d.leoni
Newcomer

PostPosted: Nov 21, 2009 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

Octav,
Sper si eu sa ne mai auzim.

Alin,
Cu putina buna vointa se pot avea si astfel de discutii. Si daca iubesti ceea ce faci nu e chiar asa de greu.

Nea'Marin,
Ciorba e mai buna cu cat are mai multe ingrediente.
In ceea ce-l priveste pe Ansel Adams, n-am citit prea multe dar stiu ca el si grupul f/64 (asa cum se poate citi si intr-un articol de pe acest site) sustineau "fotografia pura", adica debarasata de orice idei, compozitii sau calitati imprumutate de la oricare alta forma de arta. Poate pentru acest motiv a optat pentru “titlurile seci” (si Edward Weston facea la fel). Dar era o alta perioada, cand nu oricine putea avea un aparat de fotografiat si acces la informatii asa cum avem noi. E adevarat ca odata facuta fotografia nici un cuvant nu o poate modifica dar poate schimba perceptia ei. Interdependenta dintre cuvinte si imagini e mult prea stransa pentru a putea ignora cuvintele in favoarea fotografiei, si invers, imaginile in favoarea cuvintelor.
Dar fiecare fotograf e liber sa-si aleaga cum doreste titlurile. Eu inca sunt in perioada in care studiez, privesc, imit si experimentez, in incercarea de a ma gasi si a ma regasi in fotografiile pe care le voi face.
Cat despre fotografiile cu ciuperca, am ales sa introduc si detaliul pentru a rupe din “monotonia” seriei. Pareau prea asemanatoare celelalte 3 fotografii. Dar gusturile nu se discuta.
Va multumesc pentru “ciorba” gustoasa.
Back to top
horhhe
Senior
Senior

PostPosted: Nov 24, 2009 6:41 am    Post subject: Reply with quote

pocnitori.
cred ca unii se plictisesc prea tare..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alien.alin
Senior
Senior

PostPosted: Nov 24, 2009 6:04 pm    Post subject: Reply with quote

horhhe wrote:
pocnitori.
cred ca unii se plictisesc prea tare..

Horhhe, fiecare vede fotografia in felul lui...si pot percepe o poza in moduri diferite...
tina_d.leoni
Newcomer

PostPosted: Nov 24, 2009 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

Daca a se plictisi inseamna a discuta pe un FORUM fara a se zgarci la cuvinte, atunci, da, ma plictisesc.
Daca a se plictisi inseamna a folosi majuscule la inceput de propozitie, atunci ma plictisesc.
Daca a raspunde celor care scriu la un topic initiat de mine inseamna a se plictisi, atunci ma plictisesc rau de tot.
Dar daca plictisul se referea la fotografii, nu cred ca m-am plictisit mai mult decat cei care pana in momentul de fata au abordat still life-ul.
Extrem de plictisit trebuia sa fie Andre Kertesz cand a fotografiat “La fourchette” sau Edward Weston cu al sau “Excusado” sau “Pepper # 30”.

Pocnitori, domnule Horhhe? Ati vazut la ciuperca mea pocnitori? Sau, se vand deja pocnitori? Fara cel putin un predicat nu pot sa-mi dau seama ce anume ati vrut sa spuneti.
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Nov 24, 2009 8:06 pm    Post subject: Reply with quote

Lasa, Tina, nu pune la inima! Fiecare comenteaza in stilul sau.
Fotografiile tale mi se par foarte bune, avind in vedere mijloacele tehnice reduse de care ai dispus. Doar rama mi se pare cam... nepotrivita. Poate mai subtire?
Back to top
horhhe
Senior
Senior

PostPosted: Nov 24, 2009 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

femeie..tu esti normala ? tu te compari sau ai barem cretina senzatie ca faci ce face Andre Kertesz ?!!
SUNT UIMIT!

repet..ce ai prezentat tu aici sunt niste trompete fara nici cea mai mica trimitere la artistic sau tehnic.
dupa ce ca esti praf in domeniu..mai ai si "cocalarismul" de a-ti alatura numele (chiar si intr-o simpla propozitie) de cel a unui MASTER.
sincer te sfatui..las-o frate mai moale ca nu esti la nivelul la care logoreea ta sa fie sustinuta puternic de imagini pe masura.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Nov 24, 2009 8:37 pm    Post subject: Reply with quote

Horhhe, dar tu esti normal?
Ai idee ce inseamna "cretin"?
Ia, mai trage niste ture pe-afara...
Back to top
tina_d.leoni
Newcomer

PostPosted: Nov 24, 2009 8:40 pm    Post subject: Reply with quote

Domnule Horhhe,
Sunt o ea si nu un el, daca vreti sa-mi spune-ti “las-o moale” ziceti-o macar cum trebuie si nu ma luati cu “frate”.
A face cateva exemple de fotografi care au facut still life nu inseamna a te compara cu ei ci mai degraba a-i admira.
Si stiu ce facea Andre Kertesz, si daca i-ati fi vazut fotografiile ati fi vazut si cateva exemple de still life, domnule Horhhe.
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Nov 24, 2009 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

Contul utilizatorului "Horhhe" este, deocamdata suspendat, pentru utilizarea de cuvinte "neparlamentare".
Back to top
tina_d.leoni
Newcomer

PostPosted: Nov 24, 2009 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

CSR,
Intr-adevar ramele poate sunt un pic exagerate. Initial vroiam sa las doar pe cea alba dar nu dadea bine pe fondul gri al forum-ului. Cel putin asa mi s-a parut atunci. Incerc sa le schimb.
Back to top
cwolf
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Nov 24, 2009 9:27 pm    Post subject: Reply with quote

Eu propun ca dl. Gradinaru sa fie banat complet de pe acest site, deoarce este un recidivist in materie si reuseste, prin atitudinea lui, sa alunge pe toti care "se dau" pe acest forum Twisted Evil
©David
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 24, 2009 9:53 pm    Post subject: Reply with quote

cwolf , eu cred ca te inseli si personal nu sunt de acord cu tine !
Nu ii iau apararea lui Horhhe, are si el toanele si minusurile lui, e mai radical, dar in spatele sarcasmului sau al limbajului, daca esti atent, cred ca poti percepe ce vrea sa spuna uneori. Si ca si contributie la site, cred ca nu e cazul sa discutam ca are ceva la baza, nu vorbeste tampenii. Ma refer la fotografii gandite, bine realizate artistic si tehnic, cu mesaj, cu atmosfera, etc. Nu cred ca incearca sa "alunge" alti vizitatori, ci eventual sa ii puna sa se gandeasca de doua ori inainte de a posta, sau de a apasa pe butonul de declansare. Eu asa abordez commenturile lui. Instiga dur la autocritica dura Smile
Un exemplu din care, daca reusesti sa vezi peste cuvinte, gasesti mai multa informatie decat probabil poti tu percepe:
http://www.foto-magazin.ro/forum/viewtopic.php?t=11371
Numa` bine.

BTW, cwolf, tu ce imagini ai in spate, din care putem invata ca se poate mai mult...?

Last edited by ©David on Nov 24, 2009 10:02 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
MERIDA
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 24, 2009 9:58 pm    Post subject: Reply with quote

cwolf wrote:
Eu propun ca dl. Gradinaru sa fie banat complet de pe acest site, deoarce este un recidivist in materie si reuseste, prin atitudinea lui, sa alunge pe toti care "se dau" pe acest forum Twisted Evil

Eu propun sa te duci dumneata la plimbare!

Domnule CSR cred ca ati exagerat de data aceasta. In postul lui, Horhhe nu a jignit (folosirea adjectivului "cretin" nu a fost pentru a caracteriza o persoana). Daca vreti sa faceti pace puteti si sa stergeti mesajele pe care le considerati ca instiga la certuri sau discutii interminabile si sa trimiteti o explicatie pe PM. Insasi banarea mi se pare o jignire si ar trebui folosita cat mai rar cu putinta.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Nov 25, 2009 6:25 am    Post subject: Reply with quote

Merida, suntem aici o comunitate ca locatarii de la un bloc. Si aici, si la bloc, exista cateva reguli de buna cuviinta care trebuie respectate. De exemplu, nu te-apuci la doua dimineata sa joci kazaciok. Iar daca te-apuci, prima data ti se bate in calorifer; daca tot nu pricepi si perseverezi, se cheama politia!

Nu stergem posturi pentru ca asta inseamna cenzura. In plus, ele stau marturie masurilor luate impotriva celor care nu stiu sa se poarte si sa vorbeasca civilizat.

Cand spui cuiva: "tu esti nomal? ... ai barem cretina senzatie... " mie mi se pare un grosolan atac la persoana, fara nici o bruma de echivoc.
Sunt de acord sa fie criticate fotografiile, dar nu persoanele. Cine nu pricepe, este indrumat sa-si revizuiasca atitudinea prin alte parti.
Back to top
octavmandru
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 25, 2009 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Dragii mei,

Cu atitudini de gen dati dovada strict de marlanie in forma pura.
Chiar socototiti ca e ceva constructiv in a-i da una peste bot celui care nu "se incadreaza " in baremurile voastre gen ochelari de cal?

Ce mai fire de artist... Si cata pasiune... ma doare capu'.
N-oi fi eu mare talent, poate nu am nici limbaj da' macar nu scriu "a-ti vazut".
Si stiti ceva? prefer o conversatie lunga si insipida din care raman cu ceva, decat un indemn cretinoid la treaba si un picior in burta.
Pumnii in gura erau specialitatea unor altfel de artisti. Aveau si pistoale, si catuse si in general lucrau in haita. Sa fi indraznit sa deschizi gura in fata lor.

Fratii mei, atitudinile astea ma scarbesc din rarunchi. Sunt gresite din toate punctele de vedere.

Bafta,
Octav
Back to top
mihaela cojocariu
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 25, 2009 12:09 pm    Post subject: Reply with quote

http://pozaruamator.blogspot.com/
octavmandru
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Nov 25, 2009 12:21 pm    Post subject: Reply with quote

mihaela cojocariu wrote:
http://pozaruamator.blogspot.com/

Q.E.D.
Back to top
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 28, 2009 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

Mihaela, nu am inteles foarte clar, tu il sustii sau il dezaprobi de pozarulamator?
Back to top
etter
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 28, 2009 10:46 pm    Post subject: Reply with quote

Ancuta wrote:
Mihaela, nu am inteles foarte clar, tu il sustii sau il dezaprobi de pozarulamator?

Pai deunazi s-a insotit cu 'mnealui "la bine si la rau"... deci cred precizarea asta ar trebui sa te limpezeasca mai ceva ca o cafea turceasca... Very Happy

Last edited by etter on Nov 29, 2009 8:27 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 29, 2009 6:46 am    Post subject: Reply with quote

Ah, scuze, n-am stiut...
Felicitari Mihaela!
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Inscriere imagini All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum